O téme sme sa zhovárali s MUDr. Júliusom Muranským, MPH, z kliniky jednodňovej chirurgie v Bratislave.

Čo je žlčník a na čo ho potrebujeme?

Žlčník je orgán, ktorý vyzerá ako detský balónik. Jeho význam spočíva v hromadení žlče, ktorá je potrebná na lepšie trávenie mastných jedál. Žlč sa vytvára v pečeňových bunkách a do žlčníka ju privádzajú žlčovody. Je to zelenkastá tekutina s obsahom žlčových solí a odpadových látok. Žlč vytvárajú špecializované bunky hepatocyty (dokážu vytvoriť až liter žlče denne).

Ak ma rozbolí brucho, trebárs po ťažkom a mastnom jedle, podľa akých indícií zistím, že ma bolí práve žlčník?

Prejavom žlčníkovej koliky alebo žlčníkového záchvatu je silná a veľmi nepríjemná bolesť pod pravým rebrom s vyžarovaním do pravej lopatky, oblasť je veľmi citlivá na dotyk. Bolesť vzniká vtedy, keď sa žlčník snaží vypudiť žlč (kvôli tráveniu mastných jedál), potom sa na chvíľu unaví a takto to pokračuje ďalej až dovtedy, kým sa žlč neuvoľní (potom bolesť ustupuje). Dĺžka trvania záchvatu je individuálna, môže to byť niekoľko minút, ale aj hodín. Bolesť nie je nepretržitá, ale prichádza vo vlnách (sínusoida – bolí, nebolí, bolí, nebolí…). Keďže ide o veľmi silnú bolesť, pacienti vnímajú návštevu lekára často ako záchranu.

Kedy by som už mala naozaj spozornieť? Posiela žlčník nejaké varovné signály?

Áno, žlčník posiela signály. Pre štádium pred samotným záchvatom je typické nechutenstvo, nafukovanie, pocit tlaku v bruchu. Problém vzniká po konzumácii mastných jedál, respektíve veľkého objemu jedla (prejedanie a zlé stravovacie návyky). Záchvat prichádza po jedle – žlčník sa snaží stiahnuť a vypudiť žlč, a keď narazí na prekážku, teda kameň, vznikajú kolikovité bolesti. Častejšie sa vyskytujú u žien ako mužov, výskyt kameňov stúpa s pribúdajúcim vekom, riziková skupina sú obézni ľudia, respektíve ľudia s nadváhou.

Prejavom žlčníkovej koliky alebo žlčníkového záchvatu je silná a veľmi nepríjemná bolesť pod pravým rebrom s vyžarovaním do pravej lopatky, vysvetľuje MUDr. Július Muranský, MPH.
Prejavom žlčníkovej koliky alebo žlčníkového záchvatu je silná a veľmi nepríjemná bolesť pod pravým rebrom s vyžarovaním do pravej lopatky, vysvetľuje MUDr. Július Muranský, MPH.
Zdroj: archív J. M.

Prečo sa vytvárajú žlčníkové kamene a ako zistím, že ich mám?

Žlčníkové kamene sú stvrdnuté súčasti žlče, môžu sa usadiť v žlčníku alebo žlčových cestách. Mnoho ľudí má dlhší čas žlčníkové kamene a ani o tom nevie. Zistia to len vtedy, keď dostanú záchvat, prípadne náhodne pri vyšetreniach, ako je ultrazvuk, CT alebo MRI. Komplikácie spôsobujú zápaly žlčníka alebo žlčových ciest, prípadne ide o upchatia žlčovými kameňmi. Keď raz vznikne zápal, spravidla sa po nejakom čase opakuje, keďže v žlčníku je už usadený bakteriálny infekt, ktorý spôsobuje opakované zápaly. Ak sú kamene maličké, môžu sa dostať do žlčových ciest a vyvolať rovnaké príznaky, ako keď sú v žlčníku (typickým príznakom je opäť kolika a tentoraz aj ožltnutie kože pacienta). Najväčšou prekážkou býva prechod do dvánastnika, kde sa nachádza Oddiho sfinkter (zvierač) – keď sa neuvoľní natoľko, aby kameň prešiel, dochádza ku komplikácii zvanej pankreatitída (zápal pankreasu).

Kedy by som sa mala odhodlať ísť k lekárovi?

Odpoveď je jednoduchá: keď na sebe spozorujete príznaky, ktoré sme spomenuli vyššie – silnú a veľmi nepríjemnú bolesť pod pravým rebrom s vyžarovaním do pravej lopatky, oblasť je veľmi citlivá na dotyk. Neodporúča sa snažiť si preliečiť žlčníkový záchvat samoliečbou doma, rozhodne treba čo najskôr vyhľadať lekára. Cieľom lekárov je žlčník najprv upokojiť, až potom sa operuje. Dovtedy je pacient na diéte, môže to trvať niekoľko dní, respektíve týždňov (musia byť úplne vylúčené mastné jedlá, dôležitý je pravidelný pitný režim, konzumujú sa diétne jedlá, napríklad sucháre, tyčinky). Čo sa týka samoliečby, pacienti užívajú na zmiernenie bolesti najčastejšie Algifen, No-spu, švédske kvapky a podobne, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu žlčníka. Keď sa však príznaky utlmia liekmi, hrozí riziko, že lekár neurčí úplne presnú diagnózu – preto je dôležité čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc.

Dá sa so žlčníkovými kameňmi žiť alebo musia ísť von?

So žlčníkovými kameňmi sa dá žiť, mnoho ľudí dokonca ani nevie, že ich má. S najväčšou pravdepodobnosťou sa však kamene začnú časom ozývať a bude treba ísť na operáciu žlčníka. Ak pacient vie, že má kamene, mal by si naplánovať termín operácie a neriskovať, že dostane žlčníkový záchvat v nevhodnej chvíli (napríklad pri cestovaní, rodinnej oslave a podobne) alebo na nevhodnom mieste (v zahraničí).

Aké sú moderné postupy liečby/odstraňovania žlčníkových kameňov?

Pacienti podstupujú operáciu v prípade výskytu koliky, opakovaných žlčníkových kameňov, zápalu žlčníka či polypov. Najvhodnejšie je odstrániť žlčník v stave, keď nie je zapálený, čo zníži výskyt komplikácií. Liečba sa zameriava na to, aby nevznikali prekážky v odtoku žlče.

Dajte stipku mastným a tučným jedlám, jedzte veľa zeleniny.
Dajte stipku mastným a tučným jedlám, jedzte veľa zeleniny.
Zdroj: Shutterstock

Čo áno a čo nie?

Žlčníkári by mali úplne vynechať, respektíve obmedziť na minimum, tieto jedlá:

  •  vysmážané, pikantné, korenené a presolené jedlá s výraznou chuťou,
  •  čerstvé pečivo a chlieb, kysnuté cesto, palacinky, šišky,
  •  cukrárske výrobky, čokoládu, kakao,
  •  omeletu, praženicu, konzervy, kompóty,
  •  zeleninu – kapustu, hrach, fazuľu, kel, kaleráb, reďkovku,
  •  ovocie – všetky druhy ovocia s obsahom drobných zrniečok (maliny, ostružiny, ríbezle, čučoriedky, jahody, figy, hrozno...),
  •  mäso – kačicu, hus, mastné ryby, salámy, klobásy, oškvarky,
  •  nápoje – čiernu kávu, alkohol, chladené nápoje, bublinkové nápoje.

Môže človek žiť aj bez žlčníka?

Žlčník ako orgán nie je na život nevyhnutný, preto keď sú v žlčníku nahromadené kamene, vyberá sa celý žlčník. Po odstránení žlčníka odteká žlč do dvanástnika, rozdiel je len v tom, že sa nekumuluje, ale odteká kontinuálne, po operácii sa teda mení spôsob trávenia (pacientom sa odporúča jesť menšie porcie jedál a častejšie). Pri cholecystektómii (operácii/odstránení žlčníka) sa odstráni celý žlčník a žlč potom preteká do čreva, čo umožňuje uspokojivé trávenie. To znamená, že človek dokáže žiť aj bez žlčníka.

Máte tieto možnosti:

1 Laparoskopická operácia žlčníka (odborný názov cholecystektómia)

Ide o najčastejší výkon, dnes by mal byť úplným štandardom. V porovnaní s klasickou, otvorenou operáciou má niekoľko výhod: menej komplikácií, obdobie zotavovania po operácii sa skracuje na minimum a výkon možno realizovať ako jednodňovú chirurgiu. Operácia sa robí v celkovej anestézii a trvá asi 30 minút. Urobia sa 4 malé rezy, cez ktoré sa do brušnej dutiny zavedú duté porty – cez ne sa potom zavádzajú miniaturizované operačné nástroje a kamera, brušná dutina sa napustí plynom (oxidom uhličitým), následne sa žlčník vyťahuje cez rez vedený pod pupkom. Po operácii pacient oddychuje niekoľko hodín a už v deň výkonu môže prejsť do domácej starostlivosti (platí pre pracoviská jednodňovej chirurgie), prípadne zostáva pár dní hospitalizovaný (platí pre nemocnice).

2 Klasické, otvorené operácie by mali byť len pri komplikáciách alebo vážnych nálezoch na žlčníku

3 ERCP: endoskopická retrográdna cholangiopankreatografia

Ide o odstránenie kameňov zo žlčových ciest endoskopickou metódou. Cez ústa a žalúdok sa zavedie gastroskop/duodenoskop. Ide teda o zavedenie pracovného portu s optikou, dá sa ním dostať až do žlčovodov a vytiahnuť kameň, respektíve narezať Oddiho sfinkter, vďaka čomu sa žlčové cesty uvoľnia. Potom sa obnoví odtok žlče a pankreatické vývody. Touto metódou možno odstrániť kamene zo žlčových ciest, pokiaľ však nejaké v žlčníku ostanú, žlčník ich môže opäť vypudiť.