Reklama

Lekárka: Prišiel k nám 35-ročný pacient, už rok mu krvácalo znamienko: O pár mesiacov zomrel!

Priznajme si, že počas života sa na slnku spálil takmer každý z nás. Je však dôležité tomu čo najviac predchádzať.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Mladému mužovi krvácalo znamienko, o pár mesiacov zomrel.

Melanóm, teda rakovina kože, patrí medzi najčastejšie nádorové ochorenia vôbec. Každé jedno spálenie zo slnka zvyšuje riziko jeho vzniku. Ktorých vekových kategórií sa týka, ako ho rozpoznať, ako mu predchádzať, prečo na jeho diagnostiku nie sú vhodné mobilné aplikácie a množstvo ďalších tipov prezradila v novom diele relácie Blesk Podcast skúsená dermatologička Lucie Jarešová.

Zdroj: Shutterstock

Na čo si dať pozor počas pobytu na slnku? Nezabúdajte na vysoký faktor.

Hovorí sa, že ľudská koža má pamäť ako slon. Čo to však presne znamená? „Naša koža si skutočne pamätá aj to, čo sme robili v detstve. A v dospelosti nám to môže vrátiť. Ak ste sa teda v detskom veku viackrát spálili, môže to po niekoľkých desaťročiach viesť až ku kožným nádorom,“ varuje lekárka, ktorá priznáva, že jej profesia ju už trochu „deformovala“. „Keď napríklad v lete ležím niekde pri bazéne, skenujem ľudí okolo seba a pozerám sa na ich znamienka,“ priznáva so smiechom.

Zdroj: Shutterstock

Na čo si dať pozor počas pobytu na slnku? Nezabúdajte na vysoký faktor.

Počet nádorových ochorení kože z roka na rok rastie. Podľa Jarešovej to však nie je nevyhnutne zlý signál. „Myslím si, že to súvisí najmä s tým, že ľudia viac dbajú na prevenciu, a preto je ročne zachytených viac melanómov než v minulosti. To je vlastne pozitívne. Keď pacienti chodia na pravidelné kontroly, je obrovská šanca, že akýkoľvek podozrivý útvar zachytíme včas, a potom takmer nehrozí žiadne riziko,“ vysvetľuje. Zároveň zdôrazňuje, že ideálne je chodiť na preventívne vyšetrenie k dermatológovi raz až dvakrát ročne.

Zdroj: Shutterstock

Na čo si dať pozor počas pobytu na slnku? Nezabúdajte na vysoký faktor.

Anketa

Používate opaľovací krém pravidelne?

  • Áno, snažím sa.77%
  • Zanedbávam to.22%

Hlasovanie bolo ukončené

Mobilné aplikácie na rozpoznávanie melanómov podľa Jarešovej rozhodne nenahradia návštevu odborníka. „Dnes už existuje veľa takýchto aplikácií a priznám sa, že nie som ich veľký fanúšik. Človek má totiž pocit, že ak jeho znamienko vyzerá podozrivo, odfotí si ho, nechá ho vyhodnotiť aplikáciou, ktorá mu povie, že je nezávadné. A on si v tej chvíli môže myslieť, že je všetko v poriadku, a že na preventívnu prehliadku chodiť nemusí. Lenže napríklad niekde na chrbte alebo za uchom, kam si ani nevidí, mu môže rásť melanóm,“ vysvetľuje.

Rakovina kože sa navyše netýka len staršej generácie, ako sa často mylne predpokladá. >>>

Autor článku

Online magazín pre štýlové ženy. Venuje sa najmä témam ako krása, móda, životný štýl, vzťahy, domácnosť a rodina.