Potreba výdatnejších jedál vyplýva zo snahy vyrovnať sa s chladnejším počasím, no zaťažujeme si nimi nielen trávenie, ale aj celý organizmus. „V dôsledku kratších dní, menšej dávky slnečného žiarenia i obmedzeného času stráveného pohybom sa spomaľuje bazálny metabolizmus vplyvom sérotonínu, melatonínu a hormónov štítnej žľazy,“ vysvetľuje všeobecná lekárka MUDr. Diana Ganajová a dodáva, že pre nedostatok svetla hrozí depresia a utiekanie k jedlu.

Čo máte jesť pri očiste

Nejde o to, aby ste prestali jesť, ale aby ste jedli striedmejšie a zamerali sa na potraviny, ktoré lenivý črevný trakt rozhýbu. Ideálne je rozdeliť si jedlo na tri časti, polovica by mala pozostávať z čerstvej zeleniny, štvrtina z bielkovín a štvrtina zo zložených sacharidov. Ideálna je ryža, do zelenej časti sa výborne hodí medvedí cesnak, artičoky, žerucha, fenikel, aloa či goji. Do šalátov pridajte ľanové semienka, sezam, rascu, ďumbier lekársky, ktorý pomáha vyhnať helikobaktera, či kurkumu a prelejte ich bodliakovým olejom.

Aby ste telu neublížili

Okrem sporných metód, ako sú preháňadlá, klystír či črevné sprchy bez lekárskej indikácie, existujú také, ktoré vám neublížia. Zmyslom nie je jednorazovo vypláchnuť tráviaci trakt. Tým riskujete aj spláchnutie užitočných baktérií, ktoré potrebujete. Správna očista čreva je dlhodobá a spočíva v trvalom zaradení prečisťujúcich zložiek do stravy. Len tak bude peristaltika tráviacich orgánov fungovať bez zbytočných zastávok a narušení.

Pridajte šťavy

Zeleninové alebo zeleninovo-ovocné šťavy by mali byť ideálne zelené ako dôkaz toho, že ste ich pripravili z väčšieho množstva zeleniny s chlorofylom. Na prípravu pravého zeleného smoothie najlepšie poslúži čakanka, zelený kel, hlávkový šalát, mangold, rukola, púpava, rímsky šalát, špenát, mäta, bazalka, petržlenová vňať. Na podporu očistného účinku môžete primiešať aj semienka.

Viete, že...

... najrýchlejšie trávite cukry, o niečo dlhšie bielkoviny a najviac sa potrápite s tukmi? Ovocie a zeleninu strávite do 2 hodín, obilniny za 4 hodiny, mäso až za 8 hodín.