Reklama

Lekárky pijavice

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Hoci nevyštudovali medicínu, sú vynikajúce liečiteľky. Nepredpisujú tabletky, na pacientov neútočia injekciami, nepoužívajú supermoderné prístroje... Namiesto toho sa do človeka zahryznú. Najnovšie vedecké výskumy potvrdzujú, že pijavice lekárske sú vo svojom fachu skutočné odborníčky.

Hirudoterapia, teda liečba pijavicami, nie je žiadna novinka. Len sme na ňu popri všetkých medicínskych vymoženostiach akosi pozabudli. A teraz, v časoch návratu k prírode, sme si na tieto užitočné zvieratká opäť spomenuli. Terapiu pijavicami predpisovali už starovekí lekári ako Hippokrates, Galenos či Avicenna. Liečili nimi takmer všetko, od kvapavky až po hystériu. Obľúbená bola aj medzi vojakmi v Napoleonovej armáde, ktorí ročne spotrebovali až šesť miliónov pijavíc!

Chrbát bez bolesti

„Pijavica saje krv a zároveň vypúšťa niekoľko desiatok bioaktívnych látok, ktoré majú liečivé účinky. Predstava mnohých ľudí, že lieči iba vysaním krvi ako pri kedysi používanom púšťaní žilou, je teda mylná,“ vysvetľuje certifikovaný hirudoterapeut Radko Legát z liečebného centra ALT v Martine. „Sliny pijavičiek majú protizápalové, antibakteriálne, detoxikačné a upokojujúce účinky. Okrem toho pôsobia proti bolesti, zmenšujú opuchy, znižujú tlak, rozpúšťajú krvné zrazeniny, podporujú prekrvenie kapilár, obnovujú poškodené cievky v tkanivách a orgánoch, zvyšujú aktivitu imunitného systému a zlepšujú bioenergetický stav organizmu.“ Vďaka tomu sa pijavice osvedčili najmä pri liečbe hemoroidov, krvných zrazenín, kŕčových žíl, vysokom tlaku, chronických bolestiach a zápaloch. Nevedia si ich vynachváliť ani ľudia so srdcovo-cievnymi chorobami a gynekologicko- -urologickými ťažkosťami, ako i chirurgovia pri spájacích procedúrach.

Je to tímová práca

Príkladov z praxe, keď tieto malé zvieratká dokázali svoju liečivú silu, je naozaj veľa. „Najväčšiu radosť som mal z pána, ktorý navštevoval naše centrum s chronickými bolesťami chrbta vyše roka. Nakoniec som ho presvedčil, aby skúsil terapiu pijavičkami. Už po druhom priložení mu bolesti ustali a zatiaľ sa nevrátili. Ale pijavice nepomáhajú len ľuďom. Jednému klientovi napríklad odstránili hnisavú ranu na nohe milovaného koňa,“ dodáva Radko Legát.

Pijavica však liečbu nezvládne sama, musia jej pomôcť ďalšie kolegyne. Počet a miesto, na ktoré ich špecialista priloží, sú u každého individuálne a závisia od diagnózy, zdravotného stavu i hmotnosti. Rovnako je to aj s dĺžkou a frekvenciou liečby. Niekomu pomôžu dve procedúry, iný ich musí absolvovať viac. „Pozitívne výsledky máme napríklad pri kŕčových žilách, kde pijavice dokážu dostať aj z predoperačného stavu. Je však nutné použiť desať až pätnásť pijavičiek a liečba môže trvať niekoľko mesiacov, ale s prestávkami i viac ako rok.“

Pozvanie domov

Ak sa vám pijavice zapáčia, pokojne si ich môžete priviesť aj domov. Nemajú hviezdne maniere, nesplniteľné požiadavky a nepotrpia si na prepychové zariadenie či drahé jedlá. Stačí im sklenená nádoba s čistou vodou, jedinou podmienkou je, aby nebola chlórovaná. Keď budete vodu vymieňať každý tretí deň a z času na čas hostí nakŕmite vlastnou krvou, už im nič nebude chýbať k šťastiu. „Záujemca o domácu liečbu by sa mal najskôr poradiť so skúseným hirudoterapeutom, aby bol účinok presne smerovaný a s maximálnym efektom. Odporučí mu, koľko pijavičiek naraz použiť, ako často a na ktoré miesta ich prikladať. Čo pomohlo susede, nemusí pomôcť vám, ba dokonca vám to môže ublížiť. Komplikované diagnózy musím aj ja niekedy prekonzultovať s lekárom.“

V obchode ich nezoženiete

Keď vás tento spôsob terapie zaujal a rozhodli ste sa zarandiť si s pijavicami, vedzte, že v supermarkete ich nekúpite – predá vám ich len hirudoterapeut. Za jednu krásavicu zaplatíte okolo 250 korún. Ak by vám náhodou napadla myšlienka, že zoženiete päť kusov a budú slúžiť celej rodine, radšej na to zabudnite. Dôvody vysvetľuje odborník: „Jedna pijavička sa v žiadnom prípade nesmie použiť na viacerých ľudí. Každý musí mať vlastné. Ak sa liečia niekoľkí členovia rodiny, musia ich mať v presne označených nádobách, aby si ich nezamenili. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k prenosu niektorých chorôb. V našom centre pijavičky po aplikácii okamžite likvidujeme.“

Proti tomuto alternatívnemu spôsobu liečby neprotestujú ani klasickí lekári. Aj na Slovensku je čoraz viac tých, ktorí ju uznávajú a za hirudoterapeutmi posielajú svojich pacientov. „Pijavice sa už začínajú používať i v niektorých nemocniciach, hlavne v plastickej a úrazovej chirurgii. Zahraničie je však v hirudoterapii o dosť popredu, napríklad v Nemecku sú zdravotnícke zariadenia zamerané na liečebné pobyty s pijavičkami.“

Chov na farmách

- Hirudoterapia nemá vedľajšie účinky, nie je však všeliekom. Pri niektorých diagnózach sa pijavice aplikovať nesmú (hemofília, anémia, extrémne nízky tlak či alergia na histamín).
- Vo voľnej prírode sa už pijavičky lekárske takmer nevyskytujú. Chovajú ich na špeciálnych biofarmách v zahraničí.
- Keď sa pijavica dosýta nacicia krvi, čo trvá približne polhodinu, sama odpadne.
- Účinné látky pôsobia v tele ešte niekoľko hodín a ranka sa zahojí do dvoch až troch dní.
- Pijavica má 5 párov očí a 300 zubov. Ale neľakajte sa, zahryznutie krásavice pocítite len ako uštipnutie komárom.

Pijavice zaženú aj:

- depresiu
- paradentózu
- srdcovo-cievne ochorenia
- ekzém, akné, psoriázu
- zápal obličiek a žlčníka
- migrénu
- reumatizmus
- sterilitu