Len nasadiť okuliare je málo: Čo všetko číha na naše oči?
24. 8. 2012, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:43)

Zdroj: shutterstock
Bungee jumping, ale aj obyčajné plávanie môžu spôsobiť obrovské očné problémy. Zvlášť keď nosíte kontaktné šošovky.
Myslíte si, že nasadiť si tmavé okuliare proti slnku je naša jediná letná povinnosť? Omyl, na naše oči číhajú riziká, o ktorých možno ani netušíte. Adrenalínové športy, raftovanie na divokej rieke, no tiež obyčajné potápanie či čľapkanie sa vo vode či niekoľkohodinové cestovanie môžu vyvolať očné choroby, o ktorých ani netušíme. Na čo všetko si treba dávať pozor, nám prezradili odborníci z Očnej kliniky Neo Vízia v Bratislave MUDr. Adriana Smorádková a primár MUDr. Radovan Piovarči.
Nástrahy počas šoférovania
Únava očí
Opakovaním jednotvárnych činností je ohrozená naša pozornosť, dostavuje sa únava očí. Pozornosť vnímania sa na dlhých cestách znižuje u profesionálov, no najmä u príležitostných šoférov. Odporúčame urobiť si raz za hodinu prestávku, poprechádzať sa, pocvičiť si, zvýšiť svoju ostražitosť.
Periférne videnie
Viete, že periférne videnie pri šoférovaní vám môže zachrániť život? Stáva sa totiž, že z bočnej cesty vybehne cyklista alebo si nevšimnete auto na diaľnici, ktoré vás obrovskou rýchlosťou ide predbehnúť, a to len preto, že máte nejakú poruchu periférneho vnímania. Na Slovensku totiž na získanie vodičského preukazu nie je podmienka vidieť oboma očami. Je preto dobré zájsť za lekárom a skontrolovať si kvalitu zraku.
Glaukóm
Je to ochorenie, ktoré zhoršuje periférne videnie. Mnoho ľudí ani netuší, že ním trpí. Jeho posledným štádiom je takzvané trubicové videnie. Keď si z rúk urobíte trubicu, pozriete cez ňu, vidíte len to, čo je pred vami, vôbec nič, čo je naboku, vpravo, vľavo, hore, dole, v periférii. Ak sa takéto niečo objaví, treba navštíviť lekára.
Zradná farbosleposť
S touto anomáliou sa dá existovať, treba však na ňu pri šoférovaní myslieť. Adepti s poruchou farbocitu takisto môžu získať vodičské oprávnenie, pre šoférovanie sú rozhodujúce červená, zelená a ich intenzívne odtiene. Mnohí ľudia, ktorí o svojej anomálii vedia, sú na to zvyknutí a naučili sa, ako vnímať farby.
Nebezpečné nálepky
Viete, že aj nálepky na prednom skle a rôzne visiace predmety zo zrkadielka obmedzujú periférne videnie? V zornom poli šoféra by nemali byť žiadne predmety, ktoré zhoršujú viditeľnosť!
Okuliare menia vnímanie
Za volantom sa vyhnite modrej farbe a tmavým sklám. Znižujú vnímanie červenej a zelenej, čo môže mať pre šoférov nepríjemné následky. V aute ste vystavení rýchlym prechodom z ostrého svetla do tieňa, pri vstupe do tunela, pod stromami, preto vo vozidle noste okuliare len so stredne tmavými sklami. Vyhnite sa aj okuliarom, ktoré reagujú na UV svetlo stmavnutím. V aute totiž nefungujú. Ideálne sú stredne tmavé sklá sfarbené dosiva alebo dohneda.
Čo ohrozuje oči vo vzduchu
Ak nosíte kontaktné šošovky, potom hrozí neustále riziko, že počas zápasu, premetu, pri raftovaní, potápaní šošovka vypadne a zhoršené videnie negatívne ovplyvní výsledok výkonu.
Nad 5 dioptrií zabudnite na bungee jump!
Zoskoky typu bungee jump neodporúčame krátkozrakým pacientom pred operáciou ani po nej. Sú nebezpečné pre všetkých, aj pre pacientov po laserovej operácii. Oko je pri zoskoku vystavené veľkým nárazom s rizikom odtrhnutia sietnice. Skokom sa rozochveje vnútroočná tekutina, „obúcha sa“ o steny sietnice, následkom čoho zažije sietnica otrasy a môže sa odtrhnúť.
Aj farba okuliarov je dôležitá
Modrá: na šoférovanie je nevhodná. Znižuje intenzitu vnímania červenej a zelenej farby. Neodporúča sa krátkozrakým ľuďom.
Sivá a hnedá: ideálne farby na šoférovanie.
Žltá a oranžová: vhodné do hmly a na šport. Tieto sklá zlepšujú rozlišovaciu schopnosť v hmle.
Ostatné farby: nemajú výraznejší vplyv na kvalitu videnia.
Čím väčšie, tým lepšie
Základné pravidlo pri výbere slnečných okuliarov je, že by mali pokrývať celú veľkosť oka. Módne výstrelky maličkých rozmerov neposkytujú dostatočnú ochranu.
Ohrozenie z vody
Kruté bolesti až oslepnutie
Kontaktné šošovky v spojení s vodou prinášajú značné riziko. Vo vodách prežívajú baktérie, vírusy, chlamýdie, plesne či akantaméby. Mikroorganizmus je vďaka kontaktnej šošovke v dlhodobom kontakte s povrchom oka. Chlamýdiové očné zápaly môžu vzniknúť aj týždne či mesiace po pobyte vo vode. Nebezpečné mikroorganizmy akantaméby spôsobujú závažný zápal rohovky spojený s krutými bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním a slzením. V kritických prípadoch môžu spôsobiť aj oslepnutie. Zdrojom akantaméb sú aj nádoby s roztokmi a puzdrá na kontaktné šošovky.
Pozor! More nie je sterilné
To, že je slané, neznamená, že je aj sterilné. Takisto v ňom prebývajú baktérie a vírusy. Nosenie kontaktných šošoviek v mori môže preto spôsobiť rovnaký problém ako pri kúpaní sa v jazere. Ak ste nútení plávať s kontaktnými šošovkami, vždy po vyjdení z mora si ich na pláži umyte roztokom, namočte na chvíľu do puzdra s čistým roztokom a následne aplikujte do oka. Roztok si vždy po plávaní vymieňajte. Ideálne sú jednodňové kontaktné šošovky. S kontaktnými šošovkami neodporúčame plávať s otvorenými očami. Používajte plavecké okuliare, aby ste znížili riziko infekcie. To isté platí pri kúpaní sa v jazerách.