Reklama

Len to naj: Potraviny, ktoré sa oplatí kupovať v biokvalite

Reklama

Nejdeme vás presviedčať, že bez vločiek z morských rias a pšenovej tyčinky stojí vaša kuchyňa za starú belu. No zopár vecí sa v biokvalite rozhodne oplatí kúpiť.

Ovocie a zelenina

Bez debaty. Nevyzerá síce tak ukážkovo, giganticky a naleštene ako tá nasvietená v supermarketoch, ale ručíme vám za to, že je v nej podstatne viac vitamínov a chutí presne tak, ako chutiť má. Mrkva má kadejaké smiešne tvary, jahody sú kd-etu od hliny a jablká majú na šupe bodky, ďobky a vnútri občas červíka. No práve vďaka tomu viete, že je to vypestované doma, s láskou a bez chémie. Najzdravšie je konzumovať ovocie a zeleninu vypestovanú v oblasti, v ktorej žijeme. A v čo najčerstvejšom stave. Už pár dní po zbere totiž každý kus vitamíny postupne stráca. Ak máte možnosť brať dobroty od niekoho priamo zo záhradky, neváhajte. Ak nie, šup-šup na trhovisko aj s poriadne veľkou taškou.

Vajíčka

Každý koláč, buchta či každá domáca cestovina bude mať s vajcom, ktoré zniesla sliepka voľne pobehujúca po dvore, krásnu žltú farbu. Ale medzi nami, pri pečení si vystačíte aj s tými nebio. Ak sa však u vás doma často podávajú „raňajky šampiónov“, kde praženička, vajcia do skla, hemendex a volské oká nesmú chýbať, investovať do drahších biovajec sa rozhodne vyplatí. Dostanete ich aj bežne v supermarkete, alebo si môžete nájsť svojho dodávateľa, ktorý sliepky chová doma na dvore. Domáce biovajíčka konzumujte vždy čerstvé a ešte pred uskladnením dobre umyte.

Citróny

Hlavne, ak sa u vás žiadna nedeľa nezaobíde bez pečenia a strúhanej citrónovej kôry. Väčšina supermarketových citrónov je postrekovaných a rôzne konzervovaných, aby vydržali dlhú prepravu a skladovanie v dobrom stave. Ich kôra je na použitie v kuchyni absolútne nevhodná. Malé balenie biocitrónov dostanete v dobrých potravinách a supermarketoch a aj peňaženka to raz za čas zvládne. Biocitrón nevydrží pekný až tak dlho, takže kôru nastrúhajte hneď a dajte zamraziť.

Kurence a mäso

Akékoľvek – hovädzie, bravčové, teľacie, ak je v biokvalite, z domácich alebo malých špeciálnych chovov, je to vždy delikatesa a ten rozdiel poznáte. No ak ste neporodili dieťa milionárovi, ťažko budete asi ochkať nad biosviečkovicou každú nedeľu. Na poctivú kuracinu z dvora, na tú však určite máte. Zaujímavé je, že domáce kurence ani nebývajú drahšie ako tie klietkové. Dajú sa kúpiť priamo z biofariem, cez internet alebo v niektorých mäsiarstvach a potravinách, kam ich dodávajú chovatelia. Rozdiel v chuti a vôni je priepastný. Kuracie mäso z reťazcov má pochybný pôvod, mdlú chuť, neurčitú farbu, divný zápach a o tom, čím tie chúďatá kŕmia, ako ich mäso upravujú, skladujú a zamrazujú, sme už všetky počuli nejeden nechutný príbeh. Kurence chované na dvore sú v pohode, ich mäso je ružové, šťavnaté a nezapácha. Už len ten vývar z trupu a drobkov je jedna báseň.

Mlieko

Na chuť ozajstného kravského mlieka priamo od gazdu si budete musieť zvykať, to teda áno. Cítiť v ňom aj maštaľ, aj tú kravku, aj to celé poctivé dedinské okolo toho. Niekedy to môže byť aj tým, že kravu doja strojom, ale tie rúrky pravidelne nevymývajú, ak vám teda mlieko príliš páchne, chyba nemusí byť „vo vašom prijímači“. No len z dobrého čerstvého mlieka si môžete spraviť pravý zákys, jogurt, domácu smotanu. Ak fičíte práve na tom, vychytať si svojho dodávateľa sa oplatí. Mlieko je už väčšinou pasterizované, no spotrebovať ho musíte do pár dní.

Sušené ovocie

Uznávame, bez neho sa prežiť dá, no ak s ním občas pečiete alebo ho zobkáte večer pri telke ako zdravú náhradu niečoho iného, siahnite po biobalíčku. Má síce nevábnu farbu, marhule určite nie sú neónovo oranžové a hrozienka vyzerajú ako sušené bobky, no keď ochutnáte, pochopíte, v čom je rozdiel. Chuť je pravá ovocná, zvýraznená sladkosť je ozajstná a neumelá a aj vôňa je nefalšovaná. Navyše, bioovocie nie je chemicky konzervované, môžete ho pokojne vyjedať rovno z balíčka bez toho, aby ste najprv museli zmývať síru a iné konzervanty.

Med

Dokonalé prírodné sladidlo, z ktorého sa nekazia zuby a nepriberá sa z neho! To, čo však pod označením med predávajú v reťazcoch, má s pravým včelím medom často len málo spoločné. Ak chcete ozajstný pravý med z našich rastlín, ktorý chutí, vonia a lieči, oplatí sa zaň zaplatiť včelárovi viac. Pravý med sa pri prelievaní ukladá ako stuha a po dlhšom čase cukornatie.