Reklama

Leňošením k zdraviu a spokojnosti: Oddychujte efektívne

Ilustračné foto

Zdroj: sxc

Reklama

Zabudnite na ranné cvičenie, energetické nápoje a stres. Jednoducho spomaľte! Ale pozor, aj ničnerobenie má svoje pravidlá, aby bolo efektívne.

Desiatky odborníkov radia, ako byť výkonnejší, rýchlejší a pružnejší. Recepty na naštartovanie organizmu a mysle sa množia závratnou rýchlosťou hlavne začiatkom roka a na jar. Pritom jednoduchým riešením na únavu je poriadny odpočinok. Za leňošenie sa vám myseľ aj telo zaručene odmenia...

Myslíte si, že rady, ako odpočívať, nepotrebujete? Že to vie jednoducho každý? Pozor, leňošenie je drina! Ľudia vo vašom okolí sa vás budú snažiť neustále priviesť k nejakej „užitočnej“ aktivite alebo vo vás vyvolajú pocit viny za to, že „nič nerobíte“. Svoje o tom vedia nielen tí, čo si radi popoludní „schrupnú“, ale aj ľudia, ktorí sa venujú relaxačným technikám a meditácii. „Spomaliť je ťažké, ruch okolitého sveta nás pohlcuje a vťahuje do hektického spôsobu života,“ hovorí predcvičovateľ jogy Juraj Gajdoš. V zahraničí vznikajú už dokonca skupiny programových lenivcov. Medzi nimi sa nemusíte hanbiť, že radi leňošíte, naopak - leňošenie povýšili na svoju celoživotnú náplň. Jedným z nich je britský autor Tom Hodgkinson. V knihách Ako byť slobodný a Ako byť lenivý radí čitateľom, ako vyťažiť z lenivosti maximum. „Byť lenivý znamená byť slobodný. Už len samotné množstvo slávnych leňochov, ktorých môžeme v histórii nájsť, dokazuje, že nie ste sami,“ píše. V jeho časopise Lenivec si leňosi vymieňajú svoje skúsenosti z každodenného života. Úrady a zamestnávatelia leňošenie totiž neuznávajú, no leňosi vedia, ako si uliať chvíľu voľna a ako sa nenápadne flákať.

Činnosti pre lenivcov

• Kreslite, píšte, maľujte, premýšľajte, rybárčite, venujte sa domácemu majstrovaniu, prechádzajte sa (aj po ceste do práce).
• Choďte po „neošúchaných“ trasách a čas trávte v prírode, stále sa dá ešte nájsť mnoho pekných zákutí.
• Skúste život bez mobilu, zadívajte sa na hviezdy a mesiac, venujte sa sústredenej konverzácii s priateľmi.
• Venujte sa štúdiu a meditácii. Napríklad seďte pri ohni a venujte čas svojim myšlienkam.
• Ak cestujete v aute, dlhé trasy berte ako príležitosť na usporiadanie myšlienok.
• Nebuďte otrokom upratovania a svojej domácnosti.

Popoludňajšia siesta a spánok

Nebojujte s únavou, ak môžete, aj počas dňa si zdriemnite. Šlofík je veľmi prospešný. Rozdelí deň na dve polovice, ktoré potom lepšie zvládnete. So siestou je deň dlhší a príjemnejší. Mimochodom, aj Edison, ktorý vynašiel žiarovku, aby sme mohli dlhšie pracovať, tvrdil, že mu stačia štyri hodiny spánku. Ale jeho priatelia prezradili, že síce mu stačili štyri hodiny spánku v noci, ale dvakrát denne si na dve hodiny zdriemol.
Rada Hodgkinsona: Vyspite sa dostatočne, lebo inak budete toho menej zvládať. Vynález žiarovky nám pokazil režim spánku. Skúste menej pracovať a viac a pravidelnejšie spať. Veď aj naši predkovia si zvykli popoludní pospať.

Jedzte radšej slow food

K hektickému životu patria energetické nápoje v plechovke, instantná káva a balené sendviče. Pritom pre zdravie a psychickú pohodu je lepšie vyhradiť si čas na pokojný obed. To, že rýchly život a „rýchle jedlo“ sú neodmysliteľne spojené, pochopili viacerí odborníci na zdravý životný štýl. V roku 1986 dokonca skupina Talianov založila slow food, hnutie za pomalé kvalitné jedlo. Dnes má 100-tisíc členov. Väčšinou sme otrokmi časových plánov, ktoré si pre seba vytvárame ako bič, ktorý nás poháňa.
Rada Hodgkinsona: Káva je nápojom vorkoholikov, ktorí pochodujú ulicami s téglikmi, aby boli výkonnejší. Čaj vás však osvieži viacej. Začnite znovu raňajkovať a nezabúdajte na obed.

Pomalé prebudenie do dňa

Vystúpiť z hektického kolobehu môžete už po prebudení. Odborníci na problémy chrbtice odporúčajú nevyskočiť z postele hneď na rovné nohy. Najskôr sa v posteli riadne ponaťahujte. Nevyčítajte si, že hneď po prebudení nepociťujete šťastie, alebo že nenasadíte závratné pracovné tempo. Hlavným nepriateľom leňocha je budík, ktorý nás šokom vytrháva z príjemného snenia. Ak si trúfnete, vyskúšajte vstávať bez budíka. Ak musíte chodiť do práce, skúste ráno začať strečingom a nezabudnite na príjemné raňajky.
Rada Hodgkinsona: Ranné vtáča nebýva bohaté, múdre a zdravé. Je často choré a chudobné... V Londýne, Tokiu, New Yorku vždy zbadáte medzi ôsmou a deviatou ustarostené a zúfalé tváre. Ak chcete byť šťastní, odhoďte budík.

Leňošenie je produktívne

Aj Hodgkinson uznáva, že pri leňošivom spôsobe života môže nastať problém - platenie účtov a peniaze. Podľa hnutia leňochov je zamestnanie príšerná vec, ale keď musíte pracovať, snažte sa náklad práce eliminovať a medzi jednotlivými aktivitami oddychovať. Že sú spánok a oddych dôležité, vedia aj firmy, ktoré umožňujú svojim zamestnancom počas dňa si chvíľu pospať. Neplatí totiž priama úmera, že čím viac pracujete, tým viac zarábate. Aj usilovná včielka, ktorá pracuje 12 hodín denne, môže mať nedostatok peňazí. Naopak, prepracovanosť vedie k zúfalému kolotoču frustrácie - úzkosti - nakupovania - míňania peňazí - väčšieho množstva práce atď. Leňoch chápe, že bohatstvo a hromadenie vecí nie sú zmyslom života a pracuje čo najmenej. Je skromný a často bez práce. Ideálny svet leňocha je bez hypoték, šéfov, výplatných termínov a dochádzania do práce. Keďže byť leňochom je náročné, z tejto filozofie sa dá vziať aspoň ponaučenie, že treba pracovať čo najmenej hodín a oddychovať vždy, keď to ide.
Rada Hodgkinsona: Ak nič nechcete, nemusíte pracovať. Ak ste plní túžob, potom budete musieť pracovať. Ak môžete, majte prácu iba na 4 dni v týždni. Ušlý zisk si vynahradíte voľným časom. Budete prežívať radosť, zábavu a príjemné pocity.

Známi leňosi, ktorí radi spali a povaľovali sa

Dôkazom, že leňošenie je produktívne, je zoznam slávnych lenivcov.

John Lennon a Yoko Ono: Svoje posolstvo o mieri a láske šírili v roku 1969 z hotelovej postele v Montreale. Protest trval osem dní.
Oscar Wilde: O lenivosti písal aj eseje.
Marcel Proust: Odpočívanie bral ako koníčka.