Letné kúpanie môže spôsobiť vážne problémy: Týmto chybám sa vyhnite, radí odborník!
1. 7. 2025, 14:00

Zdroj: shutterstock
Kúpanie v bazéne či jazere môže vyzerať nevinne, no vaše zdravie pritom riskuje viac, než si myslíte...

Zdroj: shutterstock

Zdroj: shutterstock

Zdroj: shutterstock
Galéria k článku
Bazénové infekcie

Radí MUDr. Dezider Timko, gynekológ a sexuológ
Newsletter Nového Času pre ženy
Chcete mať prehľad o všetkom, čo vás baví?
Prihláste sa do nášho newslettra a už vám neunikne ani jedna klebeta o vašich obľúbených prominentoch, seriáloch či mužoch! Móda, sex, zdravie aj inšpiratívne príbehy – to všetko priamo do vašej schránky. Odoberajte tu!
Veruže, letné kúpanie – hlavne preplnené bazény – prinášajú určité riziko infekcie, a to nielen gynekologickej, ale aj urologickej či očnej. Je treba rozlišovať kúpanie v termálnej vode – nie je chlorovaná, bežný bazén – tu je voda chlorovaná, a prírodné plochy. Bežné bazény i termálne bazény sú pravidelne kontrolované odborníkmi verejného zdravotníctva. Prírodné plochy určené na kúpanie sú tiež kontrolované v zmysle, či sú vhodné na kúpanie. Čo je určite najmenej rizikové, tak je kúpanie v morskej vode – okrem iného je slaná a to znižuje riziko infekcie.
Je jasné, že sa v lete nedá vyhnúť kúpanie v spoločnosti mnohých ľudí. Rady sú rôzne, ale to najdôležitejšie je, že keď je menštruácia, nekúpať sa – na osvieženie použiť sprchu. Ďalej skúsiť používať pred kúpaním, ale aj po kúpaní prebiotiká i probiotiká – vaginálne. Pedantne sa po kúpaní osprchovať.
pomôcť vazelínové tampóny (plavecké). Meniť mokré plavky za suché! Riziko je i veľmi chladná voda. Záverom: poctivá hygiena po kúpaní, poctivá výmena mokrých plaviek za suché a spomínané pre- a probiotiká do pošvy.
Počuli ste náš podcast?