S liečbou sklerózy multiplex treba začať čo najskôr
30. 6. 2010, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:17)

Zdroj: Shutterstock
Skleróza multiplex sa nedá úplne vyliečiť. Lekári vedia zmierniť jej príznaky. Najmodernejšími liekmi sú interferóny, pomáha pohyb a zdravý životný štýl.
Skleróza multiplex je veľmi zákernou chorobou. Je o to zákernejšia, že na ňu prakticky neexistuje liek.
„Hoci ide o nevyliečiteľné ochorenie, vieme liečiť akútny stav a ovplyvniť príznaky. Priebeh ochorenia zvyčajne dostávame pod kontrolu do takej miery, aby nepokračovala veľmi agresívne,“ vysvetľuje MUDr. Ľubica Procházková, II. neurologickej kliniky LF UK a FNsP v Bratislave.
Diagnóza a liečba patria do rúk neurológa
Na stanovenie diagnózy je potrebné vyšetrenie u neurológa, ktorý zistí, či sú zrejmé poruchy nervových dráh. Veľkým pomocníkom je magnetická rezonancia. Ochorenie má podľa doktorky Procházkovej neustály vývoj, stále pokračuje, nikdy nespí, je to ochorenie celoživotné.
„Hlavným problémom týchto pacientov je neistota, pacient nikdy nevie, či sa zajtra bude cítiť dobre, či bude schopný fungovať, ísť do práce, do obchodu či vôbec bude môcť vstať z postele,“ hovorí neurologička a odborníčka na liečbu SM. Toto vedie, samozrejme, k určitému diskomfortu týchto ľudí.
„Liečba je však veľmi progresívna, pred dvadsiatimi rokmi sme ešte nechyrovali o liekoch, ktoré máme k dispozícii dnes. S liečbou treba začať čo možno najskôr. Hlavným cieľom liečby, ktorú máme v súčasnosti k dispozícii, je zastavenie progresie ochorenia a zlepšenie kvality života pacientov s SM. Vieme liečiť atak – akútny príznak, vieme liečiť príznaky, ktoré pacientovi zostávajú a vieme farmakologicky ovplyvniť priebeh ochorenia. To znamená, že redukujeme aktivitu ochorenia a na to nám slúži imunomodulačná liečba,“ dodáva doktorka Procházková. K tomu všetkému nutne patria rehabilitácia a sociálna podpora.
Pomáhajú interferóny
„V súčasnej imunomodulačnej liečbe máme k dispozícii interferóny – telu vlastné látky. Prvý bol interferón beta – 1b, ktorý sa v Európe dostal do používania v roku 1993 po predošlých dlhodobých klinických štúdiách a my na Slovensku sme veľmi rýchlo naskočili na tento vlak a začali liečiť pacientov od roku 1996,“ dodáva doktorka. Ďalší liek, ktorý oddiali progresiu ochorenia a zníži počet atakov, ale jeho skladba je iná, je zložený z aminokyselín. „Ak aj tieto lieky zlyhávajú, tak potom je tu posledná liečba, ktorú máme k dispozícii od roku 2007, a to je monoklonálna protilátka natalizumab.“
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!