Liečivý zázrak škorica: Neuveríte, kde všade vám dokáže pomôcť!
20. 2. 2014, 7:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:29)

Zdroj: Shutterstock
V dávnej minulosti sa škorica vyvažovala zlatom. Za zázračnú ju považovali už starí Gréci a Egypťania.
Vďaka unikátnemu zloženiu je škorica typickým korením tohto uzimeného obdobia. Dokáže prehriať chladom sužovaný organizmus, okrem toho má antibiotické účinky a povzbudzuje náš imunitný systém. No nielen to!
Proti cukrovke aj rakovine
Škorica ako liek sa v poslednom čase spomína predovšetkým v súvislosti s jej protirakovinovými účinkami. Pripisuje sa jej totiž schopnosť zastaviť rozširovanie nežiaducich buniek. Tieto závery vyplynuli z viacerých výskumov: z amerického, kedy sa škoricový extrakt podával chorým s leukémiou, nedávne japonské a austrálske zasa dokázali, že škorica pomáha aj pri liečbe rakoviny kostí, žalúdka a čriev. Postihnutí by mali 3-krát denne jeden mesiac užívať lyžicu medu a lyžicu škorice. Vedci sa zaoberajú aj otázkou vplyvu škorice na cukrovku 2. typu. Výsledky čoraz viac poukazujú na jej pozitívne účinky na znižovanie vysokej hladiny cukru.
S medom
Vďaka antibiotickým a protiinfekčným účinkom je škorica s medom považovaná za najvhodnejšiu prírodnú prevenciu pred chrípkou, prechladnutím či angínou. Med je prirodzené antibiotikum a jeho sila sa škoricou ešte zosilní.
Náš tip: Pripravte si 1 polievkovú lyžicu medu a rozmiešajte v nej približne necelú polovicu kávovej lyžičky mletej škorice. Premiešajte, aby sa obe zložky dobre spojili, a nechajte 5 minút odstáť. Pridajte pár kvapiek citrónovej šťavy a užívajte ráno a večer.
Lieči aj dušu
Má totiž upokojujúce účinky, uvoľňuje napätie a stimuluje krvný obeh. Znižuje poruchy dýchania a ostatných rytmických činností nášho organizmu. Je výborná pri liečbe zmätočných duševných stavov po rozchode, pred rozvodom, pri strate zamestnania. V starobe pomáha udržiavať duševnú čulosť tým, že uvádza do súladu mozgové prúdy.
Skrášľuje pleť
Škorica dokáže regenerovať tkanivá a urýchľovať látkovú premenu. Najčastejšie sa využíva pri celulitíde do špeciálnych zábalov. Túto procedúru dnes ponúka takmer každý kozmetický salón, podobne sa však o svoju pokožku môžete postarať aj doma. Škoricovú masť si môžete obstarať v lekárni alebo vyrobiť samy.
Zdroj: Shutterstock
Škorica
Kde a ako nám pomáha
● zlepšuje trávenie
● zmierňuje nevoľnosť
● pôsobí proti nachladnutiu
● uľavuje od bolestí svalov a kĺbov
● znižuje prejavy reumatizmu
● je účinná v boji proti infekcii
● účinkuje proti celulitíde
● pomáha znižovať zlý cholesterol (ten priaznivý ponecháva)
● podporuje chuť do jedla
● zmierňuje menštruačné problémy
● pôsobí proti kašľu
Tehotné radšej nie
Aj keď je škorica vítaným prírodným pomocníkom, tehotným ženám sa jej konzumácia neodporúča. Pri nadmernej konzumácii môže u citlivých osôb vyvolať aj alergické reakcie, ako sú vyrážky a podobné nepríjemnosti. Škorice by sme nemali jesť viac ako 4 g denne.