Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Lieky vám nepomáhajú? Možno robíte TÚTO chybu pri ich braní, rozhodujúci je totiž...

Pri liekoch rozhoduje aj čas

Zdroj: shutterstock, archív

Reklama

Najlepší je, samozrejme, scenár, keď nemusíme brať žiadne lieky a sme zdravé ako ryba. Ak však iná možnosť nie je, je dobré vedieť, kedy ktorý medikament do organizmu dostať.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Horúčka po očkovaní: Ako ju účinne a rýchlo znížiť?

    Prázdny žalúdok, aktívne obličky, dobrý krvný obeh – pre každý liek platia iné podmienky, pri ktorých najlepšie zaúčinkuje. Pri niektorých sa dokonca v príbalových letákoch dočítate, že nie je dobré brať ich nalačno, pri iných je zasa vhodné užiť ich ešte pred tým, než čokoľvek dostanete do žalúdka. V prípade, že máte predpísaných niekoľko tabletiek na rôzne zdravotné problémy, poraďte sa so svojím lekárom, aký časový odstup by mal byť medzi jednotlivými užitiami. Vo všeobecnosti sa však môžete riadiť „tabletkovými hodinami“, ktoré vám napovedia, kedy je najvhodnejší čas užiť ten-ktorý liek, aby bol jeho účinok čo najsilnejší.

    6.00 – 8.00

    V čase, keď nám zvykne zvoniť budík, produkuje naše telo viac stresových hormónov. To znamená, že nám rýchlejšie bije srdce a stúpne nám krvný tlak. Práve vtedy sú obzvlášť účinné lieky na cukrovku a vysoký krvný tlak. V tomto časovom intervale je ideálne brať aj lieky na liečbu štítnej žľazy, pretože levotyroxín, ktorý tabletky obsahujú, kompenzuje hypotyreózu a mal by sa užívať na prázdny žalúdok. Na svoje využitie v tenkom čreve totiž vyžaduje dostatok žalúdočných kyselín. Rovnako na prázdny žalúdok užite aj lieky na osteoporózu. A nezabúdajte na srdce. Riziko dostať infarkt či mŕtvicu je ráno trikrát vyššie ako v inú časť dňa. Preto lieky na srdce užívajte ráno, najlepšie v pokoji a pred tým, než vyleziete z postele. Jednoducho si večer pripravte tabletku a pohár vody na nočný stolík.

    Zdroj: shutterstock, archív

    Kedy je ten správny čas na lieky?

    9.00 – 12.00

    Toto časové rozpätie je ideálne, ak máte v pláne dať sa zaočkovať alebo si potrebujete dať urobiť röntgen. Čím bližšie k deviatej hodine, tým sú prípadné vedľajšie účinky nižšie. Okolo deviatej je vhodné brať aj lieky, ktoré obsahujú kortizón, pretože samo telo produkuje väčšinu kortizónu ráno. Preto prípravky s touto látkou znášame v spomínanom čase lepšie. Výnimku však tvoria lieky na astmu.

    Zdroj: Shutterstock

    Ilustračná foto

    14.00

    Dve hodiny po pravom poludní nám najlepšie pracujú obličky. Makajú ako fretky, a preto je to ideálny čas na detoxikáciu. Pite veľa vody alebo bylinkových čajov určených na podporu obličiek. Ak máte predpísané lieky na močový mechúr či močové cesty, užívajte ich práve v ten čas – aj pri močení je v tomto čase bolesť miernejšia.

    15.00 – 17.00

    Hoci zubárovi by sme sa najradšej všetci vyhli, keď už je to nevyhnutné, zvykneme ho navštevovať skôr v doobedňajších hodinách. Ak však máte tú možnosť a idete na nejaký zákrok, napríklad vyťahovanie nervu či trhanie samotného zuba, objednajte sa po 15. hodine. Vtedy je totiž citlivosť na bolesť najnižšia a lokálna anestézia vám bude účinkovať trikrát dlhšie, než keby ste ju dostali ráno. Ak zvyknete brávať lieky proti bolesti a je to aspoň trochu možné, počkajte s ich užitím do 17. hodiny. Vtedy je ľudský žalúdok zásobený väčším množstvom krvi. Lieky proti bolesti, ako je napríklad ibuprofén či kyselina acetylsalicylová, sa v tomto čase prejavia vedľajšími účinkami v najnižšej možnej miere.

    Zdroj: shutterstock, archív

    Viete kedy ich brať? Pomôžu "tabletkové hodiny"

    19.00 – 21.00

    V čase, keď sa v televízii začína hlavný spravodajský blok, vaše telo začína produkovať žalúdočnú kyselinu. A to je dôvod, prečo má mnoho ľudí v noci žalúdočné ťažkosti. Aj preto osoby trpiace refluxom či zápalom žalúdočnej sliznice by mali užívať blokátory žalúdočnej kyseliny až po 19. hodine večer. Teda v čase po poslednom jedle či krátko pred tým, ako zaľahnú do postele. Rovnako je neskorší čas, ideálne okolo 21. hodiny, vhodný na užívanie liekov, ktoré znižujú cholesterol, keďže ten sa tvorí najmä v noci.

    Zdroj: shutterstock, archív

    Najvhodnejší čas na užitie liekov proti astme

    22.00 – 23.00

    Aj čas, keď sa chystáme do postele, je favoritom niektorých liekov. Ak vás trápi reuma a lekár vám predpísal medikamenty, užívajte ich okolo 22. hodiny. Žalúdok je v tomto čase veľmi dobre zásobený krvou, a tak tieto lieky aj lieky proti bolesti omnoho lepšie toleruje. V prípade, že ako pacient máte výrazné reumatické ťažkosti v ranných hodinách, je ideálne, aby ste liek proti bolesti užili večer. Vtedy je totiž najúčinnejší.

    22.00 – 6.00

    Tento časový údaj je dôležitý najmä pre astmatikov. Je to čas, keď zvyčajne spíme, a tak ako oddychuje celé naše telo, šlofíka si doprajú aj naše pľúca. Preto, aby sa zabránilo možným astmatických záchvatom, ktoré prichádzajú medzi treťou a piatou hodinou ráno, je vhodné práve pred spaním užívať lieky na astmu. Po užití sprejov, ktoré obsahujú kortizón, si treba umyť zuby. Tieto spreje totiž môžu podporiť plesňovú infekciu v ústach. Zbystriť by mali aj alergici. Napríklad lieky proti sennej nádche či alergii je tiež lepšie užívať večer, a to preto, že v noci telo produkuje najmenšie množstvo protizápalových hormónov.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS