Ľudí s diagnózou skleróza multiplex drží pri živote cvičenie
1. 7. 2010, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:17)

Zdroj: Shutterstock
Prevencia pred sklerózou multiplex neexistuje, ale môžete odbúrať stres, upraviť jedálny lístok, dopriať si viac spánku. Na nohy vás postaví cvičenie.
Pri diagnóze SM sú pohyb a rehabilitácia veľmi dôležité. V minulosti lekári hlásali opak, dnes sa cvičenie zaraďuje medzi významné činitele v boji so zákerným ochorením.
Cvičiť sa dá aj poležiačky, na vozíčku, v prírode, doma – jednoducho všade. „Veľakrát sa nám nechce, nevládzeme, sme na smrť unavení, napriek tomu sa snažíme pohybovať, pretože bez pohybu nie je život,“ tvrdí Jarka Valčeková, predsedníčka Združenia sclerosis multiplex Nádej.
„Cvičenie ma niekoľkokrát postavilo na nohy,“ hovorí Jaroslav Wojnar (57), predcvičovateľ a pravidelný cvičiteľ na rekondičných pobytoch pre SM-károv a autor DVD Aby telo nebolelo. Skleróza multiplex sa u neho začala presne tak, ako u mnohých: priebežné ochrnutie, zlé videnie, problémy s chôdzou, až zostal ležať. „Intenzívnym cvičením a rehabilitáciami som sa dal troška do poriadku,“ hovorí pán Wojnar, ktorý začínal len nebadaným pohybom palcov na nohách. „Na to ale prišla ťažká forma boreliózy a opäť len vlastným cvičením sa môj stav zlepšil a odvtedy cvičím a cvičím stále ďalej.“
Aby toho v jeho živote nebolo málo, postihol ho ďalší závažný zdravotný problém – srdcový kolaps. Napriek tomu pohybu zostal verný, pravidelne cvičil, aj keď všetko nefungovalo tak, ako malo. „Ale cvičím a pozitívne myslím, optimizmus ma sprevádza životom. Hovorím si, že všetko ide, keď sa chce, mám rád život so všetkými problémami, ktoré mi priniesol do cesty,“ dodáva s nádejou pán Wojnar.
Skleróza multiplex a výživa
Zachovanie normálnej hmotnosti, obmedzovanie tukov (osobitne živočíšnych) a strava s určitým obmedzením bielej múky (preferovanie celozrnných produktov) – to sú všeobecné zásady racionálneho stravovania. Vitamíny by sa mali získavať predovšetkým z prírodných zdrojov. Výborný je cesnak – má dezinfekčné účinky, ľahko stráviteľné ovocie, zeleninové šaláty zložené napríklad z cibule, papriky, paradajky, uhorky, olív, klíčky mungo, sójový syr, šošovica. Obmedzte konzumáciu bravčového, hovädzieho mäsa, mastnej hydiny (hus, kačica). Najvhodnejšie je rybacie mäso a mäso z morských živočíchov, vhodné je kuracie mäso.
Pomáha aj občianske združenie: „Spoločne sa kráča ľahšie...“
Pacientom trpiacim sklerózou multiplex pomáha aj Občianske združenie sclerosis multiplex Nádej. Organizujú vzdelávacie stretnutia pacientov s odborníkmi, rehabilitačné projekty, pomáhajú novo diagnostikovaným pacientom, snažia sa priblížiť diagnózu SM širokej verejnosti – každý rok zorganizujú KROK S SM – DEŇ NÁDEJE, podarilo sa im vydať DVD Aby telo nebolelo, ktoré obsahuje špeciálne cviky. Organizujú všestrannú pomoc a podporu, aby pacienti nemuseli skrývať svoje ochorenie...
V dlhodobých cieľoch chcú vytvoriť denné stredisko s kompletnou starostlivosťou pre pacientov s diagnózou SM, vytvoriť bezplatnú telefonickú linku či pracovné príležitosti v chránených dielňach, rozšíriť stredisko o možnosť ubytovania a celodennej starostlivosti o pacientov s diagnózou SM, ktorí sú odkázaní na pomoc.
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!