Ľudové recepty pri chrípke a nachladnutí (1. časť)
11. 11. 2009, 9:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:58)

Zdroj: Shutterstock
Začalo sa chrípkové obdobie, okrem sezónnej chrípky musíme čeliť i prasacej. Pri prvých príznakoch choroby siahnite po účinných domácich receptoch.
1. Zmiešajte klinček s 1/4 čajovej lyžičky mletého zázvoru a štipkou mletej škorice. Všetko prelejte dvoma šálkami vriacej vody a do každej šálky primiešajte dve lyžice medu. Klinček pôsobí ako antiseptikum, zázvor a škorica majú protizápalové účinky.
2. Ak máte problémy s hlasivkami, vyskúšajte zohriatu vincentku s mliekom v pomere 1 : 1. Účinok lieku zvýšite pridaním cibule, ktorú tiež chvíľu povarte.
3. Pri nachladení pite nielen dostatok tekutín, ale doprajte si i dva taniere kuracej polievky denne. Kuracia polievka zabráni tvorbe hlienu.
4. Ponorte nohy do horúcej vody, potom namočte pár ponožiek do studenej vody, vyžmýkajte ich a dajte si na nohy. Na ne si dajte ďalší pár suchých vlnených ponožiek a šup do postele. Vlhké ponožky zlepšia krvný obeh, čo pomôže i vášmu upchatému nosu.
5. Dajte si čokoľvek s cesnakom. Ten stimuluje potenie. Látky v ňom obsiahnuté podporujú čistenie dýchacích ciest a zlepšujú odkašliavanie, nahradia aj syntetické kvapky proti kašľu.
6. Na začínajúcu chrípku vám pomôže čaj s dvomi lyžicami bazového kvetu a šípok, 1 lyžicou medovky a materinej dúšky. Všetky bylinky zalejte vriacou vodou a nechajte vylúhovať 15 minút. Do čaju pridajte pomarančovú šťavu.
7. Pre zníženie horúčky si na hlavu a chodidlá prikladajte tvaroh, ktorý horúčku spoľahlivo vytiahne.
8. Pri rozvinutej chrípke vám pomôže škoricový čaj s medom a mliekom. Výborne uvoľní zahlienený krk a na sliznici pôsobí protibakteriálne.
9. Chren a med dokážu stimulovať imunitu vďaka vysokému obsahu vitamínov. Koreň chrenu najemno postrúhajte a zmiešajte s rovnakým množstvom medu. Zmes užívajte po lyžičkách 3 – 7-krát denne.
10. V prípade veľmi vysokej horúčky vyskúšajte studené zábaly. Telo zabaľte do mokrej plachty, cez ňu si dajte suchú osušku a prikryte sa perinou. Po chvíli sa osprchujte, osušte a opäť sa uložte do postele.
11. Nadopujte sa podľa vzoru našich predkov vitamínmi, ktoré sú obsiahnuté v kyslej kapuste.
12. Páni určite ocenia liečbu ,,medvedím mliekom“. Ide o kokteil zložený z horúceho mlieka, medu a pohárika rumu.
13. Dutiny prečistí slivovicový kúpeľ. Do horúcej vane pridajte dva poháriky slivovice a kúpte sa asi 20 minút. Dýchanie sa výrazne zlepší.
14. Na vlhký kašeľ zaberá skorocelový čaj.
15. Potrebujete uvoľniť upchatý nos? Nasajte nosom vlžnú, poriadne osolenú vodu. Nádcha sa hneď spustí.
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!