Lymská borelióza: Rozpoznajte včas jej symptómy!
20. 9. 2011, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:50)
Lymská borelióza je prefíkaná choroba, ktorá dokáže oklamať aj lekárov. Stačí malé štipnutie kliešťa, ktoré ani nezacítite, a choroba je tu.
To, samozrejme, vôbec nemusíte tušiť. Zákernosť lymskej boreliózy totiž spočíva v tom, že dokonale napodobňuje množstvo ochorení. Skrátka, choroba, ktorá sa s nami hrá na skrývačku.
Lymská borelióza nie je žiadna exotická ani nová choroba. Ide o bakteriálne ochorenie, ktoré vyvolávajú spirochéty rodu Borelia. Prvým príznakom býva červenkastá škvrnka s bielym stredom okolo miesta vpichu. Infikovaní ju, žiaľ, často prehliadnu alebo jej nevenujú pozornosť. Prenášajú ju nielen kliešte, ale aj niektoré druhy bodavého hmyzu. Borélie totiž prežívajú v ich slinách, do ľudského tela sa dostanú, keď hmyz pred uštipnutím poleptá slinami pokožku a samotným vpichom ich vtlačí dnu. „Na Slovensku zatiaľ existujú tri druhy borélií. Jedna z nich sa charakteristickým červeným fľakom neprejavuje a postihuje priamo nervový systém,“ upozorňuje neurologička MUDr. Judita Ďurovská, ktorá sa už dlhšie venuje liečbe tejto závažnej choroby.
Pomýli aj lekárov
Ochorenie sa prejavuje veľmi pestrou škálou príznakov – postihuje rôzne orgány. Okrem červenej škvrny – erytemy migrans na koži, čo je typický príznak skorej formy, sa môže neskôr prejaviť ako ochorenie, ktoré pripomína chrípku, ako artritída, problém s očami, lymfatickými uzlinami, obličkami či ako suchý kašeľ, chronický únavový syndróm, obrna lícneho nervu. Niektoré ťažkosti zase pripomínajú sklerózu multiplex či Alzheimerovu chorobu. Takmer pre všetky formy je pritom charakteristická vyčerpanosť, silná únava, veľmi časté sú bolesti kĺbov, ktoré cestujú po tele od malých až po bedrové. Borelióza často prechádza do chronického štádia, lebo mnohí pacienti neprikladajú problémom dôležitosť a liečia sa podomácky. Mnohí lekári ju zase považujú za chorobu hypochondrov, takže jej pozornosť nevenujú vôbec. Pri nesprávnej liečbe, alebo ak sa neobjavia kožné prejavy, môže byť o niekoľko týždňov až mesiacov postihnutý nervový systém. Vtedy naozaj môže hroziť aj ochrnutie.
Treba ju včas objaviť a liečiť
Hoci lymskú boreliózu dokážu premôcť antibiotiká, platí to väčšinou len vtedy, ak sa včas diagnostikuje. V opačnom prípade dokáže urobiť v oslabenom organizme doslova spúšť, ktorej výsledkom sú dlhotrvajúce, niekedy aj doživotné ťažkosti. Ani diagnostika však nie je bez problémov. Podozrenie na boreliózu možno zistiť viacerými spôsobmi, najčastejšie krvnými vyšetreniami. Výsledky sú hotové do 3 týždňov, existujú však prípady, keď prvý krvný test boreliózu v ranom štádiu nepreukáže alebo sa výsledky ukážu ako falošne pozitívne či falošne negatívne. Protilátková odpoveď u rôznych ľudí je totiž značne variabilná. Pri tejto diagnóze sa preto treba obrniť veľkou trpezlivosťou a vrátiť sa k lekárovi opakovane.
Ešte jedna zákernosť
Veľmi nepríjemné pre pacientov je aj to, že proti borelióze neexistuje očkovacia látka, a čo je ešte horšie, človek si po vyliečení nedokáže vytvoriť imunitu a chorobu môže dostať opäť Vyšetriť možno aj kliešťa Okrem vyšetrenia pacienta na protilátky na prítomnosť borélií možno vyšetriť aj kliešťa, ktorého si pacient odstránil.
Všímajte si svoje telo: Toto sú príznaky
1. štádium choroby
Červená alebo mierne fialová škvrna s bielym stredom okolo miesta vpichu. ● Okraje sú mierne vyvýšené, sýtejšej farby, škvrna nebolí ani nesvrbí. Šíri sa a postupne sa zväčšuje okolo miesta prisatia kliešťa. Ukáže sa od troch do 32 dní po uhryznutí kliešťom (nie u každého). Pozor: červený kruh sa môže premiestňovať, preto je dôležité dôkladne sa prezerať.
● Stav podobný chrípke (bolesť hlavy, svalov, horúčka, vracanie).
2. štádium
● Nastupuje po niekoľkých týždňoch.
● Poruchy kardiovaskulárneho a nervového systému.
3. neskoré štádium
● Prejaví sa až po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch
● Postihnutie nervového systému, kĺbov a degeneratívne zmeny kože sú už výraznejšie a trvalé.