Reklama

Lyžica TOHTO denne vám uľaví od sennej nádchy! Žiadna chémia, len prírodný liek

 Viete, že 40 % Slovákov trápi nejaká alergia? Počet alergikov pritom každý rok narastá.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Nie pre každého je toto ročné obdobie príjemné. Spolu s ním sa totiž začína aj obdobie alergií, ktoré postihnutým znepríjemňujú život. Zisťovali sme, ako si pomôcť.

Zdroj foto: Shutterstock

Svrbenie očí, nosa, kýchanie a záchvaty kašľa môžu znamenať sennú nádchu, ktorú si ľudia často mýlia s prechladnutím. No senná nádcha nie je iba upchatý nos a slzenie očí. Ak sa problém odborne nerieši, môže prerásť do astmy či iných závažných zdravotných ťažkostí.

Nič nepodceňujte

Podľa štatistických údajov trpí sennou nádchou až štvrtina obyvateľstva vyspelých krajín, je to najrozšírenejšie alergické ochorenie na svete a počet pacientov každý rok stúpa. Keďže sa na sennú nádchu neumiera, často sa nad týmto zdravotným problémom mávne rukou. No sennú nádchu v žiadnom prípade nebagatelizujte. Môže totiž významne zhoršiť vašu kvalitu života a úplne vás vyčerpať. V jednej štúdii dokonca zaznamenali aj zhoršenie našich prirodzených reflexov do takej miery ako po vypití väčšieho množstva alkoholu.

Zdroj: Shutterstock

Podľa štatistických údajov trpí sennou nádchou až štvrtina obyvateľstva vyspelých krajín.

Zdroj foto: Shutterstock

Čo to vlastne je?

Senná nádcha je alergická reakcia organizmu na peľ, zväčša keď príde do kontaktu s ústami, nosom, očami a hrdlom. Bielkoviny v peľoch stromov a tráv, ktoré sa dostanú do tela, spôsobia rast množstva histamínu a práve ten je príčinou zdravotných problémov, ako sú škriabanie v hrdle, začervenanie a slzenie očí, svrbenie v nose a opuch jeho sliznice, tvorba vodnatého sekrétu, kýchanie a smrkanie.

Takto sa to celé zhoršuje

Sennú nádchu si mýlime s prechladnutím či chrípkou, príznaky sú podobné. Rozdiel je v tom, že pri sennej nádche nám nestúpne teplota a príznaky nevymiznú za týždeň, ale trvajú dlhšie (počas kvitnutia stromov či tráv). Otepľovanie klímy tiež prispieva k zhoršovaniu situácie, pretože obdobie alergií sa pre stúpajúce teploty každý rok predlžuje. Niekedy sa začína už koncom februára a trvá až do konca novembra.

Priveľa hygieny, dezinfekcie, umývania a čistenia prostredia, v ktorom vyrastáme a v ktorom sa pohybujeme, tiež zohráva svoju rolu. Tým, že obmedzujeme kontakt s baktériami, vírusmi a mikróbmi na minimum, zabraňujeme nášmu imunitnému systému budovať pre organizmus dostatočne silnú ochranu. Keď potom dospejeme, máme veľký problém, ktorý sa často objaví aj v strednom veku. Okrem toho vysoká hladina znečistenia ovzdušia vytvára súvislú vrstvu smogu a ten zabraňuje peľu uniknúť do vyšších vrstiev atmosféry.

Zdroj: Shutterstock

Senná nádcha je alergická reakcia organizmu na peľ, zväčša keď príde do kontaktu s ústami, nosom, očami a hrdlom.

Máte tieto príznaky?

V prvom roku bývajú zväčša nevýrazné a ľahko si ich pomýlite s virózou. No ak sa objavia v rovnakom období aj o rok, je viac ako pravdepodobné, že ide o alergiu. No o tú môže ísť aj v tom prvom roku.

O sennú nádchu ide, ak:

● v nose sa tvorí vodnatý sekrét

● kýchate

● smrkáte

● svrbí vás nos či oči

● opúchajú vám sliznice

● ste malátne

● ste nervózne

● nevládzete

● rýchlo sa unavíte

Zdroj: Shutterstock

V prvom roku bývajú zväčša nevýrazné a ľahko si ich pomýlite s virózou.

Máte pocit, že u vás prepukla alergická nádcha?

Objednajte sa na ošetrenie k alergiológovi do odbornej ambulancie. Kým sa tam dostanete, značte si všetky prejavy aj čas, kedy sa objavili a ako dlho trvajú. Pomôže to pri správnom určení diagnózy. Lekár vás vyšetrí a stabilizuje váš zdravotný stav. Potom nasledujú kožné testy – cez kožu vám vpichnú kvapku alergénu, zistí sa hlavný vinník či vinníci a navrhnú vám liečbu. Kožné testy na sennú nádchu sa robia koncom jesene a v zimných mesiacoch, teda v čase, keď nemáte príznaky.

Existuje účinná liečba?

Možnosti liečby sú rôzne. Pri liečbe s potláčaním symptómov sa využívajú antihistaminiká, očné kvapky, spreje do nosa, ale aj lokálne kortikoidy. Veľmi významná je alergénová imunoterapia (predtým hyposenzibilizácia), ktorá navodí stav tolerancie na alergény, a tak ochorenie stabilizuje a zmierni príznaky v sezóne. Táto liečba trvá dosť dlho, od troch do piatich rokov.

Zdroj: Shutterstock

Objednajte sa na ošetrenie k alergiológovi do odbornej ambulancie.

Nájdite svoj alergén

Vyše tridsať rôznych peľov a húb vyvoláva symptómy počas desiatich mesiacov roka.

● Od konca januára do apríla – jelša, javor.

● Od marca do mája – breza, jaseň, dub, topoľ.

● Od apríla do mája – orgován, orech.

● Od mája do júla – smrek, pele tráv a pšenice.

● Od júna do júla – lipa, gaštan.

● Od konca júna do septembra – púpava a ambrózia.

● Od augusta do septembra – peľ paliny.

● Od júna do októbra – žihľava.

Zdroj: Shuttershock

Lipový čaj je výborným liekom na odstránenie

Toto vám pomôže

Hoci väčšina z nás miluje teplé počasie, slnko, rozkvitnuté lúky a stromy, milióny ľudí práve pre ne trpia alergickými ťažkosťami. Ak k nim patríte aj vy alebo niekto z vašich blízkych, skúste tieto prírodné prostriedky.

Sprchujte sa

Osprchujte sa a prezlečte vždy po príchode domov z práce, prechádzky či z nákupov. V každom prípade sa osprchujte aj večer pred spaním. Peľ sa totiž prichytáva na šatách a vlasoch a dráždi vás. Umyte si vlasy, vymeňte oblečenie, takže nebudete roznášať peľ po byte ani si ho neprenesiete na vankúš.

Zdroj: Shutterstock

Čo sa stane s vaším telom, ak sa 3 dni neosprchujete?

Dajte si med

Ak budete pravidelne užívať lyžicu medu, ktorý má pôvod vo vašom širšom okolí, podľa niektorých odborníkov to môže pomôcť zmierniť príznaky sennej nádchy, podráždenie, svrbenie a výtok z nosa. V každom prípade je med zdravý a prinajmenšom vám uľaví od škriabania v hrdle.

Používajte vazelínu

Natrite si trochu vazelíny okolo nosných dierok – zachytí peľ ešte predtým, ako sa dostane do dýchacích ciest.

Vyhýbajte sa alkoholu

Alkohol potláča imunitný systém a tým mu znemožňuje chrániť vás pred alergiou. Histamín v alkohole môže ešte viac zhoršiť bežné prejavy alergie, ako je napríklad smrkanie a kýchanie či slzenie očí. Najhoršie je v tomto smere červené víno, pretože práve ono má vysoký obsah histamínu.

Zdroj: Shutterstock

Ak viete, že vám víno spôsobuje bolesť hlavy, nemusíte sa ho úplne vzdať.

Popíjajte toto

Pite čistú vodu a bylinkové čaje – dodržiavajte pitný režim. Keď je telo dehydrované, tvorí sa v tele prirodzene viac histamínu a ten zhoršuje stav alergie.

Upravte si domácnosť

Odstráňte z bytu všetko, kde sa zachytáva prach a prípadný peľ – záclony, závesy, koberce či dečky.

Namontujte si sieťky na okná

Protipeľové sieťky na oknách dokážu zadržať až 85 % peľových zŕn. Pomôže aj čistička vzduchu.

Vyberte si vhodné kvety

Dobrá správa! Ak ste už zúfali, že nebudete môcť pestovať ani mať vo váze žiadne kvety, nemusíte vešať hlavu. Našťastie, existujú aj také, pri ktorých vám nič nehrozí. Tieto kvety priťahujú včely a čmeliaky, ich peľ totiž roznáša práve tento okrídlený hmyz, pretože pre vietor je príliš ťažký. Sú to napríklad ruže, magnólie, otočníky, dálie či kapucínky, ale neuškodia vám ani čerešňové kvety.

Zdroj: Shutterstock

Ak ste už zúfali, že nebudete môcť pestovať ani mať vo váze žiadne kvety, nemusíte vešať hlavu.

Vedeli ste, že...

Ak developeri pri zástavbe uprednostňujú najmä samčie rastliny a stromy, je zle. Tie totiž nedávajú plody ani netvoria semená, ale produkujú oveľa viac peľu – problémy s peľovými alergiami teda ešte zhoršujú.

Môže sa senná nádcha prejaviť aj vo vyššom veku?

Áno. Citlivosť na určité alergény sa môže vyskytnúť kedykoľvek, aj vo veku 80 rokov. Platí to aj pre alergie na prach, nikel, zvieratá, hmyz alebo potraviny.

Zdroj: Shutterstock

Smrkanie, vyrážky, problémy s dýchaním...