O tom, že je zbytočný brušný tuk nebezpečný pre zdravie, sa hovorí dlhodobo. Muži s takzvaným pivným bruškom ale riskujú aj niečo iné, a síce to, že budú mať problémy s plodnosťou a negatívne ovplyvnia zdravie svojho potomka. Brušný tuk totiž mení testosterón na estrogén, mužský pohlavný hormón na ženský, čo nepriaznivo pôsobí tak na produkciu spermií, ako aj na kvalitu týchto pohlavných buniek.

Má váš drahý pivné bruško? POZOR, TOTO sa deje s jeho telom!
Zdroj: Shutterstock.com

Takže muži, ktorí majú veľké brucho, majú o polovicu menšiu šancu, že počnú dieťa. A aj keď ho počnú, ich potomok má väčšie riziko zdravotných problémov, pretože spermia, z ktorej vznikne, je menej kvalitná. Každých päť centimetrov tuku v páse muža navyše znižuje šancu na počatie o desať percent.

Vedci z Harvardovej univerzity zmerali a zvážili 180 mužov a žien pred začatím umelého oplodnenia. A potom zisťovali vplyv ich rozmerov na úspech pri umelom počatí. Na každých päť centimetrov tuku v páse muža pripadla o desať percent nižšia úspešnosť umelého oplodnenia. A pritom najväčší problém predstavovalo takzvané pivné brucho. Teda stav, keď mužnemal na tele väčšie zásoby tuku, dalo by sa povedať, že mal štíhle nohy, ruky a hruď, ale mal obrovské brucho. Aj keď to nebolo spôsobené konzumáciou piva.

Má váš drahý pivné bruško? POZOR, TOTO sa deje s jeho telom!
Zdroj: Shutterstock.com

"Pri takýchto mužoch bolo počatie úspešné o päťdesiat percent menej ako u mužov s normálnou postavou bez brušného tuku," tvrdia autori. Brušný tuk totiž produkuje hormóny, ktoré sú veľmi nebezpečné pre zdravie človeka. A ktoré u mužov menia testosterón na estrogén. "Tieto výsledky dokazujú, že reprodukcia je tímová hra a že nám nestačí zameriavať sa len na ženy," dodal doktor Jorge Chavarro z Harvardovej univerzity.