Mafiny patria na pekáč! Ale čo keď ich máme na bokoch?
16. 3. 2013, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:35)

Zdroj: puo
Pozrime sa pravde do očí a uznajme si, že stredné partie našich tiel nie sú ani do dvoch dlaní, ani do troch, ba ani...
Takzvané mafiny majú charakter epidémie, jedujú nás a my chceme vedieť, čo ich rozpúšťa. Predstavte si, aké by to bolo, keby naše drieky vyzerali skvele stále, nielen vtedy, keď vtiahneme bruško alebo v ľahu skúšame, či si ešte stále dokážeme nahmatať panvové kosti. No v živote to často býva tak, že sme vcelku štíhle, dlhonohé osôbky čerpajúce už aspoň desaťročie len z výbornej genetickej výbavy a nič nás netrápi. Až na riasu tuku, ktorá sa vylieva spoza džínsov. To sú tie mafiny, to sú tie držadlá lásky, ako ich mnohí volajú.
„Pneumatičku mám asi tak od osemnástky,“ vraví Magda. „To som ešte nevedela, že niektoré veci nemusia byť silou-mocou vyslovené, a tak som raz na rande sedela frajerovi na kolenách a chcela som vedieť, čo konkrétne sa mu na mne nepáči. Po polhodine mámenia ma mlčky štipol do slaninky na bruchu (a to som ju vtedy postojačky ešte vedela zatajiť). Vysoká škola, internát, pivné posedenia, vifonky či hotdogy namiesto obeda a takzvané pudingové vegetariánstvo môj mafin ešte priživili. Čiastočne som sa ho zbavila až vtedy, keď som sa začala k svojmu telu správať slušne. No nikdy nezmizol úplne, nemyslite si. Už navždy tam niekde bude čakať na svoju príležitosť.“
Keby sme bežne nosili korzety a krinolíny, jednoducho by sme brušný tuk vytlačili smerom do dekoltu a bol by namiesto hanby na parádu. Lenže nenosíme. Neostáva nič iné, len sa s mafinom stretnúť v čestnom súboji.
Hrušky? Nemáme
Endokrinológovia tvrdia, že ešte pred dvadsiatimi rokmi ženy priberali inak. Ak už sa také nešťastie prihodilo, zásoby sa uložili na zadku, stehnách, prsiach. Pekne po vestonicky. Pupkatosť bola doménou mužov. Dnes pribúda mladých kočiek s pomerne štíhlymi končatinami, ale zato so slušnou zásobou tuku okolo pása. Okrem toho sedíme veľa a navyše nesprávne. Najmä ženy, ktoré trávia svoj deň na kancelárskej stoličke, by sa mali zaujímať o to, či sedia na celej ploche sedáka a s opretou krížovou časťou chrbtice. Večné vysedávanie však tak či onak mení napätie svalov zadku a prirodzené zakrivenie chrbtice. A po tretie, nenosíme bremená. Ani vedrá s uhlím, ani igelitové tašky, ani deti na chrbte. Chrbát a šikmé brušné svaly dostávajú pri chôdzi so záťažou viac zabrať a neochabujú.
Čo ak to nie je mafin, ale diagnóza? Čo ak je to lordóza, čiže nadmerné prehnutie bedrovej časti chrbtice? Odpúšťa sa gymnastkám, na chvíľu aj tehotným ženám a ľuďom, ktorí majú tak nejako od prírody vystúpený žalúdok. Čiže vypijú tri deci vody a vyzerajú ako v radostnom očakávaní. Ale pozor, stúpenkyňa vysokých podpätkov a majiteľka nie príliš pevného brušného svalstva v jednom je tiež v ohrození. Mnohé z nás ochoreli na zlé držanie tela. Podpätky za nič nemôžu, pravda, len vtedy, ak na nich vieme chodiť. Keď vykročíme do sveta na vysokých podpätkoch, často automaticky vystrčíme zadok a tiež prsia, čo pôsobí mimoriadne žensky. Zdravá chôdza na podpätkoch vyšších ako štyri centimetre (to je tá magická hranica odporúčaná ortopédmi – ani menej, ani viac) však vyzerá inak. Plecia treba vystrieť, neprehýbať sa v drieku viac, než káže fyziologické zakrivenie dolnej časti chrbtice, zatiahnuť brucho a aj zadok.
Konajme globálne
Kde je to staré, poriadne obohraté CD, ktoré sme už toľkokrát počuli? Aha, tu. Počúvajme spoločne: zázračný recept na to, aby sme sa šťastne a nadlho zbavili mišelinky okolo pása, pričom všetko ostatné môže ostať, ako je, neexistuje. Lokálne chudnutie je nezmysel, ak nemáme na mysli liposukciu. Rozhodne sa neoplatí pre ochabnuté brucho hladovať a obetovať ako-tak fungujúci metabolizmus. No keď je legendárny „mafin top“ jediným detailom, ktorý nás delí od vizáže Jennifer Aniston, človeka to dokáže nahnevať. Preto sme dali dohromady zopár psích kusov, ktoré sa zvyčajne oplatia. Poďme si to upratať, najprv teoreticky.
O tom, koľko tuku nosíme na tele, rozhoduje viacero pánkov: cvičenie, spôsob stravovania, hormóny, dedičnosť.
Veno. Áno, nie je to fér zdediť po meči kozľacie nohy a nevýrazný pás, kým vaša matka z diaľky pripomína Sophiu Loren, ale stáva sa to.
Spánok. Spíte dosť? Lebo ak nie, mali by ste rátať s tým, že nedostatok spánku podporuje tvorbu hormónu grelín. Ten stimuluje hlad a tlmí produkciu leptínu, ktorý hlad, naopak, potláča. Takže zaháňate akožehlad ozajstnou bagetou. A to je problém.
Hormóny. Menej práce a stresu, viac zábavy, raňajkovať a žiadne „čumím a jedu“, čiže ignorácia eskalátorov po celý rok 2013. Tak vyzerajú naše predsavzatia.
Ale čo ten mafin? Verte, ani nemusí byť na zozname, a predsa pre jeho zredukovanie urobíme veľa už len tým, že sa pokúsime odbúrať stres (a veci s ním súvisiace, máme na mysli najmä nedostatočné stravovanie, pitný režim či jedenie v nevhodnom čase, napríklad v noci). Joa Dowdella, trénera, ktorému chodia po pôrodoch plakať na plece modelky a herečky jedna za druhou, prax naučila, že za mafiny tak trocha môže aj kortizol. Naše takmer božské telá tento hormón produkujú, keď sú vystavené stresu, čo je: chlad, hladovanie, pôst, strata krvi, infekcia, nedostatok spánku, veľké emócie, drastické cvičenie. Keď dlhodobo nezvládame manažovať hladinu svojho kortizolu a zaháňame starosti skôr buchtami od babičky ako vlastnoručne uvarenou paradajkovou polievkou, začne sa nám ukladať tuk v stredných partiách tela na úkor končatín.
Neviditeľný pekáč!?
Pocit, že spoza pása nohavíc sa čosi chce preliať von, pozná osem z desiatich žien. Vtedy mávame chuť vrhnúť sa na zem a robiť brušáky, kým to pôjde. Nič proti nim, ale samy osebe sú výborným spôsobom, ako si vypracovať slušné brušné svaly prekryté niečím mäkkým. Lenže načo nám je neviditeľný pekáč? Na to, aby sme naštartovali spaľovanie, by sme museli urobiť asi tisíc sklápačiek.
Predstavte si svoj trup ako korzet alebo škatuľu. Jej prednú stenu tvoria brušné svaly, hornú bránica, spodok je vaše panvové dno a zadnou stenou sú chrbtové a tiež sedacie svaly. Ak má škatuľa vyzerať pevne, neprevaľovať sa (a neprezrádzať obsah), spolupracovať musia všetci. Nestačí aktivovať brušné svaly sklápačkami, ale skôr súčasne svoju „škatuľu“ stabilizovať dýchacími technikami, zapojiť bránicu a nezabudnúť na panvové dno. Na to sú najlepšie legendárne Kegelove cviky, ale aj pilates, kalanetika či joga.
Veronika: „Pomohlo mi, keď som sa prestala stresovať, spýtala som sa odborníka a najmä vypustila každodenné a nekonečné opakovanie zaručených cvikov na ploché brucho. Zaradila som do jedálnička viac vlákniny, varenú a surovú zeleninu, okrem tej nafukovacej. Namiesto toho striedam druhy pohybu. Niekedy bicykel, inokedy tenis, potom si radšej zacvičím doma svoju zostavu a raz za týždeň zájdem na nejakú skupinovku vo fitku. Myslím, že práve vďaka tomu, že je to pestré, vyzerá stred môjho tela o dosť lepšie než predtým a určite som získala lepšie držanie tela.“
Dobrá správa pre lenivé
Teda tie, ktoré radšej budú strúhať mrkvu, ako sa potiť v parku. Približne sedemdesiat percent úspechu naozaj spočíva v zmene stravy. Upozorňujeme, že takej, ktorú nebudete mať problém konzumovať ani ako hrdá majiteľka pekáča buchiet pod tričkom. Na revolúcie v kuchyni a chladničke totiž až tak neveríme. Zlá správa pre lenivé je fakt, že nakoniec do toho parku, fitka či na rotoped budete musieť skočiť. Najlepšie aspoň trikrát týždenne, a keď už tam ste, s aeróbnou aktivitou vydržte vždy aspoň pol hodinky, ideálne štyridsať minút. To je magická hranica, po ktorej telo začína spaľovať okrem cukrov aj tuky. Potom môže prísť na rad posilňovanie všetkých troch „brúch“, ktoré máte, priameho, šikmého aj priečneho, všetky potrápte pekne spravodlivo.
Retrocviky fungujú
To, čo robili pre svoj osí pás naše mamy, bude, okrem výnimiek, dobré aj pre nás.
Vyťahujeme sa z pása
Ukláňanie sa do strán s jednou zdvihnutou rukou, alebo hneď oboma, je aj v kapitalizme dobrým rozohrievacím cvikom. Najťažšie je nepredkláňať sa a vydržať so zatiahnutým bruškom aj zadkom.
Mostík
Dá zabrať svalom chrbta a fakt preťahuje pás.
Sedíme na pätách a je nám dobre
Ruky v bok alebo predpažiť a presadáme striedavo na pravý a ľavý bok.
Rotana
Pamätáte sa? Vrtenie sa na ťažkej točni patrilo k obľúbeným kratochvíľam našich mamín. My však vieme, čo ony nevedeli. Že ak máme problémy s chrbticou, môžeme si zbytočne ublížiť. Že by sme sa potrebovali vrtieť asi štyridsať minút v slušnom tempe, aby sme sa udržali v aeróbnom pásme. A že je to veľká zábava, ale len prvé tri minúty. Rotana však výborne funguje ako podložka pod televízor. Vďaka nej si ho zvrtnete, aby ste naň dovideli z každého kúta bytu:-)
Kliky
Dámske, samozrejme. Tak pekne na kolená, a ak to robíme správne, maká široký sval chrbta a vnútorné bruško.
Čo by o mafine mali vedieť
Čerstvé mamičky
Po pôrode odborníci odporúčajú spevňovať najprv šikmé brušné svaly a panvové dno, nie je múdre vrhnúť sa na spodné brucho. Na pneumatiku pod pupkom je však metóda „nejem a cvičím“ niekedy prikrátka. Čo tak skúsiť lymfodrenáž?
Labužníčky
Podľa odborníkov má veľký vplyv na našu figúru večera. Dve hodiny pred spaním sa máloktorá venuje kardioaktivite. Jedzme teda podľa toho, čo sa chystáme robiť – nič. Stačí, keď telu nebudeme dodávať cukry, ktoré v spánku nemáme ako spáliť.
Nádejné športovkyne
Skúste rýchlu chôdzu s oporou, aby boli zapojené aj ruky a horná časť tela. Z celej duše odporúčame kúpu bicykla, na ktorom by sme mohli sedieť nie ako Peťo Sagan, ale pekne vzpriamene, a každým šliapnutím do pedálov dali zabrať bočným častiam našich driekov.