Reklama

Magnetoterapia: Ako vlastne pôsobia magnety na telo?

Reklama

Lekári zaradili magnetoterapiu medzi liečebné metódy 21. storočia, no názory na ňu sa rôznia. Pomáhajú magnety, alebo škodia?

Niektoré miesta na svete, napríklad Lurdy vo Francúzsku, Najdanove kruhy v Srbsku alebo Sedona v Arizone, sú známe tým, že pozitívne vplývajú na zdravie. Tušíte, čo majú spoločné? Silné magnetické pole. Ako to súvisí? Aj tí, čo v škole nedávali pozor, vedia, že Zem svojou magnetickou silou pozitívne pôsobí na rastliny, zvieratá, ale aj na človeka. Tam, kde sila slabne, sú ľudia menej zdraví.

Magnetoterapia: medicína 21. storočia?

Liečivú silu magnetov využívali ľudia už dávno. Veľa civilizácií im pripisovalo magické schopnosti. Ľudia ich nosili ako amulety, aby sa im uľavilo od bolesti. Legendárna Kleopatra mala údajne maličký magnet na čele, aby si zachovala večnú mladosť. Na výskume magnetizmu dnes pracuje vo svete viac než 200-tisíc vedeckých pracovníkov. Na kongrese v Londýne v roku 1996 zaradili lekári magnetoterapiu medzi liečebné metódy 3. tisícročia, lenže na túto metódu sú stále rôzne názory. Niektorí tvrdia, že prikladanie magnetov nefunguje. Mnohé štúdie a skúsenosti však dokazujú, že ich správne používanie môže mať pozitívny vplyv na chorý organizmus. V Japonsku, kde je vplyv magnetizmu oslabený, väčšina ľudí často trpela bolesťami hlavy, únavou, nespavosťou, znížením imunity. Zavedením globálnej magnetizácie (magnetopunktúrou, magnetizovanou vodou, nosením šperkov, magnetických prikrývok) tieto poruchy zmizli alebo sa zmiernili.

Ako magnety pôsobia na telo

Bunky nášho tela sú slabými magnetmi s južným aj severným pólom. Ak sú vystavené pôsobeniu magnetu s indukciou 300 a viac gaussov, prijímajú jeho magnetické pole. Vtedy v nich dochádza k elektromagnetickým a biochemickým zmenám, ktoré nám robia dobre. Pri magnetoterapii nie sú potrebné žiadne lieky anii njekcie. Používajú sa iba magnety rôznych tvarov, veľkostí a sily. Pozitívne účinky má aj zmagneti zovaná voda, čaj, džús či kozmetika. Pre svoje vlastnosti sa magnety nazývajú aj antibiotikami 21.storočia. Dokážu vyrovnávať pH, teda kyslosť v organizme. Ak je nižšie ako normál, baktérie a vírusy majú raj a ideálne prostredie na rozmnožovanie.

Odstraňujú bolesť

Magnetoterapia je veľmi efektívna najmä v uvoľňovaní bolesti. MUDr. Andrea Steinerová zo Šamorína, ktorá pri liečbe využíva aj akupunktúru, tvrdí, že jej pacientom práve medzi dvoma návštevami pomáhajú magnety, ktoré si prikladajú na bolestivé miesta. Napríklad magnet srdce zdravia, ktorý nosia na hlave pri bolestiach hlavy a migrénach. Pri bolestiach krčnej chrbtice si ho možno pripnúť na krk, priložiť si ho na miesto najväčšej bolesti, prípadne prilepiť leukoplastom a ponechať aj celý deň na hociktorom mieste tela. „Veda si zatiaľ nie je presne istá, akými mechanizmami sa bolesť potláča. Pokusy na zvieratách dokázali, že pulzné magnetické pole ovplyvňuje nervové receptory a dráhy, ktoré vedú bolestivý podnet a spracovanie tohto podnetu v mieche. Prerušenie bolesti je okamžité,“ vysvetľuje lekárka.

Malé rady pre zdravie

• „Ak máte menštruačné bolesti,astmu a respiračné ochorenia, kolísavý tlak, bolesti kĺbov, hučanie v ušiach alebo migrény, noste magnetické srdce zdravia a magnetický náramok s meďou,“ radí internistka MUDr. Jelisaveta Kunosič zo Srbska, ktorá sa nedávno zúčastnila na kongrese o magnetoterapii v Bratislave.
• „Ak často trpíte nádchou, vyplachujte si nos magnetickou vodou,“poradila anesteziologička Hana Szoskovská z Poľska.
• „Dajte si niečo z medi. Meď má antibakteriálne účinky. V súčasnosti sa už nepoužívajú medené nádoby, v ľudskom organizme táto látka chýba,“ tvrdí MUDr. Kunosič, ktorá odporúča nosiť medené náramky s magnetom.

Dôležité vedieť

Magnetické šperky a pomôcky sa nepredávajú ako liečebná pomôcka ani nenahrádzajú predpísanú liečbu. Magnetické šperky nepoužívajte v prípade, ak ste tehotná alebo máte kardiostimulátor.