Pozor! Nedostatok spánku spôsobí, že za rok priberiete až 10 kíl: 8 zlých vecí, ktoré sa dejú s vaším telom
2. 5. 2016, 12:17 (aktualizované: 11. 7. 2024, 11:57)

Zdroj: Shutterstock
Platí, že nedostatok spánku vedie okrem iného k vzostupu hmotnosti. Ale čo všetko sa pri tom v tele deje a ako to prekonať?
Vzťah medzi nedostatkom spánku a priberaním na váhe je oveľa zložitejší, než si väčšina z nás myslí. Americká dietologička Deborah Malkoff-Cohen to zhrnula takto: "Kto dlhodobo spí málo, programuje svoje telo na to, aby jedlo viac."
1. Keď si mýlime hlad a únavu
Ľudia, ktorí málo spia, majú vyššiu hladinu hormónu ghrelinu, ktorý priamo ovplyvňuje pocit hladu. Chronický nedostatok spánku vedie k chronickej únave - v tomto stave môže človek trpieť nechutenstvom, ale práve tak môže len ťažko rozlišovať únavu od hladu. Takže mu síce nemusí nič chutiť, ale zároveň podvedome siaha po jedlách tučných - rovnako ako pravdepodobne siahne po sladkom nápoji s bublinkami. Dosť energie je tiež v sladkej káve, ktorá tiež slúži ako liek na únavu.
2. Tisíc kilojoulov navyše
Ľudia, ktorí nespia aspoň sedem až osem hodín denne, jedia v priemere o 1000 kilojoulov denne viac ako tí, ktorí toho naspia dosť. Pritom už 30 tisíc kilojoulov mesačne navyše stačí na to, aby vaša váha stúpla o jedno kilo. Inými slovami - môže k tomu stačiť jediný mesiac, za rok je to potom nárast o desať kíl navyše.
3. Nezdravý olovrant má viac energie ako obed
Unavený človek len ťažko odoláva rôznym - väčšinou nezdravým - maškrtám počas dňa. S myšlienkou na to, že desiatovať by sa malo, siaha najmä po sladkých tyčinkách alebo napríklad tučných údeninách, pričom takýto olovrant môže mať viac energie ako obed. Nedostatok spánku navyše posilňuje pocit uspokojenia, ktorého sa človek dočká, keď je.
4. Letargia namiesto cvičenia
Nevyspatý človek sa len ťažko prinúti k tomu, aby si dával do tela. Má pre to dobré ospravedlnenie - od únavy skoro padá na nos. Takže sa viac a viac uchyľuje k sedavému spôsobu života, čo samo o sebe zvyšuje hmotnosť, navyše mu budú ubúdať svaly, ktoré aj v pokoji spália viac energie ako tukové bunky.
5. Mnoho cukru a ešte horší spánok
Na pečive v primeranom množstve nie je nič zlé. Lenže nevyspatí ľudia ho jedia viac a viac, a navyše siahajú nielen po zdravých, ale samozrejme aj po nezdravých sacharidoch, teda po sladkostiach. "Majú kvôli tomu pocit, že majú viac energie," vysvetľuje dietologička Malkoff-Cohen. Bohužiaľ, nadbytok cukrov v jedle spánok ešte zhoršuje
6. Tuk sa ukladá o tretinu viac
Nedostatok spánku má vplyv na schopnosť tukových buniek správne reagovať na hormón inzulín, čo až o tridsať percent znižuje schopnosť využívať prijatú energiu vhodným spôsobom. Inými slovami - energia sa uloží ako tuk.
7. Mozog nefunguje správne
Hypotalamus je oblasť mozgu zodpovedná za produkciu hormónov, a to vrátane tých, ktoré regulujú spánok a hlad. Ak spíme málo, nefunguje hypotalamus správne, a tak len ťažko spoznáme, či máme skutočne hlad.
8. Nedostatok leptínu zvyšuje príjem potravy
Nevyspatí ľudia majú málo hormónu leptínu, ktorý potláča chuť do jedla a stimuluje výdaj energie. Výsledok? Väčšia chuť do jedla. V podstate jedinou možnosťou, ako regulovať dostatok leptínu, je práve spánok, respektíve spánok minimálne sedemhodinový.