Reklama

Máme tlakovú níž

Profimedia

Zdroj: Profimedia

Reklama

Zatmieva sa vám pred očami, keď vstávate? Keď stojíte dlhšie pri pokladnici v supermarkete, máte pocit na zamdletie? Pri zmene tlaku sa vám ide hlava rozpadnúť a cítite, akoby vás ovalili kladivom? Zmerajte si tlak. Možno je príliš nízky.

Ak častejšie pociťujete závraty, cítite sa ako mátoha bez štipky energie, ráno sa ťažko rozhýbavate, vstať z postele je pre vás problém, možno to bude aj tým, že máte nízky tlak.

Trpia ním chudé ženy

O nízkom tlaku – hypotenzii sa všeobecne hovorí vtedy, keď hodnota krvného tlaku klesne pod hodnotu približne 120/80. O chronicky nízkom tlaku lekári hovoria, ak jeho hodnota pravidelne klesá pod hranicu 105/60. Niektorí ľudia, ktorí majú tlak pod normálom, sa cítia skvele, iní naopak bezmocne ako mucha na mucholapke. Buďte však radi, že ho nemáte vysoký. Nízkym tlakom trpia predovšetkým mladí, chudí a vysokí ľudia, ktorí často majú studené a vlhké ruky. Trpí ním takmer štvrtina mladých žien. Nízky krvný tlak môže tiež signalizovať aj iné, závažnejšie problémy, napríklad ochorenie nadobličiek, štítnej žľazy či anémiu. Neraz sa objavuje aj po infekčných ochoreniach, vtedy ide o sekundárnu hypotenziu.

Ako si pomôcť

Lieky sa ordinujú len výnimočne, pôsobia krátkodobo. Najdôležitejší je pohyb, silové cvičenia, bicyklovanie, beh, chôdza, plávanie, joga. Jedzte častejšie a viac menších porcií, po výdatnom jedle sa totiž krv nahromadí v tráviacom trakte, tlak ešte viac klesne. Pite dva až tri litre tekutín denne. Dožičte si raňajky bohaté na bielkoviny, chlieb, syr a vajce – sú pre ľudí s nízkym tlakom lepšie ako müsli.

Doprajte si energiu

čikungom Ak sa cítite bez energie, treba si ju začať systematicky obnovovať a dobíjať. Ideálna je joga a trocha menej známy čikung, ktorý je nenáročný. Základom tohto prastarého čínskeho cvičenia je práca s energiou „či“. Ak jej má človek nedostatok, cíti sa slabý a vyčerpaný. Pravidelný tréning dokáže rozprúdiť jej tok v organizme a odstrániť aj rôzne zdravotné problémy. Ak nablízku nemáte kurz, kde by vás ho naučili, skúste aspoň jeden cvik, ktorý vyzerá na pohľad smiešne, ale zaberá. Postavte sa a začnite potriasať rukami, najprv pomaly, potom zrýchľujte, až sa celá natriasate.

Čo ešte pomáha

Posilňujúci kúpeľ
Je vhodný na celkové posilnenie organizmu pri únave a tiež pri nízkom krvnom tlaku. Do kúpeľa dajte 10 až 15 kvapiek rozmarínového oleja a vo vani si poležte 20 až 30 minút.
Kneippova metóda
Nízky tlak si môžeme zvýšiť aj doma vo vani. Ideálna je Kneippova vodoliečba – striedavá sprcha. Začneme teplou, potom striedame teplú so studenou a končíme studenou vodou. Potom si ešte poriadne dosucha celé telo vymasírujeme froté uterákom.
Rozmarínové víno
Zmiešajte liter bieleho vína a 20 gramov suchých rozmarínových lístkov. Nechajte aspoň päť dní odstáť, potom preceďte a získate lahodný nápoj s potrebnými účinkami. Mô-žete užívať až dva poháriky denne.

Čo prináša nízky tlak

● Pocity únavy, nedostatku energie, skľúčenosť.
● Búšenie srdca, silné potenie.
● Bolesti hlavy, zatmievanie pred očami.
● Poruchy rovnováhy a koncentrácie.
● Zimomravosť, studený pot.
● Poruchy videnia, šumenia v ušiach.
● Sklon ku kolapsu, závraty pri vstávaní.
● Točenie hlavy, keď dlhší čas stojíte.
● Nižšiu výkonnosť.

Nikdy prudko nevstávajte

● Večer si dajte k posteli pohár vody, vypite ho poležiačky.
● Ak máte nízky tlak, nikdy prudko nevstávajte.
● Ešte v posteli začnite robiť naťahovacie a drobné gymnastické cviky, posilníte tok krvi a jej cirkuláciu. Namiesto kávy si dajte zelený čaj.
● Vyhýbajte sa aj dlhému státiu na jednom mieste, ak je to nevyhnutné, pokrčte nohy v kolenách, čupnite si alebo sa hlboko predkloňte.