Máte ALERGIU na ZIMU? Vieme, ako to zistiť a čo s tým! Vyskúšajte najmä Túto JEDNU vec...
21. 1. 2024, 12:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:24)

Zdroj: shutterstock
Tešíte sa, že konečne prišla skutočná zima a s ňou mrazy? Tie však prinášajú i nechcenú alergiu. S teplotami okolo nuly prichádza strašiak menom alergia na chlad.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Nenápadné začervenania, nepríjemné opuchy či podráždená pokožka. Aj takto sa prejavuje alergická reakcia na zimu. postupným poklesom teploty prichádza citlivosť na mráz. Reakcia na sa objaví priebehu pár minút, dokáže pretrvávať niekoľko hodín vyvoláva ju obyčajný kontakt chladným vzduchom či studenou vodou. „Zima alebo chlad môžu niektorých ľudí spustiť uvoľnenie histamínu, čo spôsobuje príznaky alergie. Pacienti po kontakte so studenou vodou alebo studeným vzduchom majú často opuch slizníc, nádchu, kýchajú, kašlú, pociťujú svrbenie kože môžu sa vyskytnúť aj kožné vyrážky. Závažnejšia reakciaanafylaxia, sa môže spustiť, ak je celé telo vystavené veľmi nízkej teplote. Vtedy dôjde náhlemu poklesu tlaku krvi, prudkému opuchu slizníc až úplnému zúženiu dýchacích ciest. Pacienti by preto mali so sebou nosiť aj takzvaný balík prvej pomoci, ktorý obsahuje lieky proti alergii, ako antihistaminiká, kortikoidy adrenalínové pero,“ zdôrazňuje imunoalergiologička Veronika Mundoková Csibová.
Ako zistiť, či ste alergická?
Priložte si kocku ľadu na vnútornú časť zápästia chvíľku vyčkajte. Ak sa priebehu pár minút objaví začervenanie svrbivé vyrážky ako pri kontakte pŕhľavou, ide alergiu na chlad.
Rozoznajte jej prejavy
Aj keď sa spočiatku môže zdať, že ide bežné nachladnutie, keď sa dýchavičnosti, častému kýchaniu smrkaniu pridá nepríjemné začervenanie pokožky, opuch či svrbivé vyrážky, málokomu napadne, že môže ísť pseudoalergiu na chlad. Známa je aj ako dermatitída chladu ľudovo nazýva chladová žihľavka. Nemusí byť prepojená so žiadnou alergickou predispozíciou, preto je obzvlášť ťažké odhaliť priame príčiny jej vzniku nasadiť účinné lieky.
Ako vzniká?
Chladová žihľavka sa môže „dostaviť“ už pri teplote 4 °C, ale najčastejšie sebe dáva vedieť pri teplote okolo 0 °C pri mínusových teplotách. Jedným zo spôsobov, ako bojovať chladom, je aj pravidelná starostlivosť imunitný systém, ktorý týchto dňoch dostáva zabrať. „Náš imunitný systém dennodenne vystavujeme rôznym zlozvykom. Chronický stres duševná nepohoda vedú vylučovaniu hormónu kortizolu, čo oslabuje imunitu. Nesprávna výživa, monotónne stravovanie, nedostatok vitamínov, hlavne vitamínu C vitamínu D, ale aj konzumácia veľkého množstva rafinovaného cukru soli, obezita, fajčenie, nadmerné požívanie alkoholu, nedostatok pohybu deprivácia majú negatívny na imunitu. Narušená imunita môže viesť vzniku niektorých civilizačných ochorení, ako sú napríklad alergie, autoimunitné, ale aj nádorové ochorenia,“ upozorňuje doktorka Mundoková Csibová.
Toto je riziková skupina
Aj keď alergia na zimu jej prejavy postihujú najmä ľudí strednom veku, nemali by sme zabúdať ani na našich najmenších ľudí oslabenou imunitou. Kedysi sme trávili vonku oveľa viac času, vďaka čomu si telo dokázalo zvyknúť na prirodzenú mikroklímu. Dnes je to naopak až priveľa času sme uzavretých priestoroch, čo spôsobuje, že mechanizmy tele nefungujú tak, ako by mali. Navyše týchto mesiacoch je veľmi skúšaná aj kolektívna imunita detí. Podchytiť obranyschopnosť celej rodiny môžete aj prírodnými imunostimulátormi.
Ako sa brániť?
Spôsoby, ako efektívne aktivovať imunitné bunky, uvádza pani doktorka Mundoková Csibová: „Je dôležité podporiť vývoj imunitného systému správnou životosprávou. Podľa možnosť eliminovať stres, vyhýbať sa negatívnym myšlienkam, konzumovať zdravú pestrú stravu dostatkom vitamínov stopových prvkov. Netreba zabúdať ani na kvalitný spánok. Na posilnenie imunity je tiež ideálne prestať fajčiť, obmedziť alkohol nájsť si čas na primeranú pohybovú aktivitu, ale aj na fyzickú hlavne psychickú regeneráciu. Na posilnenie imunity môžeme použiť aj niektoré imunomodulačné látky rastlinného pôvodu, napríklad betaglukány, enzymoterapiu probiotiká,“ konštatuje odborníčka.
Tu útočí najviac
1. Ruky nohy: Tieto časti tela sú najčastejšie vystavené chladu pri každodenných bežných činnostiach. Ak sa na týchto miestach objaví svrbenie začervenanie, nezabudnite chrániť svoje ruky nohy teplým oblečením, prípadne použiť krém.2. Tvár: Jemná pokožka tváre môže byť citlivá na chlad mrazivý vietor. Používajte vhodné krémy, ktoré chránia pred chladom.
2. Tvár: Jemná pokožka tváre môže byť citlivá na chlad a mrazivý vietor. Používajte vhodné krémy, ktoré chránia pred chladom.
3. Krk dekolt: Vyberajte si oblečenie, ktoré chráni tieto oblasti a tiež na ne aplikujte krém.
4. Uši: sú ďalšou časťou tela, ktorá môže reagovať na chlad. Poskytnite im potrebnú ochranu udržujte ich tak teple.
Prevencia
Ak patríte medzi tých, ktorí cítia, že chlad je nepriateľom ich pleti, nezúfajte. Preventívne opatrenia sú kľúčové pri boji týmto druhom alergie. Vyvarujte sa dlhé pobytu vonku počas extrémne chladných dní. Správne oblečenie je veľmi podstatné na ochranu pred chladom. zimných mesiacoch voľte teplé vrstvy, ktoré vás ochránia pred zimou nízkymi teplotami. Vyberajte si materiály, ktoré udržiavajú teplo zároveň sú priedušné. Môžete si pomôcť aj aplikáciou krémov, ktoré obsahujú ochranné filtre pomáhajú udržiavať pokožku vláčnu chránenú pred chladným vzduchom. Ak viete, že sa budete vystavovať zime, užíva antihistaminiká pod dohľadom lekára na prevenciu alergickej reakcie. Ak sa príznaky objavia nemiznú, neváhajte to konzultovať odborníkom.