Mnohí pacienti, ktorých postihol kovid, nemali iné príznaky, len bolesti brucha. Už lekári z čínskej provincie Chu-pej hneď na začiatku pandémie hlásili ako hlavný príznak ochorenia  covid-19 bolesti žalúdka, vracanie, nechutenstvo, nadúvanie, nevoľnosť. Zo sledovanej skupiny vyše dvesto pacientov to bolo až 50,5 percenta.

Ako to spolu súvisí

Podľa doktora Michaela Hirsha, riaditeľa pre verejné zdravotníctvo v americkom meste Worcester, sa aj v tamojších nemocniciach prejavili bolesti brucha ako prvý príznak covidu-19, a to viac u mladších pacientov. „Bolesť žalúdka je výsledkom toho, že u pacienta sa vyvinula pneumónia v dolných lalokoch pľúc. Ak sú laloky zapálené, podráždenie bránice spôsobuje bolesť brucha,“ vysvetľuje tento príznak doktor Hirsh.

Je zrkadlom zdravia

Bez ohľadu na súčasnú pandémiu je zlé trávenie častý zdravotný problém. Podľa gastroenterológa profesora MUDr. Igora Beňa, DrSc., sa prakticky každé ochorenie môže prejavovať poruchou funkcie žalúdka. „Často sa vraví, že žalúdok je zrkadlom zdravia,“ konštatuje v publikácii Žalúdočné ťažkosti. „Uvádza sa, že dyspepsia, teda zlé trávenie, postihuje skoro tretinu dospelej populácie, ale často sa vyskytuje už u detí. Poruchami tráviaceho traktu trpia väčšinou mladí dospelí pacienti, častejšie ženy, manažéri a ľudia pracovne alebo inak vystavení častým stresovým situáciám,“ pridáva gastroenterologička MUDr. Renáta Szépeová, PhD., primárka pediatrického oddelenia nemocnice v Žiari nad Hronom.

Zdravé orgány, boľavé brucho

Príčinou žalúdočných ťažkostí môže byť buď organické ochorenie tráviaceho traktu, alebo ide o funkčnú dyspepsiu, keď vyšetrenia nenájdu žiadne ochorenie, ale trávenie jednoducho nefunguje tak, ako by malo. „U každého pacienta sa musí ako prvé vylúčiť organické ochorenie, čo v prípade žalúdka môže byť zápal, vredová choroba, gastroezofágový reflux, zápal pažeráka aj nádorové ochorenie žalúdka alebo pažeráka. Ak sa žiadne organické ochorenie nenájde, vyšetrenia môžu potvrdiť poruchu funkcie – napríklad pohybu pažeráka, žalúdka, tvorby žalúdkovej kyseliny, návrat žlče do žalúdka a podobne. Ak porucha funkcie trvá dlho, je možné, že časom sa vyvinie aj organická porucha,“ vysvetľuje lekárka. „Už rozhovor s pacientom nám dá mnohokrát viac informácií než komplikované a niekedy aj nepríjemné vyšetrenia,“ dodáva primárka Szépeová. Ak vaše žalúdočné ťažkosti trvajú dlhšie ako tri-štyri týždne, je vždy podozrenie na ich organický pôvod. Počítajte s odberom krvi, moču aj stolice, s ultrazvukovým a endoskopickým vyšetrením tráviaceho traktu.

Problémy s trávením neriešte voľnopredajnými liekmi. Treba sa dať vyšetriť.
Zdroj: shutterstock