Reklama

Máte cez 30 a nemáte deti? Dajte si odobrať AMH, nech viete, na čom ste: A hlavne je to ZADARMO

Dajte si odobrať AMH azistite, ako je na tom vaša ovariálna rezerva

Zdroj: shutterstock

Reklama

Keby ste mohli zistiť, aké sú vaše vyhliadky na počatie dieťaťa, chceli by ste to vedieť? A čo ak vám povieme, že taká možnosť existuje a navyše ju hradí poisťovňa? Možno to ovplyvní vaše premýšľanie aj plánované otehotnenie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:51
Remaining Time 0:51
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vedkyňa Lucia chce zdolať Mount Everest! Ak sa jej to podarí, bude tam tak prvou Slovenkou, WAU

    To, že narastá populácia žien s rôznymi poruchami plodnosti, nie je žiadna novinka. Rovnako stúpa aj počet žien s diagnostikovaným malígnym ochorením ešte pred ukončením reprodukcie. Aj preto je veľmi dôležité vedieť, že sekcia asistovanej reprodukcie Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti a Slovenská onkologická spoločnosť v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR vypracovala a schválila nové štandardné postupy pre diagnostiku, liečbu a prevenciu porúch plodnosti, ktoré vstúpili do platnosti už v roku 2023.

    Dôležité novinky
    Pre mladé ženy, ktorých sa prevencia porúch plodnosti týka, z toho vyplývajú mimoriadne dôležité informácie. Jednou z nich je aj možnosť odberu oocytov (oocyt - ženská pohlavná bunka, z ktorej sa vyvíja vajíčko) pred liečbou pre onkologické pacientky aj v prípade, keď nemajú partnera, ktorý je hradený zdravotnými poisťovňami. Druhou veľmi dôležitou skutočnosťou je skríningové vyšetrenie Anti-Müllerovho hormónu (AMH) v rámci preventívnej gynekologickej prehliadky pre ženy od 30 rokov, ktoré je taktiež hradené zdravotnými poisťovňami.

    Otestujte sa
    Preventívne vyšetrenie AMH je tým prvým, najjednoduchším a najlacnejším testom ženskej plodnosti. Sme jediní v európskom regióne, komu sa podarilo reprodukčné zdravie žien, teda odber AMH zakomponovať do preventívneho gynekologického vyšetrenia. Ak ste o ANTI-MÜLLEROVOM HORMÓNE ešte nepočuli, ponúkame vám o ňom základné a dôležité informácie, ktoré nám poskytol špecialista na reprodukčnú medicínu a predseda sekcie asistovanej reprodukcie pri Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti MUDr. Peter Harbulák, PhD.

    Kedy sa hormón AMH začína u žien tvoriť? A je to výhradne ženský hormón?
    ANTI-MÜLLEROV HORMÓN (AMH) sa začína produkovať u dievčat až v puberte. Dôležitou funkciou AMH u žien je regulácia dozrievania folikulov. Tak sa zabezpečuje to, že folikuly nedozrievajú naraz vo veľkom množstve a zásoby vajíčok sa nevyčerpajú predčasne.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 3:08
    Remaining Time 3:08
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Čo všetko vplýva na lesk našej koruny krásy? Trichologička VARUJE: TOTO si s vlasmi nerobte…

      Na čo slúžia odbery AMH, a v akých prípadoch sa ich odber osvedčil?
      – AMH je ukazovateľom ova­riálnej funkcie a je vhodný na posúdenie stavu pri polycystických ováriách aj pri predčasnom zlyhávaní ovariálnej funkcie, ktoré sa môže týkať aj žien mladších ako 30 rokov. Po menopauze nie je AMH v krvi detekovateľný.

      A ako vplýva odber AMH na plodnosť ženy?
      – V súčasnosti sa za najvýpovednejší a najpresnejší spôsob, ako zistiť počet vajíčok u ženy, považuje stanovenie hladiny hormonálneho markera AMH (Anti-Müllerov hormón) v krvi, teda stanovenie ovariálnej rezervy. Ovariálna rezerva je funkčný potenciál vaječníka, ktorý odzrkadľuje počet v ňom obsiahnutých oocytov.

      Kedy môže žena požiadať o vyšetrenie AMH v rámci vyšetrenia u gynekológa, aby bolo bezplatné?
      – Gynekológ dokáže z jedného odberu krvi povedať, ako je na tom žena s plodnosťou. Od mája minulého roka má na Slovensku nárok na toto vyšetrenie každá žena po tridsiatke v rámci pravidelných preventívnych prehliadok a hradí ho zdravotná poisťovňa. Ak je hodnota AMH už veľmi nízka, šanca na otehotnenie s vlastnými oocytmi je limitovaná.

      Počuli ste už náš podcast?

      Ako sa vykonáva samotný odber?
      – Vyšetrenie hladiny hormónu AMH nezávisí od menštruačného cyklu. Test sa vykonáva z krvi, kde sa zisťuje a vyhodnocuje hladina AMH, a tým sa sleduje „folikulárna/ovariálna“ rezerva. Tento skríning u mladých žien na bežnej preventívnej prehliadke je veľmi potrebný, pretože to, ako sa žena cíti a v akej je zdravotnej kondícii nesúvisí s jej ovariálnou rezervou.

      Zohráva pri odbere AMH vek?
      – Hodnota AMH nehovorí o kvalite vajíčok. Okrem počtu vajíčok je veľmi dôležitý genetický potenciál, ktorý si oocyty so sebou nesú. U 20-ročných žien je najvyšší, u 30- až 35-ročných žien zaznamenávame prvý zásadný pokles a vo veku 35 až 40 rokov je pokles kvality vajíčok dramatický. Osveta je nevyhnutná pre laikov aj pre odbornú verejnosť. Žena sa rodí s určitým počtom vajíčok, ktoré sa postupom života míňajú. Tento proces je veľmi individuálny a nedokážeme ho zvrátiť. Jediným preventívnym opatrením pre ženy, ktoré momentálne z rôznych sociálnych dôvodov nemôžu mať deti, je dať si zmraziť vlastné vajíčka. Kryokonzervácia oocytov je metódou prevencie neplodnosti, je to metóda overená, bezpečná, rýchla a počas celého procesu väčšina žien pracuje a funguje bez významnejšieho zásahu do životného štýlu.

      Aj ona si ich dala zamraziť
      Vyšetrenie AMH má zmysel nielen pre zadané ženy, ale aj pre tie bez partnera, ktoré ešte nestretli toho pravého, s ktorým by si založili rodinu. Medzi takéto ženy patrí aj 33-ročná moderátorka Becca, ktorá prešla odberom oocytov a dala si ich preventívne zamraziť. Získala tak poistku, že ak by sa jej neskôr nedarilo otehotnieť prirodzenou cestou, má ešte zamrazené vajíčka.