Máte ho nízky? Nestačí dať si kávu! Skvelé rady pre boj s nízkym tlakom: Skúste TÚTO bylinku
20. 10. 2022, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:10)

Zdroj: shutterstock
Myslíte si, že je lepší ako ten vysoký? Opak je pravda. Hoci ho necítiť tak ako jeho náprotivok, aj on so sebou prináša nepríjemné zdravotné problémy.

Nízky tlak priamo necítite, jeho nepriame telesné príznaky však áno, najmä únavu, slabosť, malátnosť či pocity na odpadnutie. „Platí to hlavne pri zmene polohy zo sediacej a z ležiacej do stoja. Objaviť sa môže aj neostré videnie a mžiky pred očami,“ hovorí prezident SČK a dlhoročný záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. „Väčšina týchto stavov sa často spája s nedostatkom tekutín. Často býva zosilnený predchádzajúcim pitím alkoholu.“ U liečených ľudí však môže byť výrazný pokles spojený aj s užívaním liekov na vysoký krvný tlak.
Vedeli ste, že…
… kručinka farbiarska je bylinka, ktorá dokáže zdvihnúť aj chorobne nízky tlak?
Nízky tlak v číslach
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa za nízky krvný tlak považujú u žien hodnoty horného tlaku pod 100 až 60 mmHg a u mužov pod 110 až 70 mmHg.
Prvá pomoc pri nízkom tlaku
Podľa odborníka je najrýchlejšia pomoc pri nízkom tlaku vypitie dvoch pohárov studenej vody z vodovodu. „Potom počkajte tridsať minút. Pri pocitoch na odpadnutie si okamžite sadnite alebo čupnite. Ak vás tieto príznaky vystrašia a potom si zmeriate tlak, určite bude trochu vyšší. Nízky tlak môže byť nepríjemný, ale ľudia s nízkym tlakom sa dožívajú vyššieho veku.“
Nezanedbajte ho
Ak máte nízky krvný tlak, môžete si jedlo častejšie prisoliť, ešte vhodnejšie však môžu byť minerálne vody bohaté na sodík. Neurobte si z nich pitný režim, len si ho nimi spestrite. Najmä v horúcom lete si dávajte pozor, aby ste denne vypili minimálne dva litre tekutín. Oplatí sa navštíviť lekára. Nízky tlak môže mať totiž aj sekundárnu príčinu. Najčastejšie sa za ním skrýva nedostatočná činnosť štítnej žľazy, poruchy činnosti obličiek, ale aj niektoré srdcové ochorenie, najmä arytmia, perikarditída, teda zápalové ochorenie srdcového svalu, či zlyhanie srdca. Nízky tlak môže naznačovať aj problémy so žilami.
Ste kávičkárka?
Tradičným pomocníkom na zdvihnutie krvného tlaku je šálka kávy. V tomto prípade vám pomôže kofeín. Ak nepatríte ku kávičkárom, pomôže vám zelený alebo čierny čaj, oba majú stimulačný účinok. Čísla vám môže opraviť aj väčšina takzvaných športových nápojov, sú totiž izotonické. To znamená, že obsahujú rovnakú koncentráciu živín, ktoré sa nachádzajú v ľudskej krvi. Nájdete v nich minerály ako horčík, draslík či sodík.
Žiadne prudké vstávanie
Ráno si naplánujte tak, aby ste nemuseli hneď vyskočiť z postele a utekať za povinnosťami. Kým to urobíte, pomaly ohýbajte ešte v ľahu nohy, aby ste rozprúdili tok krvi. Môžete napríklad bicyklovať vo vzduchu. Až potom sa pomaly posaďte a doprajte si opäť prestávku, kým sa postavíte. Rannému kolísaniu krvného tlaku môžete zabrániť už v noci. Stačí spať s mierne vyvýšenými nohami.
Dajte si čokoládu
Rovnako ako pri iných cievnych ťažkostiach, aj pri nízkom tlaku vás môže naštartovať striedavá sprcha. Rýchle zmeny tepla a chladu otvoria cievy a krv bude prúdiť jednoduchšie. Poruke majte aj čokoládu, ideálne s vysokým obsahom kakaa. Obsahuje totiž teobromín, ktorý zlepšuje srdcovú frekvenciu a zvyšuje krvný tlak. Na obed si pokojne doprajte výrazne korenené jedlá, čili či zázvor stimulujú metabolizmus, zároveň pôjdu nahor hodnoty krvného tlaku. Podobný účinok má rozmarín.
Zatočte s ním cvičením
Krvný tlak vám pomôžu zdvihnúť aj jednoduché cviky. Niekedy poslúžia lepšie ako hrnček kávy. Napríklad tieto:
V stoji
Nadýchnite sa, vzpažte a s výdychom sa postupne, stavec po stavci, predkláňajte, kým sa rukami nedotknete podlahy. Snažte sa uvoľniť celé telo. Zlepší sa prúdenie krvi do mozgu, zaženiete únavu a cvik pomáha pri pocite závratov.
V ľahu
Ležte na chrbte, pokrčte nohy, ruky položte voľne pod chrbát, ak to dokážete, môžete nimi chytiť členky. Nadýchnite sa a zdvihnite zadok i chrbát najvyššie, ako dokážete. Hmotnosť tela rozložte na chodidlá, plecia a hlavu. Pozícia zlepší celkové prekrvenie tela.
V kľaku
Dajte vpred pokrčenú pravú nohu, koleno je nad úrovňou členka, ľavú nohu zanožte. Potom vzpažte, nadýchnite sa a s výdychom sa zakloňte. Nohy vystriedajte.