Reklama

Máte lymfóm, čo teraz? I tie najťažšie diagnózy možno liečiť

Lekári niekedy dlho nevedia zistiť správnu

Zdroj: shutterstock

Reklama

Sú choroby, ktoré sa objavia akoby sčista-jasna. Patrí medzi ne aj rakovina lymfatického systému. Ako sa dá zistiť, či ju máte a čo potom?

Zrazu vám z ničoho nič oznámia, že máte diagnózu, o ktorej ste nikdy nepočuli ani nečítali. Nevzdávajte to. Vždy je tu šanca. Vysoká krásna žena s hustými vlasmi pokojne rozpráva o tom, čo prežila. Nik by nepredpokladal, že len nedávno bojovala o život. „Začalo sa to veľmi nenápadne, najprv som sa cítila unavená, akoby utlmená, všetko som videla ako cez nejaké zahmlené okuliare. Vždy však máte nejaký argument, prečo sa tak deje. Slabla som však čoraz viac, až tak, že som neprešla ani sto metrov. No nič ma nebolelo, preto mi ani nenapadlo, že som chorá. Dovtedy mi nikdy nič nebolo. Až na popud jednej mladej ženy som predsa len zašla k lekárovi. Ten ma vyšetril, prehmatal mi brucho a ihneď začal kolotoč vyšetrení, na konci ktorých stála pre mňa úplne neznáma diagnóza: nonHodgkinov lymfóm. Cítila som, že mám niečo v bruchu, no myslela som si, že je to preto, že som veľmi schudla, a preto si nahmatám črevá. No bol to nádor.“ Potom to išlo rýchlo, operácia, chemoterapia, ožarovanie. Pani Viera prišla o všetky zuby, obočie, vlasy. Zo 68 kíl schudla na 46. Svoju chorobu však prijala pokojne, pokorne. „Nie som z tých, ktoré si hovoria: bojuj, bojuj! Ani som také reči nechcela počúvať. Skôr som si verila, vedela som, že to zvládnem, verila som svojim lekárom a veľmi mi pomohli moje deti. Počas choroby prichádzali aj veľmi ťažké chvíle, po skončení chemoterapie som dostala ťažký zápal pľúc, neskôr môj organizmus nezvládol ožarovanie, po niekoľkých dávkach sa mi imunitný systém zrútil tak, že ma museli úplne izolovať, lebo aj ten najmenší bacil ma mohol zabiť.“ Žila však normálny život, po každej chemoterapii si urobila nejakú radosť – kúpila si zakázanú zmrzlinu, vázičku, niečo na seba... „Na radu mojej zlatej lekárky som pila veľa ovocných a zeleninových štiav. Dnes, po štyroch rokoch od stanovenia diagnózy, žijem úplne normálny život, teším sa z neho. Neberiem žiadne lieky, chodím na kontrolné vyšetrenia a ďakujem za všetko, čo ešte môžem prežiť.“

Čo je vlastne lymfóm

MUDr.Veronika Balová, onkologička: Ide o rakovinu lymfatického systému, pri ktorej dochádza k zhubnému bujneniu lymfocytov. Zhubné lymfómy sú piatym najčastejšie sa vyskytujúcim zhubným nádorom. Môžu sa začať šíriť v lymfatických uzlinách alebo lymfatickom tkanive, ktoré sa nachádza vo väčšine orgánov, ako sú črevá, žalúdok či slzná žľaza. „Rakovinou postihnuté lymfocyty sa môžu dostať do celého tela. Zatiaľ sa nepodarilo odhaliť, prečo lymfóm vzniká. Vieme však, že ho nespôsobuje životný štýl ani stravovanie a u väčšiny ľudí sa na jeho vzniku nepodieľa ani dedičnosť. Existuje veľa rôznych poddruhov lymfómu, ktoré sa delia na 2 hlavné druhy: Hodgkinov lymfóm a nonHodgkinov lymfóm. Moderná medicína dnes pokročila natoľko, že v súčasnosti dokáže väčšinu druhov lymfómov úspešne liečiť,“ hovorí onkologička MUDr. Veronika Balová.

Ako ho teda spoznáme?

Väčšina lymfómov má spočiatku nenápadný priebeh. Pre lymfóm sú typické 3 prejavy – vysoké horúčky, nočné potenie a chudnutie. Tou to chorobou môže byť poškodený každý orgán v tele a aj koža. Medzi ďalšie symptómy patria opuchy krku, v oblasti pazušnej jamky, slabín, kašeľ, ale aj bezdôvodné svrbenie a únava. Pri lymfóme pretrvávajú dlhší čas a nedajú sa vysvetliť infekciou alebo iným ochorením.

Všímajte si uzliny!

Najčastejším príznakom sú zväčšené lymfatické uzliny. Avšak keď sa uzliny zväčšia na miestach, ktoré nie sú dostupné hmatom, objavia sa príznaky z útlaku okolitých orgánov.
■ V hrudníku sa ohlásia bolesťami na hrudi, kašľom, dýchavičnosťou, problémami s prehĺtaním.
■ V brušnej dutine sa prejavia neurčitými bolesťami v okolí pupka alebo v chrbte, pocitom plnosti po jedle.
■ V malej panve sa prejavujú opuchnutím jednej alebo obidvoch nôh, bolesťami či poškodením obličiek. V bruchu a v malej panve môžu vzniknúť 10- až 20-centimetrové opuchy uzlín bez toho, aby spôsobili významnejšie problémy.
■ Zväčšenie sleziny často signalizujú bolesti pod ľavým rebrom alebo pocit sýtosti už po zjedení malého množstva jedla.
■ Pri postihnutí žalúdka sa objavia bolesti nalačno alebo po jedle.
■ Postihnutie tenkého červa sa prejaví nafúknutím brucha, vracaním, poruchou vetrov, stolice.
■ Postihnutie kostí zase zlomeninami, ktoré vznikajú aj pri minimálnom úraze.

Zopár dobrých rád pre pacientov

■ Naučte sa požiadať o pomoc a prijať ju.
■ Buďte k svojim blízkym otvorení. Majú na to právo.
■ Hovorte s nimi o tom, čo cítite a potrebujete.
■ Zverte sa o obavách priateľom, rodine, ľuďom, ktorí úspešne prekonali rakovinu.
■ Ak je vám nepríjemné rozprávať o svojich pocitoch, zapisujte si do denníka. ■ Robte to, čo vás baví. Nájdite si aktivity, pri ktorých zabudnete na zlé myšlienky.

Pomôže aj Lymfoma

Lekári vám pomôžu z najťažšieho, ale čo potom? Kde hľadať pomoc? Veľa sa dozviete od ďalších pacientov. Informácie o lymfóme, jeho prejavoch, liečbe a praktické rady nájdete na web stránke občianskeho združenia Lymfoma: www.lymfom.sk