K tvorbe modrín viac inklinujú ženy, a to najmä po menopauze, keď sa v tele výrazne znižuje hladina ženských pohlavných hormónov, ďalej ľudia, ktorí sa radi a často opaľujú, a seniori. Vo všetkých troch skupinách platí, že majú krehkejšie cievy a tenšiu, menej pružnú kožu. „Niekedy stačí, že staršieho človeka poklepete po pleci, a už sa mu vytvorí modrina,“ podotýka všeobecný lekár Ivan Halmo zo súkromného centra prevencie a liečby v Bratislave. S výraznejšími hematómami rátajte aj po operáciách. Neraz ich sprevádza bolesť a opuch. Ak je veľký, znamená to, že hematómy sa naplnili tekutinou. Tá sa niekedy nevstrebe prirodzene a treba ju chirurgicky odsať. Možno patríte k ľuďom, ktorí sa len trochu udrú o roh stola, a na stehne sa im vytvorí škvrna hrajúca všetkými farbami a veľká ako päsť. Zrejme ste zdedili náchylnosť na zvýšenú krvácavosť. Modriny sa najčastejšie tvoria v podkoží na končatinách a na tvári, ale nájdete ich aj na atypických miestach, napríklad v podpazuší. Ak ich zbadáte u dieťaťa alebo ženy na pažiach, predlaktiach, tvári, bruchu či na chrbte, treba uvažovať o domácom násilí. Vnútorné hematómy vznikajú vo svaloch a vnútorných orgánoch pri vážnych úrazoch a patria do rúk chirurgov a traumatológov.

Zdroj: shutterstock

Prečo vznikajú?
Zvyčajne sú neškodné a do dvoch týždňov sa vstrebú. Ak predstavujú estetický problém, dámy si ich zakryjú mejkapom. Zbystrite pozornosť, keď sa ani po čase nestratia alebo si nepamätáte, že by ste sa udreli, a napriek tomu sa vám stále tvoria. „Ak pri preventívnej prehliadke alebo nejakom bežnom ochorení zistíme, že pacient má podozrivé modriny, pýtame sa, či pozná príčinu. Keď povie, že chodí na thajský box alebo minulý týždeň prenášal nábytok, je to jasné. Keď však poznamená, že má modriny už dlho a netuší prečo, začneme sa pýtať. Môžu totiž signalizovať zdravotnú komplikáciu či dokonca vážne ochorenie,“ tvrdí Ivan Halmo. Všeobecný lekár vám v takom prípade dá spraviť základné vyšetrenie krvi zamerané najmä na krvný obraz, pečeňové testy, hladinu cukru a faktory zrážavosti. Na základe výsledkov týchto parametrov vás pošle k hematológovi, hepatológovi, internistovi či k inému špecialistovi. Príčin spontánnej tvorby modrín bez známeho mechanického podnetu je veľa, treba čo najskôr nájsť tú správnu.

Pri rôznych ochoreniach
Modriny nesignalizujú len ochorenia pečene. Stretávajú sa s nimi aj pacienti s cukrovkou, ktorá môže vážne narušiť cirkuláciu krvi a poškodiť cievy, ľudia s poruchou funkcie štítnej žľazy alebo so zníženou kvalitou cievnej steny. Príčinou môžu byť tiež vrodené poruchy zrážavosti krvi, napríklad hemofília či von Willebrandova choroba. Prvá postihuje len mužov, druhá aj ženy a prejavuje sa zvýšeným krvácaním z nosa, počas menštruácie či pôrodu. „Niektoré z týchto ochorení sa dajú ovplyvniť špeciálnou liečbou, napríklad dodávaním chýbajúcich faktorov zrážavosti či dokonca plazmy.“ Zvýšený sklon k tvorbe modrín môže súvisieť aj s poruchou funkcie krvných doš­tičiek pri leukémii či rakovine lymfatického systému. Nemusíte sa však hneď strachovať, že máte onkologické ochorenie. V týchto prípadoch sú modriny len jedným z mnohých sprievodných prejavov.

Zdroj: shutterstock

Toto pomôže
Pri krehkých cievach môžete užívať preparáty s rutínom, vitamínom C, s heparínom a jeho kombináciami, ktoré podporujú kvalitu a spevnenie ciev. Niektoré krémy, masti a tabletky dostanete voľne v lekárni, iné vám môže predpísať lekár. Ak beriete lieky, ktoré vyvolávajú zvýšenú krvácavosť, poraďte sa o vhodnejšej liečbe či zmene dávkovania. Bezprostredne po údere, náraze, tlaku či úraze si však postihnuté miesto – ak to je možné – stlačte prstom alebo kompresívnym obväzom a potom si naň priložte studený alebo ľadový obklad. Urýchľuje sťahovanie ciev a bráni rozsiahlejšiemu podkožnému krvácaniu. Neskôr vám prídu vhod krémy a masti s účinnou látkou heparínom a jeho kombinácie s inými látkami.

Kedy si ich všímať?
✤ Keď užívate lieky na riedenie krvi, niektoré lieky proti bolesti, kortikosteroidy na reumu, astmu a atopický ekzém, hormonálnu antikoncepciu.

Zdroj: shutterstock

✤ Pri vrodených poruchách zrážavosti krvi, pri rakovine krvi a lymfatického systému, pri cukrovke, pri poruchách funkcie štítnej žľazy – vtedy sú len jedným z niekoľkých príznakov!

✤ Pri anorexii a poruche vstrebávania živín, pri prísnych diétach a alternatívnych výživových štýloch, pri nedostatku vitamínov C, B12, K1.​ 

Choďte na to prírodne
Uprednostňujete skôr prírodné prostriedky? Vyskúšajte homeopatikum s arnikou, octový obklad alebo obklady z materinej dúšky, gaštanových listov či zo slezu. Ak už sa modrina vytvorila, neostáva nič iné, len dúfať, že sa do štrnástich dní vstrebe. „Proces hojenia urýchlite, keď sa budete pravidelne venovať vytrvalostnej pohybovej aktivite. Tou podporíte cirkuláciu krvi a prirodzene si posilníte cievy. Samozrejme, netýka sa vás to, ak ste po úraze alebo operácii,“ uzatvára Ivan Halmo.

Zdroj: shutterstock