Máte opuchnutú tvár? Neberte to na ľahkú váhu! 6 vecí, ktoré vám signalizuje
25. 3. 2015, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:21)

Zdroj: Archív
Kým zvyšok tela vyzerá normálne, tvár máte opuchnutú a nepomôže ani opláchnutie studenou vodou, ani žiadny zo zázračných krémov?
Skôr ako o kozmetickú vadu ide o zdravotný problém, ktorý signalizuje, že niečo s vaším telom nie je v poriadku. Aj keď je opuch príznakom nejakej choroby, napriek tomu si môžete v prvom rade pomôcť aj doma. Priložte si na tvár studený obklad namočený v mlieku alebo vo vašom vyskúšanom pleťovom kréme, ktorý upokojí vašu podráždenú tvár. Skôr alebo neskôr sa ale lekárovi aj tak nevyhnete.
Dehydratácia
Jednou z najčastejších príčin opuchnutej tváre je dehydratácia. Pokiaľ má telo nedostatok vody, obličky s ňou začnú šetriť tak, že si ju v tele jednoducho zadržujú, a čakajú tak na horšie časy. Jedným z miest, kde sa voda hojne udržuje, je práve tvár. V takej chvíli ale stačí zvýšiť príjem tekutín a po pár dňoch by vám tvár mala opäť spľasnúť. Okrem iného môžete na sebe pozorovať aj ďalšie príznaky, ako je napríklad suchá pokožka.
Zlé stravovacie návyky
Niektoré potraviny a nápoje sa vám proste vrazia do tváre. Teda nie doslova. Ale ak budete konzumovať samé tučné jedlá alebo nápoje s vysokým obsahom kofeínu, váš organizmus bude dehydratovaný a opäť si bude svoju vodu starostlivo strážiť, aby nevyšla nazmar. Okrem toho môžu byť opuchnuté líca tiež príznakom nedostatku vitamínu C.
Príliš veľa alkoholu
Hoci my máme pocit, že nás pitie alkoholu upokojuje a cítime sa po ňom uvoľnenejšie, naše telo s tým rozhodne nesúhlasí. Naopak sa dostáva do stresu, kedy začne produkovať hormón kortizol. Ten ukladá v tvári tuk, ktorý zase zadržiava vodu. Jediným riešením je teda zásadne obmedziť prísun alkoholických nápojov.
Ochorenie obličiek
Opuchnutá tvár je len jedným z príznakov, že môžete mať choré obličky. Problémy s obličkami žiaľ vo väčšine prípadov nijako nebolia, prípadne bolesť, ktorá sa objaví v spodnej časti chrbta, si s orgánmi často nespojíme. Ak ale sledujete nejaké zmeny vo svojej tvári, skontrolujte si aj moč, ktoý môže poukazovať na to, že niečo nie je v poriadku. Ak je tmavší ako zvyčajne, objavia sa v ňom pena alebo chodíte na záchod častejšie, než ste zvyknutí (alebo práve naopak), mali by ste spozornieť a vyhľadať lekársku pomoc.
Znížená funkcia štítnej žľazy
Ak je niečo v nerovnováhe s vašimi hormónmi, konkrétne s tými zo štítnej žľazy, potom sa to prejaví aj tým, že vám opuchne tvár. Je to ale opäť iba jeden z príznakov. Okrem tváre vám totiž pravdepodobne opuchne aj zvyšok tela. Ľudia, ktorí majú zníženú funkciu štítnej žľazy, totiž často priberú na váhe. Medzi ďalšie znaky patria napríklad zápcha, suchá pokožka, neobvyklá únava alebo porucha menštruačného cyklu.
Cushingov syndróm
Nemusí ísť ale len o hormóny štítnej žľazy, ktorých nerovnováha sa nám podpisuje v tvári. Ak vám opúcha tvár bez toho, aby ste si boli vedomí toho, že za to môže tá neodolateľná túžba po čokoláde, môže to byť spôsobené aj takzvaným Cushingovým syndrómom. Ten sa prejavuje nadmernou produkciou steroidného hormónu kortizolu. K tomu dochádza u ľudí, ktorí berú kortikoidy (napríklad na artritídu alebo psoriázu), prípadne u jedincov s nádorovým ochorením. Kortizol totiž napomáha ukladaniu tukov, špeciálne v oblasti tváre, krku a brucha.