Reklama

Máte oslabenú imunitu a každá choroba si vás nájde? Stačí si uvedomiť TÚTO VEC a bude vám fajn

Aj v sychravom počasí sa dá zostať zdravá.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Na jeseň sa na nás začínajú lepiť choroby a napádať nás vírusy. Ľahšie prechladneme, dostaneme chrípku, bývame unavené či slabé… Niektoré máme prirodzene oslabenú imunitu pre iné choroby, preto netreba čakať, posilnite ju hneď.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pýtame sa odborníka: Aká je prvá pomoc pri nefungujúcej imunite?

    Viete však, čo vlastne imunita je a ako funguje? Imunitný systém pozostáva z orgánov (kostná dreň, týmus, lymfatické uzliny, slezina, mandle), buniek (celý rad zástupcov vrodenej aj získanej imunity) a humorálnych pôsobkov (z chemického hľadiska ide najmä o rôzne typy bielkovín), ktoré sú vzájomne prepojené anatomicky aj funkčne. Ale aj mnohé iné orgány, ktoré hneď nenazývame imunitné, obsahujú kumulatívne nahromadenie lymfatického tkaniva a ovplyvňujú imunitu, napríklad dýchací systém, črevo, tukové tkanivo. Podobne aj bunky iných tkanív a orgánov, napríklad endokrinné alebo bunky cievnej výstelky, produkujú látky definované ako imunitné. Táto vzájomná prepojenosť ukazuje v celej šírke silu imunity.

    Ako funguje imunita?

    Zjednodušene povedané, základom imunitného systému je schopnosť organizmu rozlíšiť bunky vlastné a cudzie telu a primerane na ne reagovať. Ak funguje imunitný systém normálne, imunitné bunky sa aktivujú len v prípade, že objavia látky cudzie telu. Čokoľvek, čo môže spustiť obrannú reakciu imunitných buniek, sa nazýva antigén. Antigénom môže byť baktéria, vírus alebo len jeho časť. Imunitný systém pozná antigény svojho tela a toleruje ich. Naopak, na také, ktoré nepozná, reaguje – tvorí protilátky, poprípade ich zabíja. Navyše si takéto stretnutie pamätá a pri opakovaní zasiahne proti nemu rýchlejšie a s väčšou silou. Asi jedno percento populácie trpí primárnou imunitnou nedostatočnosťou, teda nemá dobre vyvinutý imunitný systém, a celý život ho trápia ochorenia, proti ktorým nedokáže tvoriť protilátky. Najviac porúch imunity je však získaných (napríklad herpesy, AIDS či iné vírusové ochorenia).

    Zdroj: shutterstock

    Aj v čase chorôb sa dá zostať zdravá.

    Keď je problém, tak...

    Hlavným symptómom je náchylnosť na infekciu. Medzi infekcie, ktoré často dostávajú ľudia so slabým imunitným systémom, patrí pneumónia, meningitída, bronchitída, kožné infekcie. U ľudí so slabým imunitným systémom je pravdepodobné, že sa u nich infekcie vyskytnú častejšie ako u väčšiny a tieto choroby môžu mať ťažší priebeh alebo môžu byť ťažšie liečiteľné. Tieto infekcie sa môžu opakovať s vysokou frekvenciou. Medzi ďalšie príznaky slabého imunitného systému patria autoimunitné poruchy, zápal vnútorných orgánov, krvné poruchy alebo abnormality, ako je anémia, zažívacie ťažkosti vrátane straty chuti do jedla, hnačky a kŕče v bruchu, spomalenie rastu a vývoja u dojčiat a detí...

    A na toto pozor!

    Niekedy nám telo dáva najavo, že imunita nefunguje dobre, a to ešte pred chorobou. Všímajte si tieto varovné signály:

    a) Studené ruky: Ak sú krvné cievy zapálené, môže byť ťažšie udržiavať teplo pre prsty, prsty na nohách, uši a nos.

    b) Poruchy trávenia: Hnačka trvajúca viac ako dva až štyri týždne môže byť varovným signálom, že imunitný systém poškodzuje výstelku tenkého čreva alebo tráviaceho traktu. Zápcha je tiež problém. Ak potrava črevami ťažko prechádza, je veľmi pevná, imunitný systém môže prinútiť črevo spomaliť.

    c) Suché oči: Mnoho ľudí s autoimunitnou poruchou zistí, že má suché oči. Môžete pociťovať piesočnatý, škrupinový pocit, akoby ste mali niečo v očiach. Alebo si môžete všimnúť bolesť, začervenanie alebo rozmazané videnie.

    d) Únava: Ak sa cítite veľmi unavené, akoby ste mali chrípku, mohlo by to znamenať, že sa niečo deje s obranou tela.

    e) Mierna horúčka: Ak máte vyššiu teplotu, ako je obvyklé, možnože imunitný systém začína príliš pracovať. K tomu môže dôjsť v dôsledku blížiacej sa infekcie alebo preto, že začínate mať zápal autoimunitného ochorenia.

    f) Vyrážky: Vaša pokožka je prvá bariéra tela proti baktériám a odráža zdravie. Svrbivá, suchá, červená koža je častým príznakom zápalu a oslabenej imunity.

    g) Ďalšie signály: vypadávanie vlasov, bolesť kĺbov či hlavy, opakované infekcie, brnenie alebo menšia citlivosť rúk a nôh, problémy s prehĺtaním, nevysvetliteľná zmena hmotnosti, biele škvrny, žltnutie pokožky alebo očí.

    Zdroj: shutterstock

    Dnes už vieme, že jedlom sa dá veľa zachrániť.

    Toto robte a bude dobre!

    Konkrétny liek pravdepodobne neexistuje, ale všeobecne imunitu posilňuje šport na čerstvom vzduchu, otužovanie, zdravé stravovanie – čerstvé ovocie i zelenina –, probiotiká, vitamíny A, C, D, E a vyhýbanie sa stresu. Pri strese zaberá joga, meditácie, dychové cvičenia, rozjímanie, masáže, koníčky. Nezabúdajte ani na dostatok spánku. Nedostatočný spánok narušuje normálnu tvorbu bielych krviniek, čo je rozhodujúca súčasť imunitného systému. Môžete tiež obmedziť cukor, jeho konzumácia oslabuje imunitu, pretože konkuruje využitiu vitamínu C. Transport vitamínu C a glukózy prebieha rovnakými cestami, preto prebytok glukózy v plazme vedie k zníženiu prestupu vitamínu C a tým k oslabeniu funkcií bielych krviniek. Pri posilňovaní imunity pomáhajú aj prírodné prostriedky, ako napríklad echinacea, ženšen, rakytník, šípky, trnky, betaglukán.

    Lokálne sú lepšie

    Našim predkom stačili ako zdroj vitamínov jablká, čučoriedky, hrušky alebo hrozno. Mnohí odborníci na výživu tvrdia, že aj dnes sa zaobídeme bez exotického ovocia. Žijeme v krajine, kde je fauna a flóra prispôsobená prirodzenému prostrediu. To znamená, že vhodné je konzumovať najmä tie druhy plodov, ktoré sa rodia v rovnakom zemepisnom pásme, ako žijeme, pretože sme geneticky prispôsobení na istú skladbu potravín. Sezónne ovocie je tu čerstvé, nikam sa nemusí dovážať, netreba ho príliš chemicky upravovať.