Máte pocit, že vám ide srdce vyskočiť z hrude? Nemusí to byť hneď INFARKT: Môže ísť o TETÁNIU!
6. 9. 2024, 10:00 (aktualizované: 21. 2. 2025, 16:43)

Zdroj: Shutterstock
Životné tempo sa stále zrýchľuje a my snažiac sa všetko zvládnuť často siahame až za hranice vlastných síl. Vtedy nám môže dať vlastné telo stopku a to dosť drsným spôsobom...
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Tetánia je choroba 21. storočia, ktorá postihuje najmä mladých. Ale tiež všetkých, ktorým zdravie účtuje daň za prepracovanosť.
Radí MUDr. Zuzana Karnasová Dobšovičová, neurologička
Prichádza náhle
Do ambulancií neurológov však klope čoraz viac zúfalých ľudí, ktorých trápia šialené kŕče v žalúdku spojené s dýchavičnosťou, búšením srdca, brnením a tŕpnutím prstov na rukách, nohách alebo dokonca okolia úst. Tetanický záchvat príde náhle bez varovania. „Ľudia prvé príznaky tetánie dlho ignorujú, zamieňajú si ich za obyčajnú bolesť žalúdka zo stresu alebo ju pripisujú únave či iným ťažkostiam. Je to preto, že prejavy choroby nemusia mať v začiatkoch charakter tetanického záchvatu. Ani pre pocit vnútorného nepokoja človek neuteká hneď k lekárovi,“ hovorí neurologička Zuzana Karnasová Dobšovičová. No mal by, pretože kým sa telo prepracuje na pokraj vyčerpania, dáva signály.
Vedeli ste, že...
... sa odhaduje, že tetánia postihuje asi 10 percent populácie, pričom sa vyskytuje najmä u mladších ľudí medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom?
Dlhodobo pod tlakom
Na začiatku je vždy stres, s ktorým sa vyrovnáva každý individuálne. Stres môže vyčerpávať a spôsobovať rôzne nevoľnosti, ale aj motivovať, poháňať k vyššiemu výkonu a dokonca úspechu. Lenže dlhodobé pôsobenie stresových situácií môže vyústiť do chronického stresu, ktorý síce pomaly, ale isto, spôsobuje rôzne zdravotné problémy. „Rýchly svet, nedostatok času na oddych, záľuby a dokonca ani na prijímanie plnohodnotnej stravy – to všetko spôsobuje, že narastá počet tých, ktorí ochorejú zo stresu. Tento stav ešte zhoršuje nadmerné používanie multimédií a s tým súvisiaca neustála práca mozgu a jeho preinformovanosť,“ vymenúva neurologička vinníkov, ktorí môžu spustiť tetániu.
Vypočujte si náš podcast:
Nedostatok minerálov
Tetanický syndróm je teda odpoveďou na extrémne psychické preťaženie organizmu, ktorý sa nestíha regenerovať. Vtedy dochádza k dočasnému stavu zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti. To znamená, že nervové vlákna a svalový systém sú v napätí, preto sa menia koncentrácie minerálov v medzibunkovej tekutine. Nastáva úbytok horčíka, ktorý má za úlohu tlmiť nervový systém. Narúšajú sa základné funkcie centrálneho nervového systému, čo má za následok podráždenosť, únavu, nespavosť, depresiu, pokles výkonnosti a bolesti hlavy. Pri tetánii však môže chýbať aj vápnik alebo vitamín D, ktorý ho pomáha vstrebávať. A hoci ochorenie nie je nebezpečné, vie poriadne potrápiť. „Pri tetanickom záchvate nejde len o to, že kŕče sú nepríjemné, ale aj o to, že človek má strach. Nevie, čo sa s ním deje, hlboko dýcha, čím ešte podporuje kŕče alebo tŕpnutie. Prvá pomoc preto zahŕňa upokojenie pacienta. Potrebné je kontrolované dýchanie. Dýchať sa má však pomaly, hlboké nádychy pri záchvate sú nevhodné,“ vysvetľuje Zuzana Karnasová Dobšovičová.
Vyrovnajte deficit
Aby tetanický záchvat odznel, ako prvú pomoc podajú lekári horčík. Aplikuje sa vo vysokých dávkach, vďaka čomu sa v bunkách rýchlo vyrovná horčíkový deficit, ktorý vznikol pri nadmernej psychickej záťaži. Už pár minút po podaní tohto minerálu by kŕče aj bolesť mali odznieť. Keďže horčíka poväčšine neprijímame zo stravy dostatok, odporúča sa užívať ho aj preventívne – na zmiernenie únavy, stresu a napätia. Druhý minerál, ktorý treba doplniť, je vápnik. Jeho hladinu v tele regulujú prištítne telieska. Ak sú poškodené, napríklad po operácii štítnej žľazy, schopnosť využiť vápnik v organizme klesá. „Príznaky tetánie môžu byť prítomné aj pri iných závažnejších ochoreniach. Preto odporúčam najskôr návštevu neurológa, aby sa vyšetreniami zistilo, čo treba liečiť,“ hovorí neurologička Karnasová Dobšovičová a dopĺňa, že tetánia je vyliečiteľná choroba. Treba len zmeniť životný štýl, riadiť sa radami lekárov a doplniť chýbajúce minerály. A najmä, zbytočne sa nestresovať!
Nezmýľte si ju
Tŕpnu prsty rúk aj nôh, ale tiež oblasť okolo pier, brní jazyk, v hrudi cítiť silnú bolesť – človek sa cíti vyľakaný a celkovo pôsobí dojmom vážne chorého. Nielen laika, ale aj lekára môžu prejavy tetánie zmiasť. Záchvat v niektorých prípadoch pripomína mozgovú príhodu alebo dokonca infarkt. Kŕče však zakrátko odznejú a človeku nič nehrozí. V iných prípadoch sa tetánia zamieňa s panickou poruchou, pretože má niektoré podobné príznaky. Lenže panický atak je definovaný ako úzkostný stav, ktorý s tetániou nemá nič spoločné.
Toto vám môže spôsobiť stres:
➤ preťaženosť pracovnými úlohami,
➤ práca s uzávierkami,
➤ nedostatok spánku a oddychu,
➤ hluk na pracovisku,
➤ priveľa ľudí na jednom mieste,
➤ nevyhovujúce pracovné podmienky,
➤ práca na zmeny alebo v noci.
Hlavné príznaky
➤ bolestivé a kŕčoviténapätie svalov
➤ lapanie po dychu
➤ búšenie srdca
➤ pocit na odpadnutie
➤ celková slabosť
➤ nervozita
➤ brnenie prstov rúk a nôh
➤ zášklby svalov tváre