Máte v práci na mále? POZOR na vyhorenie: Vďaka týmto 9 KROKOM mu predídete!
27. 7. 2022, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:08)

Zdroj: Shutterstock
Ak túto situáciu nepoznáte, ste šťastný človek. Bohužiaľ, už niekoľko z nás v zamestnaní dospelo do štádia, keď toho bolo priveľa a psychika sa zosypala ako domček z karát. Ako teda predísť syndrómu vyhorenia?

Zdroj: IG/@sofiajirau
Sama som to zažila. Vyhorela som tak, že som musela skončiť. V poslednom ročníku na vysokej škole som ako šéfredaktorka dostala vlastný magazín. Bola som neskutočne šťastná, písanie ma bavilo, vyžívala som sa v tom. No tak ma to pohltilo, že aj počas Work and Travel v Amerike som nerobila po práci chyžnej iné, len sedela za notebookom a písala. Kamarátka sa mi vyhrážala, že mi ten počítač vyhodí von oknom. Vtedy som si dala na chvíľu pauzu, no po návrate na Slovensko som sa do toho vrhla. A to až tak, že som doma nevyhádzala ani len z izby, pomaly nikam som nechodila a len som písala a písala. Kým som sa jedného dňa nezobudila s pocitom, že sa mi nechce vstať z postele, lebo zasa si sadnem k notebooku. Uvedomila som si, že vlastne ani nežijem reálny život, len ten virtuálny. Nemala som chuť na nič. Vtedy som si povedala – dosť. Musela som skončiť a venovať sa istý čas len sebe, rodine a priateľom. Trvalo mi takmer pol roka, kým som bola schopná opäť napísať nejaký článok.
Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom? Snívajte
Na plecia som si toho brala príliš veľa. Chcela som dokázať, že viem magazín rozbehnúť. O tom, že som písala a viedla ho zadarmo, ani nehovorím. Jednoducho ma to bavilo, ale pohltilo ma to a zmietlo ako cunami. Prečo? Lebo som to dovolila. Nepočúvala som okolie, že si nakladám priveľa, že musím vypnúť, dať si pauzu. Prvé, ktoré si všimne, že sa s vami niečo deje, je vaše okolie. Naň ste totiž nepríjemná, podráždená, nemáte na ľudí čas a vidia, že ste stále zavalená prácou. Dnes mnohí zamestnávatelia tvrdia, že im záleží na „work-life balance“, čiže akejsi rovnováhe medzi prácou a súkromným životom. Len škoda, že u mnohých je to len tvrdenie. Dajú vám toľko práce, že na nič iné vám neostáva čas. A keď si dovolíte zobrať dovolenku, tak počas nej pracujete. Ale aby sme nekrivdili všetkým, nájdu sa, samozrejme, spoločnosti, ktoré si na tom skutočne zakladajú. No my sa teraz zameriame na to, čo pre to samy môžeme urobiť, nie naši zamestnávatelia.
Neviete povedať nie
A to je veľký problém. Práve to je začiatok vašej cesty, na ktorej konci zhasnete ako zápalka. Spočiatku budete obviňovať niekoho iného z množstva práce a zo stupňujúcich sa požiadaviek. Náročný šéf, neschopný kolega, za ktorého musíte robiť vy, či systém organizácie. No je to hlavne o tom, že na všetko kývnete. Čím častejšie poviete áno šéfovi či kolegovi, tým viac vás budú zneužívať. Nad prácou budete sedieť čoraz dlhšie, až napokon zistíte, že nežijete, len prežívate. Ani zotrvačnosť vám dlho nevydrží. Nebuďte preto príliš ochotná. Oberiete sa tým o voľný čas. Raz za čas pomôžte kolegyni, to áno, ale nech si nezvyká, že každý týždeň urobíte všetky reporty za ňu. V tomto prípade musíte byť zdravo sebecká a myslieť na seba. Zdravie máte len jedno a nielen to fyzické, ale aj psychické.
Zdroj: Shutterstock
Nepracujte po nociach, nedostatok spánku a priveľa kávy je cesta k vyčerpaniu.
Stanovte si hranice
Ako? Celkom jednoducho. Najprv sama sebe položte nasledujúce otázky:
➤ Koľko nadčasov mesačne zvládnemv pohode a koľko je už príliš?
➤ Čo konkrétne zvládnem urobiť navyšea na čo už k dispozícii nebudem?
➤ Ako často som ochotná zaskočiťza kolegov, aby ma to nezaťažilo, a kedy už odmietnem?
➤ S čím rada a s čím, naopak, v žiadnom prípade nepomôžem kolegom?
Na základe svojich odpovedí si zadefinujte svoje limity a držte sa ich. Takto si udržíte rovnováhu medzi prácou a voľným časom, ktorá je taká vzácna.
Multitasking? Zabudnite
V mnohých inzerátoch natrafíte na formulku, že máte zvládať multitasking, čiže viacero vecí naraz. Je to také rýchle striedanie pozornosti, prepínanie medzi viacerými úlohami naraz. Vedci už dokázali, že multitasking neexistuje, teda mozog v skutočnosti nevie robiť viacero vecí naraz, robí ich postupne. Sústredíme sa na jedno, potom druhé a tak ďalej. Možnože to robíme veľmi rýchlo, preto to vyzerá, že robíme toho viac naraz, ale je tiež dokázané, že neustále prepínanie medzi jednotlivými činnosťami zaťažuje mozog, vyvoláva stres a schopnosť úplnej koncentrácie klesá. Robte veci po poradí – keď skončíte jednu, začnite sa venovať ďalšej. A začínajte tými väčšími úlohami. Nezabúdajte si tiež dopriať prestávku v práci, rozhodne nevynechávajte obed či pauzu na kávu. Ak máte tú možnosť, vyjdite von z budovy na vzduch. Byť nonstop za počítačom nie je zdravé. Aj lekári tvrdia, že po každej hodine za počítačom by ste sa mali na chvíľu postaviť, ponaťahovať, urobiť pár krokov a pozerať von do diaľky. Proti vyhoreniu vám môže pomôcť aj offline chvíľka. Aspoň raz do týždňa dajte pokoj počítaču, Wi-Fi aj mobilu. Ak potrebujete aktuálne informácie, zapnite si rádio, televíziu alebo si kúpte noviny. Prácu nechajte za dverami. Jednoducho vypnite mozog.
Zdroj: Shutterstock
Nerobte viac vecí naraz, mozgu to neprospieva.
Skúsenosti našich čitateliek
Mária (35): Ráno som nebola schopná vstať z postele
Pre mňa je to v podstate čerstvé, aj keď neviem, či môžem hovoriť o vyhorení v pravom zmysle slova. Prácu som už psychicky nezvládala a musela som si dať prestávku, lebo by som to nevydržala, a tak momentálne nepracujem. A nie som jediná – kamarátka je pre vyhorenie na péenke, kamarát si dal tiež pauzu. U mňa sa to začalo prejavovať najmä prokrastináciou, mala som nedostatok energie, bola som unavená a ráno neschopná vstať z postele. Brala som tú prácu príliš vážne a vzhľadom na to, že sa dlhodobo liečim z depresie a úzkosti, musím si dávať pozor na prepracovanie. Cítila som, že potrebujem oddych.
Zdroj: Shutterstock
Mária (35): Ráno som nebola schopná vstať z postele
Paulína (33): Skončila som na pohotovosti
Nevyhorela som síce úplne, ale bola som na veľmi dobrej ceste. Veľa práce, povinností, perfekcionizmus, žiadny oddych, štyri hodiny spánku a do toho všetkého ešte mobbing (šikanovanie) od kolegu. Zanedbávala som nielen priateľov a rodinu, ale aj seba. Bolo to strašné. Vtedy mi pomohlo, že som sa zamyslela nad tým, ako som začínala a kam som sa dopracovala vlastným úsilím, výchovou rodičov a vďaka podpore priateľov. Pozerala som si prvé pracovné výstupy, dala som si všetko na kopu a povedala si, že toto zahodiť nemôžem. V tom čase som totiž uvažovala nad zmenou zamestnania. V najhoršom období som kolabovala od vyčerpania a zlej výživy, sanitka ma brala na pohotovosť, mala som aj tetanické záchvaty. Neskôr dal dotyčný kolega výpoveď, mobbing sa skončil a ja som si vydýchla. Pomohlo mi vyššie spomenuté bilancovanie, lieky, rýchle občerstvenie a cestovanie. Musím povedať, že som ešte dobre obišla. V podstate som našla silu sama v sebe, ale viem, že nie každý to dokáže.
Zdroj: Shutterstock
Paulína (33): Skončila som na pohotovosti
9 krokov, ako sa vyhnúť vyhoreniu
✔ Naučte sa povedať nie.
✔ Zbavte sa perfekcionizmu.
✔ Nerobte viac vecí naraz.
✔ Ventilujte emócie.
✔ Neukracujte sa o spánok.
✔ V stresových situáciách dýchajte pomaly a zhlboka.
✔ Doprajte si prestávku.
✔ Doprajte si čas offline.
✔ Vypĺňajte voľný čas príjemnosťami.
Zdroj: Shutterstock
Ak nemôžete ísť von, zavrite oči, pustite si hudbu a relaxujte.