Reklama

Máte smädné oči?

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Počítače, televízne obrazovky i šoférovanie dajú očiam riadne zabrať. Keď sa k tomu pridá umelé osvetlenie či klimatizácia, niet divu, že až tretina pacientov očných ambulancií sa sťažuje na suché a unavené oči. Trápi tento problém aj vás? Poradí vám MUDr. ERIKA VODRÁŽKOVÁ, primárka Očnej kliniky FNsP v Bratislave.

Ako sa v našich očiach odzrkadľujú technologické vymoženosti?

Až 60 percent zdravotných ťažkostí súvisiacich s prácou na počítači tvoria problémy s očami. Patrí k nim najmä pocit unavených a suchých očí, rezanie, pálenie, ale i bolesti hlavy a spomalené zaostrovanie. Tieto ťažkosti bývajú často znásobené nepohodou, ktorá vyplýva z nesprávneho držania tela, nevhodne usporiadaným pracovným miestom, zlým osvetlením alebo pobytom v klimatizovanej, nevetranej miestnosti.

Ktoré príznaky signalizujú zrakovú únavu?

Pre unavené oči je typický pocit ťažkých viečok, spomalená reakcia pri pohľade do diaľky i do blízka, ako aj bolesti hlavy. Príčinou býva nevhodné osvetlenie pri práci s počítačom, neadekvátny pomer jasu znakov a pozadia, nesprávne umiestnenie monitora. Spomínané ťažkosti sú výraznejšie u ľudí s neodhalenými poruchami zraku. Pri malých dioptrických chybách mnohí ani netušia, že by potrebovali okuliare. Na druhej strane, mnohí o svojej poruche vedia, napriek tomu nosia okuliare nepravidelne. Týmito krokmi sami prispievame k nepohode pri práci s počítačom.

Závažnejším problémom je syndróm suchého oka. Ako sa prejavuje?

Syndróm suchého oka je charakteristický zníženou tvorbou sĺz alebo ich zvýšeným odparovaním z povrchu oka. Prejavuje sa pálením, svrbením, pocitom cudzieho telieska či piesku, svetloplachosťou, začervenaním, prechodnými poruchami videnia. Na zachovanie slzného filmu je dôležité pravidelné žmurkanie. Pri pohľade na monitor sa znižuje frekvencia žmurkania, čím sa zvyšuje odparovanie sĺz. Keď sa k tomu pridá zlá ventilácia alebo nesprávna teplota v miestnosti, odparovanie je ešte vyššie.

Je liečba tohto ochorenia zložitá?

Princípom liečby syndrómu suchého oka je náhrada sĺz umelými. Kvapky zabraňujú vysychaniu povrchu oka. Aj keď ide o prípravky s predĺženým účinkom, na dosiahnutie dlhodobého efektu je potrebné opakované kvapkanie. Dnes je v lekárňach k dispozícii celý rad umelých sĺz. Pri výbere najlepšie poradí očný lekár alebo lekárnik. Odporúčam uprednostniť prípravky s nízkym obsahom konzervačných látok. Niektoré konzervanty totiž pri dlhodobom používaní narúšajú stabilitu slzného filmu.

Čo sa môže stať, ak nedáme očiam „napiť“?

Okrem toho, že slzný film zvlhčuje povrch oka, plní aj ďalšie dôležité úlohy. Vyživuje a chráni rohovku, zásobuje ju kyslíkom, má čistiacu schopnosť a antibakteriálny účinok. Správna a včasná liečba zabráni poškodeniu predných vrstiev oka a skaleniu rohovky.

Na počítače zanevrieť nemôžeme... Ako teda predísť týmto problémom?

Rizikové vplyvy sa dajú minimalizovať úpravou pracovného prostredia, režimu práce i zdravým životným štýlom. Za monitorom by sme nemali sedieť dlhšie ako šesť hodín, vhodné je striedať zrakovo náročné aktivity s menej náročnými a meniť polohy. Po dvojhodinovej práci je dobré dopriať si pätnásťminútovú prestávku. Monitor umiestnite do vzdialenosti 60 až 80 centimetrov od očí, sklon horného okraja obrazovky smerom k pozorovateľovi by mal byť desať stupňov. Pri zrakovej chybe treba nosiť okuliare podľa odporúčania očného lekára.

Očiam škodí aj antikoncepcia

Opuchnuté, začervenané a svrbiace oči sú často sprievodným znakom alergie, napríklad sennej nádchy alebo precitlivenosti na peľ.

Príznaky suchých očí sa u ľudí rôznia.

Takmer polovica osôb postihnutá zrakovou únavou sa nelieči.

Keď sa unavené oči neliečia, stav môže prejsť do závažnejšej formy – takzvaného syndrómu suchého oka.

Za vysychanie očí môžu aj kontaktné šošovky, cestovanie lietadlom, zadymené miestnosti, vietor a znečistený vzduch.

Nezriedka sa pod problémy podpisuje i starnutie, hormonálne zmeny (tehotenstvo, menopauza), orálna antikoncepcia, užívanie liekov (na akné, antidepresíva, antihistaminiká, diuretiká) a niektoré choroby (cukrovka, ochorenia štítnej žľazy, autoimunitné ochorenia).

Ako si vybrať slzy?

V lekárni nájdete množstvo prípravkov s umelými slzami. Naštudujte si našu tabuľku, aspoň trochu vás zorientuje a pomôže vám pri výbere. Pre istotu sa ešte poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

PRÍČINA PROBLÉMOV ČO VÁM JE? ODPORÚČANÝ PRÍPRAVOK ÚČINOK
– zápalové ochorenia oka, alergie
– kozmetické prípravky
– svetlo, chlórovaná voda v bazéne, dym, prach, piesok
podráždené oči na začervenané oči odstraňuje začervenanie a nadmerné slzenie, zmierňuje pocit pálenia.
– práca v kancelárii spojená s pocitom napätia v očiach
– šoférovanie
únava očí na unavené oči osviežuje napäté a prepracované oči
– kontaktné šošovky únava očí na unavené a citlivé oči obnovuje slzný film, neobsahuje konzervačné látky
– suché prostredie
– syndróm suchého oka
– vek nad 65 rokov
suché oko na suché oči upokojuje a zvláčnuje
– orálna antikoncepcia
– užívanie liekov pri niektorých ochoreniach
suché oko so závažnejšími príznakmi kvapky s intenzívnym účinkom intenzívne zvláčňuje a zvlhčuje

Pravidlá kvapkania

1. Nevynechávajte odporúčané dávky, nepravidelné kvapkanie znižuje účinok liečby.

2. Ruky preč od kvapkadla! Dotykom ho znečistíte a prípravok sa kontaminuje mikroorganizmami, ktoré môžu oku ublížiť.

3. Po prvom otvorení nepoužívajte kvapky dlhšie ako odporúča príbalový leták. Väčšinu prípravkov treba zahodiť po mesiaci.

4. Niektoré kvapky rozširujú zrenice a spôsobujú rozmazané videnie – nepanikárte, nie je to nebezpečné. Po 15 až 30 minútach budete opäť vidieť normálne. Dovtedy by ste však nemali šoférovať.

5. Ak používate viac druhov očných prípravkov, medzi ich aplikáciou počkajte aspoň päť minút.

6. K
eď sa vaše problémy nezlepšia do dvoch dní, poraďte sa s lekárom.