Máte stále popraskané kútiky úst? Nepodceňujte to, môže vám ísť o život!
1. 9. 2014, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:21)

Zdroj: Shutterstock
Popraskané kútiky úst občas potrápia každého. Nie vždy to však musí byť nedostatkom vitamínu B, a preto radšej vyhľadajte lekára.
Nie je vám príliš do smiechu, pretože vás neustále bolia popraskané kútiky úst? Nemusí to byť vždy spôsobené len nedostatkom vitamínu B. Prestaňte zobať pilulky, ktoré zaručujú dostatok tohto vitamínu, a radšej vyhľadajte lekára. A potom už len stačí začať opäť trénovať mimické svaly v tvári, čoskoro vám už zase bude do smiechu. Bez obmedzenia!
S problémom popraskaných kútikov úst sa za svoj život stretne snáď každý človek. Je to nepríjemné a občas sa to zdá takmer nekonečné. Hlavne vo chvíli, keď máme pocit, že problém je preč, a takmer vyliečené kútiky znova prasknú. Navyše, čo si budeme klamať, zvlášť pre nás ženy sú problémy v kútikoch úst oveľa hlbšieho rázu, máme totiž pocit, že nám uberajú na kráse.
Buďte ako Pepek námorník!
Väčšine z nás sa objavia iba párkrát za život, a často sú spôsobené iba nevyváženou, zlou stravou. Ako sa hovorí, že naša tvár je odrazom našich chorôb, tu to platí úplne rovnako. Vo chvíli, keď človeku začnú červenieť kútiky, praskajú, pália a svrbia, znamená to, že mu v jedálničku niečo chýba. Najčastejšie je to vitamín B, železo a zinok.
Stačí teda do svojho jedálnička zaradiť dostatok potravín s týmito výživovými zložkami, a rovnako rýchlo, ako sa problém objavil, tak aj zmizne. A to nadobro. Zinok je hojne zastúpený prevažne v strukovinách, rovnako ako železo. To získate tiež zo špenátu, brokolice, alebo orechov. Spomeňte si na Pepka námorníka, ktorý jedol špenát ostošesť a v kútiku úst mal stále fajku. Mal tak dostatok železa a žiadne problémy s praskaním kútikov.
Vitamín B je veľmi hojne zastúpený v mliečnych výrobkoch, mäse, kyseline listovej. Ak budete niekedy mať potrebu vyhovoriť sa, prečo idete s kamarátmi na pivo, potom skúste povedať, že kvôli vitamínu B, ktorý je v tomto zlatistom moku obsiahnutý. Avšak nie je dobré to s tým pivom preháňať.
U niektorých ľudí môže za prasknuté kútiky práve nadmerné pitie alkoholu. Je to ale veľmi individuálne, rovnako ako s inými nápojmi a potravinami. Niektorí môžu byť na určité jedlo alergickí a reakcia sa prejavuje práve tvorbou kútikov. V takom prípade je dobré vypozorovať, ktoré jedlo to je, prípadne zájsť k imunológovi.
Kvasinky schované za prasknutými kútikmi
Bohužiaľ nie vždy postačí zájsť si na pivo, či urobiť zo seba Pepka. Niektoré príčiny popraskaných kútikov neodstránite iba zmenou jedálnička a doplnením dôležitých živín. Problémy s ústami môžu byť spojené s príznakmi niektorej choroby, či už je to kvasinková infekcia, cukrovka, alebo v niektorých prípadoch aj rakovina. Nie je nutné ale pri každom začervenaní okamžite bežať k lekárovi. Ak je toto jeden z príznakov choroby, zaiste na sebe budete pozorovať aj nejaké iné.
Jednou z chorôb, ktorú popraskané kútiky sprevádzajú, je práve kvasinková infekcia, čiže Candida albicans. Táto kvasinka sa bežne objavuje v črevách, ústach aj pohlavných orgánoch. Nie je to nič zvláštne, má ju v sebe každý. Problém ale môže pôsobiť vo chvíli, keď sa v tele premnožia. A to býva vtedy, keď máme oslabenú imunitu, alebo podliehame dlhodobému stresu. K ich premnoženiu tiež samozrejme prispieva zlý životný štýl, fajčenie, alkohol.
Jeden kútik môže zachrániť život
V prípade premnoženie týchto kvasiniek budú chorobu s najväčšou pravdepodobnosťou sprevádzať aj kožné problémy, zápach z úst, v niektorých prípadoch aj problémy so zmyslovými orgánmi, ako sú rozmazané videnie, chronická nádcha, či zápaly uší. V takom prípade bude doktor liečiť popraskané kútiky ako jeden zo symptómov infekcie.
Rovnako tomu je aj čo sa týka cukrovky, alebo rakoviny. Vo chvíli, keď sa objavia popraskané kútiky, pacient už často o svojej chorobe vie, takže už potom stačí len konzultovať so svojím lekárom, akú liečbu by mal indikovať. Samozrejme, čím lepšia a účinnejšia liečba samotného ochorenia, tým menej by sa tieto problémy mali u pacientov objavovať.
Zvýšenú pozornosť prasknutým kútikom venujte vo chvíli, keď o žiadnej chorobe neviete a ťažkosti sa vám stále vracajú, aj keď žijete zdravým životným štýlom a máte dostatok všetkých vitamínov. Potom vám jeden taký kútik môže zachrániť život tým, že dané ochorenie odhalí včas. Často je totiž popraskaný kútik viditeľnou známkou nejakej infekcie, alebo baktérie, ktorá sa nám usadila v tele a útočí bez povšimnutia na naše orgány.
Účinným liekom je dobrý balzam
Príčinou ale môžu byť aj úplne banálne veci, ako je zmena počasia. Pri extrémnych horúčavách, alebo naopak v mrazoch, pri daždi, alebo prílišnom slnečnom svite. Toto všetko má vplyv na krásu a zdravie našich pier. My máme tendencie sa chrániť olizovaním, čo pôsobí naopak skôr negatívne. Preto majte vždy po ruke balzam na pery, ktorým si ich preventívne natierajte. Najlepšie, či už ako liečba alebo prevencia, je dbať o to, aby boli pery stále vláčne.