Reklama

Máte strach zo strachu? Kedy treba vyhľadať terapeuta?

Psychoterapeuta si nemýľte s nerealistickou

Zdroj: Isifa

Reklama

Fóbia nie je teatrálne jačanie z amerických filmov. Je to rafinovaná zlodejka slobody, ktorá sa živí nedostatkom. Zoznámte sa!

Ohýbaj ma, mamko...

Mama má vždy pravdu. Táto veta s pribúdajúcim vekom a rozumom pomaly stráca na sile. Ale ako deti sme na slovách mamy a otca viseli a bez výhrady, s dôverou prijímali to, čo nám naservírovali. So všetkou úctou k rodičovskému stavu však treba podotknúť, že prehnaná úzkostlivosť rodičov sa môže v budúcnosti ukázať ako dobré „hnojivo“ pôdy pochybností a iracionálneho strachu. V genetickej výbave fóbia nefi guruje. Pri pátraní po príčinách vzniku fóbií narazíme na faktor odmeny a trestu. Ak vás ako dieťa hnali do výkonov a úspech mal byť vaším druhým ja, mala hneď za ním nasledovať pochvala. Keď sa však úspechy prehliadali, vyrástla z vás síce premiantka, ale s pocitom, že stále nie ste dosť dobrá. Na druhú misku váh môžete naložiť to, ako sa v detstve posudzovali vaše neúspechy. Ak si spomeniete, že za dvojku na vysvedčení horela strecha, máte pre fóbiu v dospelosti ustlané.

Sypanie popola

Aby všetko neskončilo na hlavách rodičov, pozrime sa čestne aj na iné príčiny. Ruku na srdce, kedy ste si naposledy kvalitne oddýchli? Nemyslíme pritom presun z práce na domáci gauč. Ak sa cítite čoraz viac pod psa z práce či partnerského vzťahu, v ktorom vám partner fakt len občas vytne jedno otcovské zaucho, vaša psychika sa stáva škrupinou, ktorej stačí jemný ťukanec, aby sa spustila lavína akéhokoľvek psychického nepohodlia. Pravdepodobnosť sa zvyšuje aj v prípade, že ste utrpeli objektívnu stratu istoty, rodiča, zázemia, partnera. Semeniskom fóbií je pachtenie sa za dokonalosťou. Snaha vyhovieť všetkým požiadavkám okolia vás oberá o energiu, ktorú máte mať pre seba. Za príčinu číslo jeden sa považuje nízke sebavedomie. Keď si do života vpustíte presvedčenie, že ste niečo nezvládli preto, lebo ste neschopná, verte, že skôr, ako otvorené dvere stihnete zavrieť, vlezie za pocitom zlyhania aj strach z toho, čo nemáte pod kontrolou. Nazvime ho fóbia.

Fóbia, teší ma

Doráňanej duši stačí navonok nepatrný negatívny zážitok na to, aby sa zafi xoval ako neprimeraný strach z bežných vecí. Človek je tvor vynaliezavý a prirodzene na svoju obranu volí vyhýbavú taktiku podľa hesla: Neviem plávať, nepoleziem do vody. Rozumné. Ale keď sa z rozumného stane: Neviem plávať, tak nepoleziem na strom, aby ma nezrazila električka, začína prihárať. Fóbia vás nepoteší hlavne v prípade, že ste sa vďaka nej zadlžili a „lízli“ si auto, lebo pri pohľade na autobusy a vlaky sa vám chce plakať. Neteší vás, keď rodina už druhý deň dovolenkuje v slnkom zaliatej destinácii a vy zo strachu pred lietaním práve prestupujete z autobusu na loď. Máte problém, keď z recenzií poznáte všetky fi lmové novinky, ale v kine ste si neboli pozrieť ani jednu a javisko divadla ste videli naposledy na základnej škole. Tečie vám do topánok aj v prípade, že platíte premrštené peniaze za sortiment v malých potravinách za rohom, hoci supermarket je za druhým. Keď ste nakupovanie doteraz riešili tak, že ste do obchodu išli o 5 minút záverečná, idú na vás ťažké časy. Nonstopiek pribúda. Nevojdete do hračkárstva, aby ste sa nemuseli konfrontovať s plyšovou myšou? Podpisujete v nemocnici pravidelne reverz lebo neznesiete, že sa k vám všetci budú správať len ako k žlčníku alebo maternici? Tak toto, na ilustráciu, toto je TEN problém.

Debata s odborníkom

Fóbie sú úzkostné poruchy osobnosti. Ak viete, že úzkosť je pocit strachu, ktorý nesúvisí s konkrétnou vecou alebo situáciou, budete sa pýtať, prečo je fóbia – strach z konkrétnej veci alebo situácie – tiež úzkostná porucha. Spoločným menovateľom úzkosti a fóbie je strach. Telo na strach pri úzkosti aj fóbii reaguje rovnakými pochodmi. Vegetatívny nervový systém demonštruje v nepríjemnej zmesi všetko, čo dokáže. Už ste sa báli? Tak viete, že sa spotíte, trasú sa vám ruky a kolená, očerveniete, na čelo vám vystúpia studené kropaje a srdce bije až v krku. Pri fóbickom strachu ako bonus získate dotieravý pocit, že sa nemôžete brániť ani kričať, a nezadržateľne sa blíži „grande fi nale“ v podobe odpadnutia. Zákerné je, že fóbia môže prepuknúť u každého, v ktorejkoľvek etape života. Sociálna – najčastejšia fóbia, ktorou trpí 3 – 13 percent populácie (častejšie ženy), môže odznieť s odchodom puberty, ale aj nemusí. V rebríčku frekventovaných fóbií svieti aj klaustrofóbia (strach z uzavretých priestorov), agorafóbia (z otvorených priestorov), strach z lietania a strach z choroby. Krkolomných názvov opisujúcich fóbiu z oblakov, hmyzu, padajúcich vlasov, z uzavretia manželstva nájdete všade habadej. Keď máte strach z bengálskeho tigra, garantujeme vám, že v mestskom parku ho nestretnete. Ale ak sa bežné chodenie do práce a obstarávanie potravín stáva kombinačnou úlohou, je načase to riešiť.

Veľké upratovanie

S veľkým upratovaním vám zaručene pomôže psychológ alebo psychoterapeut. Toho si nemýľte s nerealistickou postavičkou s neodstrániteľným úsmevom. Naopak, tešte sa na stretnutie s rozhľadeným človekom, od ktorého si neponesiete recept. Terapeut lieči slovom a pomáha vám prebudiť proces liečenia vlastnou vôľou, správaním a zmenami postojov. Drvivá väčšina iracionálnych strachov zmizne, len čo si ich dokážete vysvetliť a stanú sa pre vás zrozumiteľnými. Strach treba v prvom rade preniesť do vedomia a z anonymného klbka spraviť fakt. Až potom si ho s pomocou terapeuta môžete odôvodniť a pustiť sa do pátrania po jeho koreňoch. Keď pochopíte, že dlhoročný stres spôsobil vašu zvýšenú citlivosť na bežné súčasti života, vnútorne sa začína váš osobný proces liečby. Strach je ako rastlina. Keď ho budete živiť a aktívne sa podieľať na jeho raste, zväčší sa do takých rozmerov, že vám, obrazne povedané, zabráni vo výhľade. Terapeutické prístupy, ktoré vás majú dostať z pestovateľského štádia, sú založené na odkrývaní príčin a nácviku správania v krízových situáciách. Z fóbie pomôžu urobiť takpovediac bonsaj, ktorý síce naďalej zostáva súčasťou vášho vnútorného priestoru, ale nemusíte sa na každodennej ceste životom potkýnať o jeho korene a hlbšie sa zapletať do jeho konárov.

Týka sa vás to? Vyhľadajte pomoc:

1. Nie ste „cvok“, keď sa rozhodnete liečiť.
2. Fóbiu si zaručene nediagnostikujete sama.
3. Na návštevu psychológa ani psychoterapeuta nepotrebujete odporúčanie od obvodného lekára. Stačí, ak si v zozname zdravotníckych zariadení vyhľadáte odborníkov sídliacich vo vašom okolí.
4. Psychológ a psychoterapeut vám lieky nepredpíšu.
5. Lieky dostanete od psychiatra. Neriešia príčinu, zmierňujú len fyzické príznaky.
6. Dĺžka liečby je individuálna, podľa toho, ako veľmi fóbia zasahuje váš život. Nemusíte sa báť, že vás niekto bude nútiť liezť na Eiffelovku, keď máte strach z výšok... hoci výlet do Paríža znie ako motivácia.
7. Neprejde to samo!!! Ak raz fóbiu máte, bude sa len stupňovať.
8. Ak vám terapeut nevyhovuje, môžete ho pokojne zmeniť aj počas liečby.
9. Liečbu musíte hlavne sama chcieť. Keď vás dovedie niekto iný, terapeut vás môže odmietnuť.
10. Ak chcete vedieť, v čom spočíva terapia, vygooglite si heslo: kognitívno- behaviorálny prístup.