Určite ste si na sebe všimli, že v niektorých fázach cyklu ste akčná, baví vás život aj svet, máte chuť hneď sa pustiť do všetkého a naprávať všetky krivdy sveta, kým inokedy by ste sa najradšej skryli pod deku a nevyhrabali sa z nej aspoň tri dni alebo vás rozplače aj reklama na plienky. Za to všetko môže náš hormonálny systém a vaječníky.

 

Nemôžeme tvrdiť, že si s nami robia, čo chcú, pretože to, čo sa s nami deje, sa deje cyklicky, rovnako ako sa striedajú ročné obdobia či deň a noc. Počas mesiaca sa s nami dejú zmeny, pred ktorými sa nedá utiecť. Môžete ich len prijať a rešpektovať. Ak budete vedieť presnejšie, čo sa s vami v danej fáze cyklu deje a prečo sa cítite tak, ako sa cítite, môžete si lepšie plánovať svoje aktivity a život užiť oveľa viac.

1. Dynamická alebo predovulačná

„Ste plná energie a kreatívnej sily.“

Môžete ju čakať medzi 6. a 11. dňom cyklu, vo vaječníkoch sa vyvíja vajíčko a výstelka maternice hrubne, hladina hormónov rastie. Ak by sme túto fázu prirovnali k ročným obdobiam, je ako jar, keď sa všetko prebúdza, alebo ráno, keď máme najviac energie.

Ako sa prejavuje: Máte túžbu vymaľovať byt, presúvať nábytok a v práci sršíte dobrými nápadmi? Pravdepodobne ste práve v tejto fáze. Cítite sa plná energie, kreatívnej sily a s chuťou sa púšťate do nových vecí. Ste aktívna, cítite sa sebavedomejšie ako inokedy, chcete sa stretávať s ľuďmi. Prevláda mužská energia: racionalita, logika, rýchlosť, dravosť a dôraz na maximálny výkon. Sústredíte sa na svet tam vonku, na úspech a uznanie, občas na úkor rodiny a domácnosti.

Po skončení menštruácie vás ovládne skvelá nálada.
Zdroj: Shutterstock

2. Expresívna

„Túžite sa zoznamovať, milovať sa a plodiť.“

Je čas ovulácie, približne 12. až 16. deň cyklu. Vaše vajíčko práve dozrieva, uvoľňuje sa z vaječníkov a túžobne čaká na oplodnenie. Ak chceme nájsť podobnosť medzi ročnými obdobiami, je práve leto, z hľadiska častí dňa poludnie a slnko má najväčšiu hrejivú silu.

Ako sa prejavuje: V tejto fáze chcete tvoriť a žiť naplnený život, sústredíte sa na vzťahy, rodinu a túžite sa zoznamovať, milovať sa a plodiť. Máte žiarivú pokožku, iskrivý sexepíl a vysielate silnú ženskú energiu, ktorá priťahuje mužov. Vaša nálada je výborná, sršíte vtipom, snažíte sa byť dobrá partnerka. V práci ste veľmi aktívna, ale nepresadzujete sa mužskou dominantnou silou. Domáce práce vám zrazu až tak neprekážajú. Dokážete veľmi trpezlivo počúvať druhých. Máte potrebu viac sa starať o svoje telo a trošku sa rozmaznávať. Potrebujete cítiť nehu a viac pozornosti ako inokedy.

Počas ovulácie chcete byť v prítomnosti mužov.
Zdroj: Shutterstock

3. Kreatívna

„Nech sa s vami teraz nikto nepúšťa do hádky...“

Ide zhruba o 17. až 28. deň cyklu, teda predmenštruačnú fázu. Počas nej hladina hormónov opäť klesá, a ak je vajíčko oplodnené, usádza sa v maternici. Keby sme túto fázu prirovnali k ročným obdobiam, je ako jeseň. Začína sa stmievať a telo sa pripravuje na menštruáciu. Hoci kreatívna fáza znie pekne, je to tá, ktorú máme najmenej rady.

Ako sa prejavuje: Presne toto je tá fáza, keď idete na nervy aj sama sebe. Máte citlivé bradavky, nafúknuté bruško a zlú náladu. Všetko sa vás dotkne, ste citlivé, robíte unáhlené a iracionálne rozhodnutia. Nálady vám kolíšu od podráždenosti až po apatiu. Táto fáza sa však nevolá kreatívna náhodou. Práve počas nej máte chuť upratovať, vytriediť šatník, minimalizovať všetko zbytočné, dávať veciam systém. Dostávate skvelé nápady, všetko robíte pedantne, veci dotiahnete do konca. Nech sa s vami však teraz nikto nepúšťa do hádky, lebo viete útočiť poriadne ostro. Všetko si až príliš pripúšťate a dokonca na komplimenty reagujete podozrievavo. Muži to s vami majú v tejto fáze najťažšie. Najlepšie, čo môžu urobiť, je neprovokovať, stiahnuť sa a ticho obdivovať krásu vášho ženskejšieho tela a plnších prsníkov.

Menštruácia s nami dokáže poriadne zamávať.
Zdroj: Shutterstock

4. Reflektívna

„Dovoľte si spomaliť a odpočívať.“

Alebo aj fáza neobľúbeného krvácania. Maternica sa zbavuje nepotrebnej výstelky a vy krvácate. Teda v prípade, že nedošlo k oplodneniu vajíčka. Táto fáza trvá od 1. do 5. dňa cyklu. V prírode by sme ju mohli prirovnať k obdobiu zimy. Čo sa týka častí dňa, tak k noci. Je to čas tmy, spánku a odpočinku.

Ako sa prejavuje: Ste unavená, máte pocit, že vám dochádzajú sily. Chýba vám energia. Sťahujete sa do svojho vnútra, všímate si signály svojho tela – menštruačnú bolesť, bolesti hlavy, prsníkov... Svet navôkol si až tak nevšímate. Ste vnímavá, uvoľnená, akoby v režime odpočinku, zvýrazňuje sa intuícia. Túžite byť sama, nechýba vám spoločnosť. Vyhľadávate pokoj a ticho. V tejto fáze by ste mali oveľa viac relaxovať a dobíjať si baterky. Dovoľte si spomaliť a odpočívať a nepovažujte to za lenivosť, ale nutnosť.

Potrebujete mať svoju pohodu a pokoj.
Zdroj: Shutterstock

Čo na to dokumentaristka?

Dve otázky súvisiace so ženským cyklom sme sa pýtali aj Diany Fabiánovej, dokumentaristky, ktorá debutovala filmom Mesiac v nás. Vo filme sa venuje práve téme menštruácie a s ňou spojených tabu.

Často hovoríme: „Hormóny si so mnou robia, čo chcú.“ Dá sa s tým niečo robiť? Ako si pomôcť, aby nami menštruácia príliš nemávala?

Lepšie zvládam hormóny aj menštruačné mávanie, ak v dňoch pred a počas menštruácie obmedzím „povinné jazdy“, teda veci, ktoré robiť treba, no robím ich nerada. Administratíva, návšteva úradov, nemilé pracovné či rodinné stretnutia. Vtedy nás totiž rýchlejšie veci i ľudia vytočia, preto je múdrejšie sa z nich „vyzuť“‘ a oddialiť ich až o pár dní, keď to zvládneme lepšie. Samozrejme, ak to rozvrh a možnosti dovolia. Ale ak áno, treba si to zariadiť. Lebo nám prospeje, ak si robíme viac radosti, myslíme na seba a blaho druhých a povinnosti na chvíľu odložíme na druhú koľaj. Následnou odmenou aj pre naše okolie je naša lepšia nálada.

Ako zvládnuť predmenštruačný syndróm, keď sme všeobecne podráždené, aby sme nemali chuť vraždiť?

Schovať v byte ostré predmety. (Smiech.) Nie, bez žartov, mne v pamäti utkveli slová španielskej gynekologičky Vicky Agudo, ktorá vystupuje aj v mojom dokumente. PMS prirovnala k zväčšovaciemu sklu, ktoré zvýrazňuje problémy či nespokojnosť, ktorú počas mesiaca pociťujeme k istým problémom či ľuďom, no neriešime ich, prípadne sa ich snažíme vytesniť.  V dňoch pred menštruáciou sa tieto pocity zintenzívnia a problém sa nám ťažše ignoruje. Predmenštruačný syndróm naň svieti ako baterka. Preto by sme mali svoj emočný stav brať vážne, nezľahčovať to len mávnutím ruky: „Ach, to je len PMS!“ či nepristúpiť na to, keď nám niekto povie: „To len preto tak vyvádzaš, že máš krámy,“ ale snažiť sa pochopiť, čo to vlastne je, čo mi tak prekáža, čo/kto ma podráždil a prečo. Keď menštruácia prehrmí a emócie ustúpia, je dobré sa danému problému hlbšie venovať a hľadať riešenia. Tak nám vlastne PMS môže pomôcť vyriešiť veľa problémov.

Počas svojich dní sme protivnejšie.
Zdroj: Shutterstock

Ako to vnímate vy…

Erika (29): Najradšej mám od všetkých svätý pokoj

Možno preto, že sa všade píše zväčša len o samotnom PMS (predmenštruačnom syndróme), som si začala uvedomovať najmä ten. Už približne týždeň pred menštruáciou ma pobolieva brucho, som precitlivená – rozplače ma aj reklama v televízii – a tesne pred menštruáciou mám obrovskú chuť na sladké. Väčšinou sa mi urobí jedna-dve vyrážky a mám veľké výkyvy nálad. Chvíľu som rozčúlená, potom zase krotká ako baránok. Ale najradšej mám vtedy od všetkých svätý pokoj.

Slávka (31): Podráždi ma každá hlúposť

Až keď som po rokoch vysadila antikoncepciu, začala som vnímať, ako menštruačný cyklus ovplyvňuje moje telo a nálady. Je to svojím spôsobom fascinujúce. To opakovanie aj striedanie. Má to svoj rytmus ako všetko v prírode. Úplne súhlasím, že najväčšia chuť milovať sa prichádza v čase ovulácie. Najviac sa s priateľom hádam pred menštruáciou. To už vie, že nemá zapárať, lebo ma podráždi každá hlúposť.