Minerálna

Je to vlastne dažďová voda, ktorá presakuje cez rôzne vrstvy hornín a vymýva z nich minerály. Do fliaš sa potom plní priamo zo zdroja a je vhodná pre každého, kto športuje, veľa sa hýbe, je aktívny a potí sa. Vyhľadajte minerálku s obsahom sodíka, lebo pri pohybe ho strácame.

Liečivé pramene

Alebo aj kúpeľné vody sú často silnejšie mineralizované a odlišujú sa svojím zložením. Niektoré sú vhodné na trávenie, iné na pálenie záhy alebo podporujú metabolizmus. Podliehajú kontrolám a nemali by sa piť vo veľkých množstvách, preto sa využívajú hlavne na liečebné účely.

Leto si žiada vodu. Ale akú? Aj sýtená je v poriadku.
Zdroj: Shutterstock

Z vodovodu

Mnohí si ani neuvedomujú ten luxus, že máme pitnú vodu denne k dispozícii a na Slovensku má výbornú kvalitu. V prípade pochybností si dajte urobiť akreditovaný rozbor vody. Nie je to však zadarmo, ale budete vedieť, čo pijete. Podľa výskumov je však voda z vodovodu najvhodnejšia na denné pitie.

A čo bublinkové?

Mnohé z nás majú doma rôzne prístroje, ktoré vyrobia bublinkové vody. Základom je oxid uhličitý, ktorý sa napumpuje do obyčajnej vody. Nijako nám neškodí. Či už teda pijete čistú, alebo vodu s bublinkami, teda sódu, hydratuje vás to rovnako. Je však pravda, že sýtená voda navodzuje pocit plnosti a uhasenia smädu a môžete jej tak vypiť menej, než by ste potrebovali. Niektorým však spôsobuje problémy pri trávení.

S priateľmi si často doprajeme minerálku aj bublinky, raz za čas, prečo nie?
Zdroj: Shutterstock

Filtrovaná

Filtre sa z hygienického hľadiska vôbec neodporúčajú. Pitná voda je rýchlo sa kaziaca potravina, ktorá sa rýchlo kontaminuje, ak leží v nádobe dlho alebo sa dostane do kontaktu so starými filtrami. Takže po prefiltrovaní môže byť viac kontaminovaná ako predtým.

Biovoda

Organická alebo biovoda je v podstate voda s menším podielom škodlivín, lebo je prísnejšie kontrolovaná, okrem toho výrobcovia musia preukázať, že voda obsahuje menej pesticídov. Zvýšené nároky sa odrážajú v cene vody.

ANKETA: Ktorý je váš obľúbený letný nápoj?

Klaudia (31): Určite minerálka a čistá voda. Veľa športujem, tak minerálky sú základ. Ale mám rada aj vodu s citrónom alebo s iným letným ovocím. Sladené z obchodu nevyhľadávam.

Klaudia športuje, preto pije minerálku.
Zdroj: Shutterstock

Radka (38): Asi klasická voda z vodovodu, i keď milujem radler a pivo. Nepohrdnem čapovanou kofolou či vineou. To nejako k letným terasám už patri.

Radka si dá aj pivo.
Zdroj: Shutterstock

Júlia (52): Máme doma výrobník sódy, tak si všetci v lete doprajeme bublinkovú vodu. Inak pijeme z vodovodu, maximálne ochutenú citrónovou šťavou a mätou či zázvorom.

Má výrobník sódy, preto bublinkám neodolá.
Zdroj: Shutterstock