Reklama

Modriny na tele bez príčiny? Ak sa tvoria na zvláštnych miestach, spozornite! Môže to byť vážne

Modriny sa najčastejšie tvoria v podkoží na končatinách a tvári.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Modrinu má z času na čas každá z nás, no ak netušíte, ako ste k nim prišli, alebo sa vám vytvárajú na netypických miestach a pomerne často, začnite ich riešiť.

Radí MUDr. IVAN HALMO, všeobecný lekár, internista

Malé deti sú niekedy doslova posiate modrinami. „Veľa sa hýbu, padajú a udierajú sa, takže je to prirodzené,“ konštatuje všeobecný lekár Ivan Halmo zo súkromného centra prevencie a liečby v Bratislave. Viac ich majú športovci, nielen tí, ktorí sa venujú silovým, bojovým či kontaktným športom, ale aj bežci na dlhé trate: „Ak si idete zabehnúť polmaratón či maratón a nie ste dostatočne trénovaná, môžete si preťažiť cievky v dolných končatinách, tie nevydržia a prasknú.“ Modrinám sa nevyhnú ani ľudia, ktorí nosia ťažké bremená a na ich kožu pôsobí veľký tlak. Farebný fliačik po odbere krvi je úplná klasika.

Slnko aj vek

K tvorbe modrín viac inklinujú ženy, najmä po menopauze, keď sa v tele výrazne znižuje hladina pohlavných ženských hormónov, ďalej ľudia, ktorí sa radi a často opaľujú, a seniori. Vo všetkých troch skupinách platí, že majú krehkejšie cievy a tenšiu, menej pružnú kožu. „Niekedy stačí, že staršieho človeka poklepete po pleci, a už sa mu vytvorí modrina,“ podotýka lekár. S výraznejšími hematómami rátajte aj po operáciach. Neraz ich sprevádza bolesť a opuch. Ak je veľký, znamená to, že hematómy sa naplnili tekutinou. Tá sa niekedy nevstrebe prirodzene a treba ju chirurgicky odsať.

Možno patríte k  ľuďom, ktorí sa len trochu udrú o roh stola a na stehne sa im vytvorí škvrna veľká ako päsť hrajúca všetkými farbami. Zrejme ste zdedili náchylnosť na zvýšenú krvácavosť. Modriny sa najčastejšie tvoria v podkoží na končatinách a na tvári, ale nájdete ich aj na atypických miestach, napríklad v podpazuší. Ak ich zbadáte u dieťaťa alebo ženy na pažiach, predlaktiach, tvári, bruchu či na chrbte, treba uvažovať o domácom násilí. Vnútorné hematómy vznikajú vo svaloch a vnútorných orgánoch, pri vážnych úrazoch patria do rúk chirurgov a traumatológov.

Zdroj: Shutterstock

Aj starším ľuďom sa ľahko tvoria modriny, stačí tuhšie stisnutie či poklepanie po pleci.

Nepoznáte príčinu?

Zvyčajne sú neškodné a do dvoch týždňov sa vstrebú. Zbystrite pozornosť, keď sa ani po čase nestratia alebo sa nepamätáte, že by ste sa udreli, a napriek tomu sa vám stále tvoria. „Ak pri preventívnej prehliadke alebo nejakom bežnom ochorení zistíme, že pacient má podozrivé modriny, pýtame sa, či pozná príčinu. Keď povie, že chodí na thajský box alebo minulý týždeň prenášal nábytok, je to jasné. Keď však poznamenal, že má modriny už dlho a netuší prečo, začneme sa pýtať. Môžu totiž signalizovať zdravotnú komplikáciu či dokonca vážne ochorenie,“ tvrdí Ivan Halmo.

Všeobecný lekár vám v takom prípade dá spraviť základné vyšetrenie krvi zamerané najmä na krvný obraz, pečeňové testy, hladinu cukru a faktory zrážavosti. Na základe výsledkov týchto parametrov vás pošle k hematológovi, hepatológovi, internistovi či k inému špecialistovi. Príčin spontánnej tvorby modrín bez mechanického podnetu je veľa, treba čo najskôr nájsť tú správnu.

Aj vážne ochorenie

Modriny nesignalizujú len ochorenia pečene. Stretávajú sa s nimi aj pacienti s cukrovkou, ktorá môže vážne narušiť cirkuláciu krvi a poškodiť cievy, ľudia s poruchou funkcie štítnej žľazy alebo so zníženou kvalitou cievnej steny. Na príčine môžu byť vrodené poruchy zrážavosti krvi, napríklad hemofília či von Willebrandova choroba. Prvá postihuje len mužov, druhá aj ženy a prejavuje sa zvýšeným krvácaním z nosa, počas menštruácie či pôrodu.

„Niektoré z týchto ochorení sa dajú ovplyvniť špeciálnou liečbou, napríklad dodávaním chýbajúcich faktorov zrážavosti či dokonca plazmy.“ Zvýšený sklon k tvorbe modrín môže súvisieť aj s poruchou funkcie krvných doštičiek pri leukémii či rakovine lymfatického systému. Nemusíte sa však hneď strachovať, že máte onkologické ochorenie. V týchto prípadoch sú modriny len jedným z mnohých sprievodných prejavov.

Zdroj: Shutterstock

S modrinami sa môžu stretávať aj pacienti s cukrovkou.

Čo na ne zaberá?

Modrinám sa dá predchádzať len čiastočne. Pri športe a voľnočasových aktivitách používajte ochranné pomôcky, ktoré zmiernia dôsledky prípadného úrazu. Pri krehkých cievach môžete užívať preparáty s rutínom, vitamínom C, s heparínom a jeho kombináciami, ktoré podporujú kvalitu ciev. Niektoré krémy, masti a tabletky dostanete voľne v lekárni, iné vám predpíše lekár. Ak beriete lieky, ktoré vyvolávajú zvýšenú krvácavosť, poraďte sa s ním o vhodnejšej liečbe či zmene dávkovania. Bezprostredne po údere, náraze, tlaku či úraze si však postihnuté miesto – ak to je možné – stlačte prstom alebo kompresívnym obväzom a potom si naň priložte studený alebo ľadový obklad. Urýchľuje sťahovanie ciev a bráni rozsiahlejšiemu podkožnému krvácaniu.

Neskôr vám prídu vhod krémy a masti s účinnou látkou heparín a jej kombinácie s inými látkami. Uprednostňujete skôr prírodné prostriedky? Vyskúšajte homeopatikum s arnikou, octový obklad alebo obklady z materinej dúšky, gaštanových listov či zo slezu. Ak už sa modrina vytvorila, neostáva nič iné, ako dúfať, že sa do štrnástich dní vstrebe. „Proces hojenia urýchlite, keď sa budete pravidelne venovať vytrvalostnej pohybovej aktivite. Tou podporíte cirkuláciu krvi a prirodzene si posilníte cievy. Samozrejme, to sa vás netýka, ak ste po úraze alebo operácii,“ uzatvára Ivan Halmo.

Všímajte si ich!

● Keď užívate lieky na riedenie krvi, niektoré lieky proti bolesti, kortikosteroidy na reumu, astmu a atopický ekzém, hormonálnu antikoncepciu.
● Pri vrodených poruchách zrážavosti krvi, pri rakovine krvi a lymfatického systému, pri cukrovke, pri poruchách funkcie štítnej žľazy – vtedy sú len jedným z niekoľkých príznakov!
● Pri anorexii a poruche vstrebávania živín, pri prísnych diétach a alternatívnych výživových štýloch, pri nedostatku vitamínov C, B12, K1.

Zdroj: Shutterstock

Ak športujete, môžete si preťažiť cievy a tie prasknú.

Menia farbu?

● Modriny, známe aj ako krvné podliatiny, výrony či hematómy, vznikajú pri úraze, tlaku či podtlaku, keď prasknú drobné cievky, kapiláry. Krv z nich sa najčastejšie vyleje z krvného riečiska do podkožia a vytvorí menšie alebo väčšie škvrny, ktoré sa spočiatku zafarbia do sýtočervena, potom do modrofialova. Červené krvinky obsahujú farbivo hemoglobín, ktoré slúži na transport kyslíka a oxidu uhličitého. Ten sa postupne rozkladá na biliverdín a bilirubín, preto modrina mení farbu. Ozelenie, neskôr ožltne, až sa napokon úplne vstrebe.

Kedy ich je viac?

 Pri úrazoch spôsobených pádom, úderom, tlakom, podtlakom, pri telesnom násilí.
 Pri intenzívnom športovaní.
 Ak sa dlhodobo a intenzívne opaľujete.
 V staršom veku a u žien po menopauze.