Morská voda vás uzdraví a skrášli: Ktorá je najlepšia?
19. 8. 2011, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:52)

Zdroj: shutterstock
Morská voda obsahuje vzácne minerálne látky a stopové prvky, ktoré majú priam zázračné účinky. Aj preto sa vyčerpaní turisti vracajú domov plní síl!
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku
Moria sa od seba líšia slanosťou, teplotou, množstvom minerálov a v konečnom dôsledku aj zdravotnými účinkami. Každé sa vyznačuje niečím iným. Spája ich však jedna obrovská výhoda – sú to tie najfantastickejšie a najúčinnejšie prírodné kúpele. Pripravili sme pre vás prehľad najznámejších morí a ich výhod.
Červené
Patrí medzi najsevernejšie položené koralové moria. Leží v Indickom oceáne medzi Afrikou a Áziou. Teplota jeho vody je veľmi príjemná (okolo 23 °C), v rebríčku slanosti a čistoty je na druhom mieste. Jeho voda obsahuje až 41 g soli na liter vody. Červené more skrýva pod hladinou nádherné scenérie, preto je rajom pre potápačov.
Keď sa ponoríte pod hladinu, zabudnete na všetok stres a starosti. Stačí sledovať nádherné koraly, farebné ryby a po krátkom čase sa budete cítiť ako rybička. Prímorské ovzdušie pomáha zmierňovať a odstraňovať ťažkosti pri ochoreniach priedušiek, úspešne lieči lupiny, reumatické choroby, žalúdočné ťažkosti a alergie.
Mŕtve
Ide vlastne o slané bezodtokové jazero, ktoré sa rozlieva medzi Jordánskom a Izraelom. Poďla dávnych bájí leží na jeho dne Sodoma a Gomora, mestá, ktoré Boh zničil pre smilstvo ich obyvateľov. Zo zdravotného hľadiska sa Mŕtve more považuje za absolútnu jednotku. Má najvyšší obsah minerálov zo všetkých morí. Teploty tu v lete dosahujú 48 stupňov, takže voda sa neustále odparuje a jazero sa neustále mineralizuje - obsahuje 21 minerálov a stopových prvkov, 12 z nich nenájdete nikde inde.
Výborne nadnáša, preto je toto more vhodné aj na fyzioterapiu. Zmierňuje reumatické ťažkosti, aktivuje obehový systém a upokojuje nervy. Mnoho ľudí už spozorovalo aj zlepšenie stavu migrén a bolestí hlavy.
Čierne
Leží medzi Európou a Malou Áziou. Starí Gréci ho nazývali Pontus Eusinos, čo v preklade znamená pohostinné more. Nie je také slané, nepôsobí na pokožku tak intenzívne ako Jadranské. Obsah soli v jeho vodách je nízky, pohybuje sa medzi 13 až 18 g na liter vody. Pre niektoré typy kožných chorôb a citlivú pleť je to však vhodnejšie. Čierne more je ideálne pre rodiny s deťmi, vstup do vody je väčšinou mierny a voda je priateľská k jemnej detskej pokožke.
Navyše nemusíte sa v nej báť jedovatých rýb ani medúz. Podnebie priaznivo pôsobí na astmu, pomáha pri alergiách či oslabenej imunite. V Bulharsku môžete navštíviť aj termálne kúpele – napríklad Svätý Konštantín v bulharskej Varne s prírodným sírovým prameňom s teplotou 46 °C. Na pobreží vybudovali aj niekoľko centier bahenných kúpeľov, napríklad Tuzlata, kde sa liečia reumatické, kožné, gynekologické a kĺbové ochorenia. Najväčšie prístavy sú Konstanca, Varna a Burgas.
Baltické
Zo všetkých je najmenej slané, v strede severného Baltu je len jeden gram soli na liter vody. Na plážach v Nemecku alebo v Poľsku určite nájdete krištáľovo čisté ovzdušie s vysokým obsahom jódu a zvláštnu klímu, ktorá je ideálna pre dýchacie cesty.
Podnebie je síce chladnejšie, ale na prekrásnych plážach zabudnete na stres, únavu, zbavíte sa depresie a iných psychických problémov, posilníte si imunitu a dobijete baterky tak, že váš organizmus nadopujete na dlhé obdobie pozitívnou energiou.
Jadranské
Ide o veľmi slané more s obsahom 35 až 40 g soli na liter vody. Práve preto má priaznivé účinky na pokožku celého tela. Je výborné najmä na prevenciu a liečbu lupín, atopického ekzému, astmy, alergických ochorení horných dýchacích ciest, pomáha pacientom s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc.
Egejské
Je súčasťou Stredozemného mora a nájdete ho medzi Balkánskym polostrovom, Malou Áziou a Krétou. Obsah solí medzi 33 až 39 g soli na liter vody ho radí medzi tie slanšie. Ak si svoju cestu naplánujete do Grécka lebo do Turecka, objavíte veľké množstvo malých ostrovov, na ktorých sa zrodila západná medicína. Z ostrova Kos pochádzal najslávnejší lekár stredoveku Hippokrates.
Ozdravné pobyty sa tu odporúčajú deťom aj dospelým. Pláže sú väčšinou piesočnaté, s pozvoľným vstupom do mora. Turecko má navyše asi tisíc termálnych prameňov, ktoré svojím obsahom uhličitanov, vápnika a magnézia liečia reumatizmus aj choroby dýchacích ciest. Najznámejšie sa nachádzajú na západe krajiny v oblastiach Egej a Marmara.
Na severovýchode pri meste Sivas vyviera voda s vysokým obsahom síry a v termálnom kúpalisku žijú špeciálne ryby, ktoré pomáhajú pri liečbe kožných ochorení. Unikátne termálne pramene nájdete aj na gréckych ostrovoch Kos, Lesbos a ďalších.
Morská voda
Jej typickou vlastnosťou je slanosť. Obsahuje množstvo chemických prvkov, no kuchynská soľ, teda sodík a chlór, tvoria až 85 %. Väčšinou je obsah soli v morskej vode od 33 do 37 g soli na liter, no sú aj výnimky. Červené more sa vyznačuje extrémnym obsahom soli – až 41 g a Baltické, naopak, veľmi nízkym, od 0,7 do 1 g na liter vody.