Ja (23) a manžel (25) máme problém počať dieťa. Absolútne nič nám nezistili. Kedysi som brala antikoncepciu v náplastiach (štyri roky v kuse), môže to byť tým? Alebo sedavou prácou, ktorú máme? Alebo notebookom položeným na tele? Môže spôsobovať neplodnosť? Žaneta

Radí MUDr. Dezider Timko, gynekológ a sexuológ

Zdroj: archív

Žaneta, začnem antikoncepciou, tá určite nemá nič spoločné s vaším problémom, to medicína vie. Naozaj máte všetky vyšetrenia? Teda spermiogram, hormonálny profil, priechodnosť vajíčkovodov, tvorba a následné dozrievanie a uvoľnenie vajíčka aj prípadné vyšetrenie, laicky napísané, či sa spermia ľúbi s hlienom, ktorý sa nachádza v krčku maternice? Sedavé zamestnanie by som nevinil, ak máte dostatok pohybu. Notebook neodporúčam používať na lone, ale vplyv s istotou neviem posúdiť. Na záver spomeniem psychogénne podmienenú sterilitu, keď sa žena veľmi snaží. Dajte si pauzu bez robenia detí, milujte sa pre potešenie.

Opýtajte sa odborníka

Na návštevu lekára často nie je čas, no niekedy sa jednoducho hanbíme opýtať lekára na riešenie chúlostivých ženských problémov. Ak vás niečo trápi, opýtajte sa anonymne nášho gynekológa, ktorý každý týždeň odpovie na vaše ženské alebo sexuálne otázky. Píšte na nižšie uvedené kontakty a pridajte heslo Gynekológ!
@[email protected]
WhatsApp +421915731094