Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Môže vám homeopatia NAOZAJ pomôcť? Toto si o nej myslia skúsení odborníci! Na čo si dať pozor

Homeopatické prostriedky sa berú 30 minút po jedle alebo 30 minút pred jedlom.

Zdroj: RCA

Reklama

Veľa odborníkov ju zatracuje, no mnohí lekári s ňou pracujú a majú dobré skúsenosti. V niektorých krajinách homeopatiká preplácajú zdravotné poisťovne a celosvetovo je táto liečebná metóda druhá najčastejšia hneď po čínskej medicíne. Tak ako je to vlastne?

MUDr. Pavol Tibenský

„Metóda Dr. Samuela Hahnemanna (1755 – 1843), založená na teórii podpory samoliečebnej schopnosti organizmu, je iná ako klasická medicína. Uznáva liečbu podobného podobným a zameriava sa na človeka ako na jeden celok. Možno aj preto vyvoláva toľko otázok,“ hovorí MUDr. Pavol Tibenský, prezident Slovenskej lekárskej homeopatickej spoločnosti. Skúsený odborník s takmer 30-ročnou praxou považuje homeopatiu za súčasť medicíny, liečbu ako každú inú, ktorá má svoje za a proti. Pacientom radí, aby sa o všetkých zdravotných problémoch v každom prípade poradili s lekárom. Ten im podľa závažnosti odporučí liečbu. Tradičnú alebo homeopatickú, či ich kombináciu.

Zdroj: RCA

MUDr. Pvol Tibensky.

Čo znamená liečiť podobné podobným?

Pri nevoľnosti sa nasadí strychnínovník indický (v Česku ho volajú aj dávivý). U zdravého človeka by táto rastlina vyvolala nevoľnosť. Avšak u chorého je v homeopatickej dávke určená na liečbu. Podľa homeopatov krátkodobo zosilní symptómy, čo býva stimul, ktorý naštartuje samoliečbu. Ľahké ťažkosti, ako napríklad bolesti hlavy, tak môžeme vyskúšať riešiť samy. Existujú na to guľôčky, takzvané globuly, tabletky, kvapky a tinktúry z lekárne.

Zdroj: Shutterstock

Aj tehotné ženy a deti môžu bezpečne užívať homeopatiká.

Z čoho sa skladajú homeopatické prípravky?

Dnes sa účinné prostriedky vyrábajú z viac ako 2 000 látok. Tie pochádzajú z rastlín, kovov, minerálov, kyselín aj zo zvierat. Účinný princíp je v riedení či umocňovaní. Napríklad: vytlačená šťava z arniky sa zmieša rovnakým dielom so zmesou z alkoholu a vody. Tak vznikne pôvodná tinktúra. Pre D-mocniny sa časť tejto pôvodnej tinktúry zmieša s 9 čiastkami alkoholovej vody. Tak vznikne mocnina D1. Ďalšie zriedenie z D1 sa nazýva D2. Nerozpustné látky sa takým istým pomerom zmiešajú s laktózou (globuly, tabletky).

Ako sa odskúšajú?

Kým sa prostriedok dostane do lekárne, testuje sa. Pritom sa presne určí, či a aké účinky a symptómy sa prejavia. Keď sa dokáže znášanlivosť, dostanú tieto prostriedky zelenú.

Zdroj: Shutterstock

"Jediným a najvyšším poslaním lekára je navracať chorým zdravie - to sa nazýva liečba."

Môžu pomôcť aj pri ženských problémoch?

Práve na takzvané ženské ťažkosti, od bolestí počas menštruácie až po prechod či návaly a poruchy spánku, sa často používajú a mnohým sa osvedčili. Podobné je to aj so psychickými problémami, ktoré veľakrát spúšťajú výkyvy hladiny hormónov (napríklad nervozitu či nepokoj).

Zdroj: Shutterstock

Tieto signály svojho tela neignorujte.

Na čo si treba dávať pozor?

Homeopatické prostriedky sa berú 30 minút po jedle alebo 30 minút pred jedlom. Globuly, tabletky alebo kvapky sa nechajú rozpustiť v ústach. Lekár vás vyšetrí a vy by ste mu mali veľmi presne popísať, aké ťažkosti máte, ako dlho, aké sú intenzívne a potom by ste sa mali držať jeho odporúčaní a rád.

Zdroj: Shutterstock

Homeopatické prípravky dostanete kúpiť v lekárni.

V ktorých prípadoch radia odborníci áno?

*Pri psychických problémoch

*nespavosti

*upchatých dýchacích cestách

*v tehotenstve

*pri neznášanlivosti niektorých liekov

V ktorých prípadoch radia odborníci nie?

*Pri stavoch ohrozujúcich život

*pri nejasných diagnózach

*pri ťažkých stavoch, ktoré si homeopat netrúfne ovplyvniť

Zdroj: Shutterstock

Aromaterapiu dopĺňa homeopatia a bylinkové odvary.

Výhody

Doposiaľ neboli dokázané žiadne nežiaduce interakcie medzi homeopatickými a konvenčnými liekmi a nebránia ich účinkom.

Zdroj: Shutterstock

Skúsený odborník s takmer 30-ročnou praxou považuje homeopatiu za súčasť medicíny, liečbu ako každú inú, ktorá má svoje za aj proti.

Čo si myslíme my

PharmDr. Peter Štanko

Podľa prieskumu agentúry 2muse zo začiatku tohto roka vnímajú ľudia na Slovensku homeopatiu viac pozitívne ako negatívne (86 % vs 37 %). Pod týmto pojmom si predstavujeme spojenie s niečím prírodným, bez chémie a vedľajších účinkov. Spájame ju aj s placebom, neúčinnosťou a s tým spojenou nedôverou. „Ak má niekto s homeopatickými liekmi dobrú skúsenosť, subjektívne mu pomáhajú a z odborného hľadiska nenesie ich užívanie pre danú osobu a jej ochorenie žiadne objektívne riziko, nie je potrebné hľadať argumenty a presviedčať ho, aby ich prestal užívať,“ hovorí liekový analytik PharmDr. Peter Stanko. Pacientov so záujmom o homeopatickú liečbu odporúča smerovať k lekárovi/lekárnikovi s homeopatickým vzdelaním: „Je dôležité, aby sa pacient obrátil na odborníka a poradil sa s ním o možnostiach a obmedzeniach homeopatickej liečby.“

Vyberáme pre vás niečo PLUS