Môžeme dostať rakovinu z mobilov? Pravda o tom, čo všetko si spôsobujeme modrým svetlom z obrazoviek
20. 9. 2018, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 11:41)

Zdroj: Shutterstock
Život bez neho si už vôbec nevieme predstaviť. Mobil je stále s nami, náš dôverník a spoločník... No viete, že náš „verný priateľ“ vyžaruje modré svetlo, o účinkoch ktorého sa vedci sporia už dlhší čas?
Pozeráte sa večer a v noci celé hodiny do mobilu? V takom prípade vystavujete svoj organizmus účinkom modrého svetla. A všimli ste si, že ak sa v súčasnom svete večer pozriete z okna na ulicu, aj tá je akási belšia a jasnejšia, ako bývala voľakedy?
Je to preto, že aj lampy verejného osvetlenia postupne modernizujú. Staré nažlto svietiace žiarovky vymieňajú za moderné „modré“ LED-ky, ktoré svietia rovnakým typom svetla ako náš mobilný telefón či smartfón. Tisícky pouličných lámp už vymenili a tie, ktoré ešte zostali zo starých čias už na svojom mieste tiež dlho nevydržia. Možno sú tie nové svietidlá energeticky úspornejšie a šetrnejšie k prírodnému prostrediu, ale odborníci varujú pred možným zvýšeným výskytom rakoviny prsníka v dôsledku zvýšeného žiarenia „modrého“ svetla.
Posvieťme si na to
Štúdie, ktoré robili tímy na univerzite v Exeteri a na Barcelonskom inštitúte globálneho zdravia, zistili spojitosť medzi častým vystavením organizmu LED svetlu a až 1,5x vyššším rizikom, že dostanete rakovinu prsníka a až dvojnásobným rizikom vzniku rakoviny prostaty. Ich zistenia, ktoré vznikli na základe sledovania života štyroch tisícok ľudí v jedenástich oblastiach Španielska, zahŕňajú aj nočné používanie mobilných telefónov a tabletov, ktoré vyžarujú rovnaké modré svetlo.
Zdroj: Shutterstock
V spálni by sme sa mali vyhýbať modrému svetlu z obrazovky počítača.
Keďže modré svetlo po hodinách žiarenia vplýva na produkciu a vylučovanie spánkového hormónu a hormónu šťastia melatonínu a serotonínu, vedci dospeli k záveru, že to môže viesť k vzniku rakoviny, ktorá súvisí s hormónmi – rakoviny prsníka a prostaty. Podľa nich je pre ľudí prirodzené, že cez deň prijímajú denné svetlo – v noci náš organizmus potrebuje dostatok tmy. Tým, že v mestách a obciach menia nažlto svietiace lampy za tie s modrým svetlom, môže sa narušiť náš prirodzený biorytmus.
Temná strana osvetlenia
Je teda čas vypnúť svetlo? Podľa vedcov rozhodne áno. No ani nie preto, aby sme sa vyhli rakovine, ale preto, aby sme sa poriadne vyspali. Existuje množstvo ďalších výskumov o pôsobení svetla v noci, či už ide o svetlo z mobilu, nočnej lampy, alebo pouličného osvetlenia. Keď zatiahnete závesy a vypnete nočnú lampu, povzbudí to tvorbu melatonínu, ktorý má pod palcom náš spánok.
Ako to teda vlastne je?
Niektorí odborníci však spomínaným výsledkom štúdií neprikladajú zatiaľ veľký význam s tým, že hoci sa spojitosť medzi rakovinou prsníka a rakovinou prostaty preukázala, ešte sa vedecky nepotvrdila. Títo vedci volajú po ďalších výskumoch a to isté sa týka aj výskumov týkajúcich sa práce na zmeny a zvýšeného rizika vzniku rakoviny prsníka.
Zdroj: Shutterstock
V spálni by sme sa mali vyhýbať modrému svetlu z obrazovky počítača.
Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny, ktorá klasifikuje karcinogény, zaznamenáva prácu na zmeny a prácu v noci pri umelom osvetlení ako niečo, čo sa ešte skúma a viac informácií bude k dispozícii v roku 2019. V súčasnosti je zaradená ako 2A, čo znamená „pravdepodobne“, ale nemôžeme si byť istí. Veľa vedcov zastáva názor, že sa treba viac zameriavať na faktory vzniku rakoviny, ktoré sú už dokázané, ako sú napríklad nadváha a nadmerná konzumácia alkoholu. Ak si budeme udržiavať hmotnosť v norme, obmedzíme pitie alkoholických nápojov a budeme sa viac hýbať, riziko vzniku rakoviny tým značne znížime.
Čo dokáže hormón tmy
To, že sa prepojenie vzniku rakoviny prsníka a narušenie produkcie melatonínu ešte vedecky na sto percent nepreukázalo, neznamená, že tento hormón nie je dôležitý. Melatonín je známy ako hormón tmy, pretože sa tvorí práve v noci. Používa sa ako ukazovateľ nášho vnútorného časovania. Začína sa tvoriť približne dve hodiny pred spaním, napomáha organizmu dostať sa do spánkového naladenia a bez problémov zaspať – svetlo je kľúčovým spúšťačom aj brzdou tvorby tohto hormónu.
Pomáha nám synchronizovať naše vnútorné hodiny do 24-hodinového biorytmu a ovplyvňuje našu náladu a sviežosť. Vďaka rannému svetlu sa prebúdzame a počas dňa nás udržiava aktívne. Avšak modré svetlo z mobilov a pouličných lámp pár hodín pred tým, ako ideme večer do postele, môže celý tento náš 24-hodinový systém poriadne narušiť. Potlačí to tvorbu melatonínu a posunie ručičku vnútorných hodín.
Zdroj: iStock
Predtým než idete spať by ste nemali minimálne dve hodiny používať technické zariadenia.
Nemôžete zaspať? Vypnite mobil
Ak sa naruší náš vnútorný biorytmus, môže sa to nepríjemne odraziť na kvalite spánku. Ráno sa potom budíme unavené, ako keby sme celú noc kopali niekde v bani. Po niekoľkých takýchto prebdených či zle prespaných nociach môže prísť „zatmenie mozgu“ alebo takzvaná mozgová hmla. Strácame kontrolu nad vecami, sme neisté, zabúdame, nevieme sa rozhodnúť, koncentrácia je na bode nula. Ak to takto pokračuje ďalej, môže nám to spôsobiť naozaj vážne zdravotné problémy vrátane srdcovocievnych, vysokého tlaku krvi či cukrovky.
Ako sa vyhnúť modrému svetlu?
Základ je dve hodiny pred spaním odložiť mobil, neposielať esemesky, vypnúť počítač, nečítať správy ani nečetovať. Na mobil si tiež možno nainštalovať filtre modrého svetla, ale istejšie je urobiť si pred spaním čas bez elektroniky. Do spálne si nedávajte žiadne elektronické zariadenia a ak vám pred domom svietia lampy s modrým svetlom, investujte do zatemňovacích závesov, ktoré toto svetlo úplne eliminujú.
Zdroj: iStockphoto
Young woman lying in bed
Melatonín, hormón noci
Melatonín sa zväčša nazýva hormónom spánku, no podľa odborníkov je to hormón noci alebo fotoperiodický hormón. Zodpovedá za kvalitu spánku a ovládanie nášho biorytmu a produkuje ho epifýza v mozgu. Jeho hladina v tele stúpa na potrebnú mieru iba v prípade, že na sietnicu oka nedopadá modré svetlo. V opačnom prípade hladina melatonínu nestúpne tak, ako je to potrebné a človek má problémy zaspať a na ne sa nabaľujú aj ďalšie zdravotné ťažkosti. So stúpajúcim vekom sa prirodzene melatonín tvorí čoraz menej a aj preto starší ľudia nemôžu spať.
Vedeli ste, že...
... LED zdroje, ktoré používame v domácnosti, môžu vyžarovať toľko svetla ako slnko na pravé poludnie?
... LED svetlo s modrým vyžarovaním v noci škodí, ale cez deň, naopak, povzbudzuje?
... pri kúpe osvetlenia do domácnosti je dôležitý čo najvyšší CRI (colour rending index s najvyššou hodnotou 100), teda index vernosti farieb, ktorý udáva, nakoľko sa umelé svetlo podobá na to prirodzené?
... večer je najzdravšie mať zapálené svetlo pod úrovňou očí, pretože to pripomína západ slnka?
... keďže v oku máme viac receptorov na červené ako na modré vlny, „teplého“ svetla potrebujeme na osvetlenie menej ako „studeného“?
3 kroky na zastavenie modrého žiarenia
1. Preprogramujte si mobil
Zariadenia, ktoré fungujú na iOS 9.3 (iPhone) alebo novšie, majú zabudovaný svoj vlastný nočný režim. Aktivujte ho a napojte na deň/noc ikonu. Potom si môžete vybrať, odkedy dokedy si nastavíte nočný režim, napríklad od siedmej večer do nasledujúceho rána alebo si môžete zapnúť aj ďalšie špeciálne nastavenia, ako napríklad Night Shift.
2. Stiahnite si Twilight (zadarmo, android)
Je vymyslený na to, aby neutralizoval modré svetlo, ktoré vychádza z vašej obrazovky.
Zdroj: Shutterstock
Spánok
3. Kúpte si špeciálne okuliare
Možno to bude znieť trochu ako science fiction, ale už sa dajú zohnať aj okuliare so špeciálnymi inovatívnymi sklami a šošovky, ktoré filtrujú až 40 % dráždivého modrého svetla a navyše slúžia aj ako dioptrické okuliare.