Bývate často chorá, neustále unavená a apatická? Zbystrite pozornosť! Nemusí byť za tým len jesenná únava
22. 10. 2018, 9:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 11:28)

Zdroj: Shutterstock
Ak nám v tele chýba hoc i len jedna látka, dá nám to patrične pocítiť. Na tieto varovné signály si dajte dobrý pozor.
Pre správne fungovanie tela je potrebné prijímať všetky dôležité živiny. Vápnik je kľúčová minerálna látka, ktorá zabezpečuje zdravie našich kostí a celého tela. Potrebujeme ho pre vyváženú hladinu krvného tlaku, správne vylučovanie hormónov a fungovanie nervovej sústavy. Jeho nedostatok sa prejavuje nasledovnými symptómami. Trpíte niektorými z nich? Potom zbystrite pozornosť.
Suchá pokožka

Zdroj: Shutterstock
Tieto signály svojho tela neignorujte.
Nedostatok vápnika si v prvom rade môžete všimnúť na svojej pokožke. Ak je suchá a šupinatá, môžete trpieť práve týmto problémom. Vyvinuli sa u vás ekzémy či dokonca psoriáza? Dajte si skontrolovať hladiny vápnika vo vašom tele.
Častá únava
Zdroj: Shutterstock
Niektorí pacienti sa budia aj 30-krát za hodinu. Často potom zaspávajú v práci.
Od vápnika závisí celé naše fyzické zdravie. Ak pociťujete extrémnu únavu, letargiu, úbytok energie, zabudnite na energetické nápoje a sústreďte sa na vyváženú stravu.
Depresia
Zdroj: Shutterstock
Partnerova požiadavka ju zaskočila
Vedeli ste, že vápnik sa podieľa aj na regulácii našej nálady? Vďaka jeho prirodzene upokojujúcim účinkom je veľmi dôležitý pre našu psychiku. Čím menej ho konzumujeme, tým viac sa cítime podráždení a depresívni. Najmä v pochmúrnom jesennom počasí by sme na jeho príjem rozhodne nemali zabúdať.
Nespavosť
Zdroj: Shutterstock
Čo robiť, aby sme sa naozaj poriadne a doružova
Počas spánku sa naše hladiny vápnika zvyšujú. Ak ho však máte v tele nedostatok, váš spánok môže byť plytký a nedostatočný. Postupne sa tak dostanete do začarovaného kruhu. Vápnik hrá totiž rolu pri tvorbe melatonínu, čiže hormónu, ktorý nám pomáha zaspať.
Slabá imunita
Zdroj: Shutterstock
Viete, že až 50 % Slovákov si nesprávne myslí,
Kalcium je veľmi dôležitý pre správnu funkciu imunitného systému. Pomáha bojovať proti vírusom a baktériám. Jeho nedostatok spôsobuje, že sme chorí, trápi nás nádcha, kašeľ či kýchanie oveľa častejšie než ostatných.
Lámavé nechty
Zdroj: Shutterstock
Ku krásnym rukám neodmysliteľne patria aj upravené nechty.
Podobne ako vaše kosti, aj nechty obsahujú určité množstvo vápnika. Ak vám táto látka v tele chýba, začnú byť extrémne vysušené, slabé a lámavé. Takéto nechty nevydržia ani nápor každodenných aktivít.
Problémy s prehĺtaním
Zdroj: Shutterstock
Problémy so štítnou žľazou trápia viac ženy.
Toto ste možno netušili, no nedostatok kalcia môže viesť aj k problémom s prehĺtaním. Ak máte pocit, že hrdlo je stiahnuté, mení sa vám hlas a cítite neobvyklé sťahy, začnite premýšľať nad zmenou vášho jedálnička.
Bolesti zubov
Zdroj: Shutterstock
Ako si odstrániť zubný kaz bez lekára?
Obrovské množstvo vápnika sa v našich telách ukladá najmä v kostiach a zuboch. Práve tie trpia ako prvé, ak dôjde k jeho nedostatku. Zuby môžu zožltnúť, začať sa kaziť a bolieť. Zvýšiť sa môže aj riziko paradentózy.
Svalové kŕče
Zdroj: Shutterstock
Pri kŕčových žilách horúcu vodu ani neskúšajte.
Svalové kŕče v stehnách, lýtkach, rukách či podpazušiach, ktoré sa objavujú najmä počas noci, sú prvými príznakmi nedostatku vápnika v tele. Následne môžu nastať bolesti svalov počas chôdze a neskôr počas akéhokoľvek pohybu. Konajte rýchlo, kým bolesti nepostihnú celé vaše telo.
Ako v tele doplniť vápnik?
Zdroj: Shutterstock
Vyskúšajte tip na božskú večeru.
Každý dospelý človek by mal skonzumovať zhruba 1000 mg vápnika denne. Skúste do svojej stravy pridať tmavozelenú zeleninu ako kel, brokolicu, repu či kapustu.
Na vápnik sú ďalej bohaté aj ryby ako losos, sardinky, makrela a tuniak, syry, mlieko, sójové bôby, mandle a sezamové semienka. Aby ste zlepšili vstrebávanie vápnika v tele, zvýšte aj príjem vitamínu D. Ten sa nachádza najmä v hríboch, vaječnom žĺtku, ustriciach či ovsených vločkách.
Zdroj: Shutterstock
Ilustračné foto