Neprestávajte sa učiť

Neurodegeneratívne choroby mozgu sa týkajú každého. O to viac je dôležitejšia prevencia. Pomáhajú rôzne aktivity ako scrabble, šach, skladanie Rubikovej kocky alebo iné logické hry, či učenie nových jazykov, písanie denníka, dokonca snívanie. Tieto činnosti treba striedať, aby ste mobilizovali rôzne oblasti mozgu. To platí v každom veku a čoraz viac, keď starneme.

Kvalitný spánok

Mnoho štúdií uvádza negatívne účinky stresu, ktorý poškodzuje pamäťovú štruktúru. Preto sa treba naučiť ovládať svoje emócie. Dôležité je tiež zaistiť si kvalitný spánok. Pri spánku spracúvame denné informácie a ukladáme ich do prefrontálnej kôry, aby si mozog vyčistil priestor na svoju dennú „operačnú pamäť“, teda na získavanie nových znalostí.

Už ste počuli náš podcast?

Dobre ho kŕmte

Aj sivá hmota sa musí dobre kŕmiť. Pečivo ako malá bagetka obsahuje pomalé cukry, teda nevyhnutný zdroj energie pre mozog, ktorý spotrebúva 1 miligram za minútu. Plátok šunky alebo syra je vynikajúci doplnok, ktorý ešte spomaľuje vstrebávanie cukru. Pridajte živočíšne bielkoviny (vajcia, ryby, morské plody, mäso), ktoré sa významne zúčastňujú na vytváraní neurotransmiterov a „šťastných hormónov“. Železo umožňuje dobré okysličenie mozgu, omega-3 mastné kyseliny (makrela, losos, morské plody, sleď, repkový olej, vlašské orechy) a omega-6 (rastlinné oleje a mäso) zlepšujú pamäťové schopnosti. Mozog potrebuje aj minerály a vitamíny – jód, nevyhnutný pre rast mozgu, selén, zinok a vitamíny B1, B9, B12 a vitamín E, ktoré pomáhajú udržiavať mozgové štruktúry, pamäť a chránia proti depresiám.

Majte spoločnosť

Aby mozog dobre fungoval, je nevyhnutné udržiavať sociálne väzby po celý život, vytvárať nové a byť zvedavý. Nedávny prieskum vykonaný vedcami na King’s College v Londýne odhalil, že predĺžený profesijný život oneskoruje nástup vážnych neurologických ochorení, ako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba.

Okysličujte ho

Pravidelná fyzická aktivita znižuje úzkosť a zlepšuje okysličovanie mozgu, pomáha aj zvyšovať prietok krvi mozgom, čo chráni pred jeho poškodením a tak spomaľuje starnutie. Preto sa odporúča športová aktivita asi tridsať minút každý deň.