Páni sú totiž pudovo silne priťahovaní k tvaru postavy, ktorý pripomína presýpacie hodiny, a ktorý má obvod pása približne 70 % obvodu bokov.

Pred pubertou a dospelosťou majú dievčatá postavu pomerne vyrovnanú bez výrazných kriviek. Ale akonáhle na telo začnú pôsobiť pohlavné hormóny, v páse sa zužuje a okolo bokov rozširuje. Rovnako tak po menopauze väčšina žien zažíva premenu tvaru postavy a výrazné zakrivenie línie sa vyrovná.

Práve spomínaný tvar presýpacích hodín je totiž znakom ženskosti a plodnosti. Pre mužov bol po milióny rokov jasným znamením, že dotyčná žena je vhodnou matkou pre jeho potomkov. Dodnes je tak pre väčšinu mužov sexuálne neodolateľný.

Ženy krv a mlieko sú veľmi sexi!
Ženy krv a mlieko sú veľmi sexi!
Zdroj: Shutterstock

"Nielenže je nízka hodnota pomeru pása k bokom znakom celkového zdravia, ale tiež znamená, že je žena plodnejšia, lebo to naznačuje vysokú hladinu ženských pohlavných hormónov ako estrogénu, čo zvyšuje šancu na oplodnenie," vysvetľuje evolučná antropologička doktorka Sarah Johns z University of Kent.

"Nové výskumy naznačujú, že deti matiek, ktoré majú pomer pásu k bokom v rozmedzí 0,7 až 0,8, majú lepšie výsledky v testoch myslenia. Takáto postava má v tukových zásobách isté mastné kyseliny, ktoré sú nevyhnutné pre dobrý vývoj mozgu dieťaťa,“ tvrdí Johns.

Ďalšie výskumy zase preukázali, že aj keď má žena podľa hodnoty indexu BMI nadváhu, ak má stále tvar postavy presýpacích hodín, jej riziko rozvoja cukrovky typu 2 a chorôb srdca je nižšie ako u žien, ktoré sú síce v rámci BMI v rozmedzí normálnej hmotnosti, ale majú tvar postavy v inom pomere pása k bokom.