Mária nechápala, prečo je taká unavená, nemala byť z čoho. Začala chodiť po lekároch, a keď zistila, čo jej naozaj bolo, ostala šokovaná. Žltačka sa netýka len sociálne slabších skupín. Žltačku ste mohli dostať aj transfúziou ako pani Mária z nášho príbehu.

"Pri operácii mi podali krvné transfúzie. Vtedy nikto netušil, že krv, ktorá mi mala pomôcť, vyvolá vážnejšie problémy, ktoré sa začnú prejavovať až o 28 rokov neskôr. Začala som sa cítiť veľmi unavená. Kam som prišla, musela som si sadnúť. Nechápala som, prečo som taká unavená, nemala som byť z čoho. Začala som preto chodiť po lekároch, robili mi rôzne vyšetrenia.

Potom mi povedali diagnózu, z ktorej som bola úplne šokovaná – hepatitída typu C. Nechápala som, kde som k takej chorobe mohla prísť. Lovila som v pamäti a prišla na to, že som sa mohla nakaziť jedine pri tej operácii. Po zistení choroby som hneď začala liečbu – prvá v roku 2008 trvala rok, tabletkami aj injekciami. Nebola úspešná. I keď vírusy najskôr ustúpili, časom sa vrátili. Potom som už brala len lieky na pečeň.

Nechcela tomu uveriť.
Zdroj: Shutterstock

Bol to niekoľkoročný boj

O 4 roky prišla ďalšia liečba. Mala byť ročná formou lieku a injekcie, lenže po 6 týždňoch som ju musela kvôli zlému krvnému obrazu ukončiť. Obe liečby mali veľa vedľajších účinkov. Už som nevládala ani chodiť po izbe, cítila som obrovskú únavu, mala som vysoký tlak. V roku 2015 pribudli obličkové problémy a bolo to veľmi zlé. V októbri 2015 som začala tretiu liečbu.

Mala podstatne menej vedľajších účinkov a trvala iba tri mesiace. Liečbu čisto tabletkami som znášala celkom dobre, až na problémy s červenými krvinkami. Po jej zvládnutí sa ukázalo, že je úspešná – prítomnosť vírusov nezistili. Zlepšili sa mi všetky zdravotné problémy, cítim sa celkom dobre. Choroba síce zanechala na mojom zdraví následky, ale cítim sa lepšie.