Chcete, aby váš metabolizmus fungoval ako hodinky a spálil všetko, čo treba? Potom určite rozmýšľate, či je lepšie jesť viackrát denne malé porcie, alebo sa stačí najesť trikrát a poriadne. Kde je teda pravda?

Záleží na počte kilojoulov

Správne naštartovaný metabolizmus budete mať iba vo chvíli, keď budete jesť aspoň päťkrát až šesťkrát denne. Alebo tak sa to aspoň hovorí pri väčšine diét. Toto tvrdenie vychádza z toho, že keď naše telo trávi jedlo, tak vlastne vydáva energiu a zrýchľuje metabolizmus.

To je síce pravda a mnohým ľuďom to podľa všetkého skutočne funguje, ale vedci teraz prišli na to, že je v podstate jedno, či naše telo spracúva jedlo trikrát denne alebo šesťkrát. Ide o to, aby dostalo toľko energie, koľko potrebuje. Nezáleží teda na tom, či si dáte trikrát denne jedlo s 3000 kJ alebo šesťkrát s energiou 1500 kJ.

Rozdeľte si to do troch jedál

Rýchlosť metabolizmu je ovplyvňovaná nie frekvenciou konzumácie jednotlivých porcií jedla, ale jeho energetickou hodnotu. Kúzlo teda spočíva iba v tom, rozdeliť si celkový denný príjem do troch jedál. Ak sa držíte pravidla, že musíte jesť šesťkrát denne, potom hrozí, že toho aj šesťkrát denne zjete priveľa. Takže v konečnom dôsledku prijmete viac energie a namiesto toho, aby šla váha dole, budete mať čoskoro problém zapnúť nohavice.

Ako to máte s cukrom v krvi?

Argumentom, ktorý často používajú odporcovia menej častého stravovania, je vyrovnanie hladiny cukru v krvi. Môže sa totiž zdať, že ak budete jesť trikrát denne väčšie jedlá, vyletia vám hodnoty glukózy strmo nahor. To však nie je podporené žiadnou štúdiou, práve naopak. Podľa výskumu ľudia, ktorí sa stravujú trikrát denne, mali hladinu cukru v krvi nižšiu. 

Poriadne sa naraňajkujte

Menej častému stravovania hrá do kariet aj fakt, že tri veľké a výdatné jedlá denne dokážu zasýtiť na omnoho dlhšiu dobu ako viac menších. Začnite poriadnymi raňajkami, ktoré budú obsahovať dostatok bielkovín a vlákniny. Naopak sa vyvarujte vštkého, čo obsahuje rýchle cukry, ako je to napríklad pri bielom pečive, sladkých džemoch a cukrárskych pochúťkach.

Ak teda budete mať vo svojej strave vyvážený príjem živín, nemal by vás počas dňa prepadnúť hlad, aj keď budete jesť "len" trikrát denne. Optimálny pomer živín vo vašej strave by mal byť 30 percent bielkovín, 40 percent sacharidov a 30 percent tukov. Naopak sa snažte čo najviac sa vyhýbať potravinám s prázdnymi kalóriami.