Myslíte si, že vysoký cholesterol vám nehrozí? POZOR, títo ľudia patria medzi rizikové skupiny!
30. 1. 2022, 10:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:03)

Zdroj: Shutterstock
Koľkokrát ste už počuli slovo cholesterol a povedali si, že vás sa to netýka? A možno sa poriadne mýlite. Dôležité je dbať o jeho hladinu a rozlišovať medzi tým dobrým a zlým.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Zlá správa je, že ak vás doposiaľ nepostihla vysoká hladina cholesterolu, môže sa tak stať. Začne sa to diať postupne, čo si ani neuvedomíte, kým sa lekár nezhrozí nad vašimi výsledkami pri preventívnom vyšetrení. Dámy, trochu vás však upokojíme, ženy majú vo všeobecnosti nižšie riziko než muži. Bohužiaľ, s vekom stúpa aj riziko, a to najmä v rozmedzí 50 až 65 rokov. Dobrá správa však je, že ak zmeníte svoj životný štýl na zdravší, udržíte ho na uzde. Dôležité je poznať svoj zdravotný stav, pretože cholesterol nemá príznaky. Mali by ste sa dať otestovať.

Čo je to cholesterol?
Je to tuková látka, ktorá je nevyhnutná pre správnu funkciu organizmu, pričom je zložkou každej bunky ľudského tela. Normálna hladina cholesterolu v krvi je do 5,0 mmol/l. Jeho zvýšená hladina však môže byť nebezpečná. Je zodpovedný tiež za tvorbu vitamí- nu D, hormónov, má svoje miesto pri tvorbe žlče, tráviacich tekutín, ktoré pomáhajú rozkladať tuky. Vysoká hladina cholesterolu v krvnom obehu však môže viesť k zvýšenému riziku srdcového infarktu a mozgovej príhody. Bežnou príčinou vysokého cholesterolu býva nesprávne stravovanie, fajčenie a nedostatok pohybu.
Dobrý vs zlý
Pri cholesterole rozlišujeme tieto dva typy. Laicky povedané, ide o dobrý a zlý, odborne sa im hovorí LDL (lipoproteín s nízkou hustotou) a HDL (lipoproteín s vysokou hustotou). Práve tomu prvému prischla negatívna prezývka, a to preto, že sa lepí na steny krvných ciev, čím sa zužujú a upchávajú podobne, ako môže potrubie upchať vodný kameň. Na druhej strane je HDL, teda ten dobrý, s nižším rizikom srdcových chorôb a mŕtvice.
Zdroj: shutterstock
Môžete ho znížiť prijímaním vyváženej stravy.
Poznajte svoje hodnoty
V ideálnom prípade by hodnota vášho cholesterolu mala byť nižšia ako 5 mmol/l (milimol na liter). Konkrétne LDL by malo byť nižšie než 3 mmol/l a HDL vyššie ako 1 mmol/l. Sú to orientačné údaje a tie konkrétne by ste mali konzultovať po vykonaní testu so svojím lekárom. Ten vám stanoví liečbu a ciele na základe vašej anamnézy. Možno si hovoríte, že vy na test nepotrebujete ísť. No ak máte viac než 40 rokov, nadváhu, objavila sa anamnéza vysokého cholesterolu vo vašej rodine či máte ochorenie, ktoré by s ním mohlo súvisieť, dajte sa otestovať. Nie je to nič náročné. Vezmú vám trochu krvi a pošlú ju na rozbor. Ideálne je ísť na test ráno, keďže lekár od vás môže vyžadovať niekoľkohodinový pôst pred odberom, aby žiadne jedlo neovplyvnilo výsledky.
Zdroj: shutterstock
Vysoký cholesterol môže trápiť aj štíhlych.

Ako proti nemu bojovať
Pravidelne cvičte
Pohyb je riešenie. Rýchla chôdza, plávanie alebo jazda na bicykli pomôžu zvýšiť hladinu HDL cholesterolu a zároveň pomôžu vášmu telu presunúť LDL cholesterol do pečene, kde sa likviduje. Odporúčame cvičiť aspoň 30 minút každý deň.
Udržujte váhu v ideálnom rozmedzí
U ľudí s nadváhou je väčšia pravdepodobnosť zvýšenej hladiny cholesterolu. Rovnako môže pomôcť vyhýbanie sa priveľkému množstvu nasýtených tukov (podľa NHS by mali tvoriť 20 g alebo menej vašej stravy). Znížte spotrebu tučných mäsových výrobkov, ako sú klobásy alebo koláče, maslo, smotana, alebo zmrzlina, tvrdé syry a čokoláda.
Zdroj: shutterstock
Jedzte menej spracovaných a vyprážaných jedál.
Nefajčite
Fajčenie znižuje hladiny HDL cholesterolu, pretože zlúčenina nachádzajúca sa v cigaretách, nazývaná akroleín, bráni HDL v ukladaní tukov do pečene, čo vedie k vyšším hladinám cholesterolu. Zvyšuje tiež krvný tlak a pravdepodobnosť zrážania krvi.
Zdravá strava
Cholesterol môžete znížiť prijímaním vyváženej stravy. Jedzte zdravé tuky nachádzajúce sa v orechoch a olivovom oleji a konzumujte menej spracovaných a vyprážaných jedál, ktoré obsahujú škodlivé transmastné kyseliny. Vyberajte si celozrnné druhy škrobu a jedzte mastné ryby, ako je losos, tuniak alebo makrela – skvelé zdroje omega-3 kyselín, ktoré môžu chrániť srdce. Skúste si dopriať na raňajky misku ovsených vločiek, ktoré vďaka vysokému obsahu vlákniny pomáhajú znižovať cholesterol. Na obed môžete vyskúšať pečený zemiak s fazuľkami a na večeru rybu s avokádom a celozrnnou ryžou. Desiatu a olovrant by malo tvoriť ovocie a zelenina.
Lieky áno, ale...
O liečbe rozhodne váš lekár. Rozhodne si žiadne nenasadzujte samy. Mohli by ste si viac uškodiť, než pomôcť. Doktor navyše berie do úvahy aj vašu ďalšiu anamnézu, ako je krvný tlak či cukrovka, ale aj to, či ste fajčiarka. V konečnom dôsledku môžete dostať statíny, ktoré blokujú enzýmy vytvorené vo vašej pečeni, pomáhajúce vytvárať cholesterol. Predpisujú sa však ľuďom, ktorí sú vystavení vysokému riziku srdcových ochorení. Nasadiť vám môže aj aspirín. Nízku dávku možno predpísať tým, ktorí prekonali infarkt, majú cievne ochorenia či vysoké riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, keďže pomáha predchádzať vzniku krvných zrazenín. Ezetimiby fungujú ako blokátory vstrebávania cholesterolu z potravy, takže sa nedostane do krvného obehu. A napokon vám ešte môže dať sekvestranty žlčových kyselín, ktoré sa predpisujú, ak vám nezaúčinkuje ezetimib ani statín. Tieto medikamenty sa viažu na žlčové kyseliny vnútri čriev a zabraňujú ich vstrebávaniu.
Zdroj: shutterstock
Ako na zníženie cholesterolu?
Viete, že podľa prieskumov 77 percent ľudí tvrdí, že nerozumie rôznym typom cholesterolu?
3 prírodné riešenia
● omega-3 mastné kyseliny;
● extrakt z listov artičoky môže znížiť LDL cholesterol o 20 percent;
● červená kvasnicová ryža je prirodzený spôsob, ako znížiť hladinu cholesterolu.