Mýtus alebo realita? Čo muži naozaj cítia pri vazektómii a prečo sa jej obávajú?
7. 4. 2025, 17:00
Ojedinelý prípad
Ale ak už chceme hovoriť o nejakej komplikácii, existuje jedna raritná situácia, ktorá sa môže vyskytnúť po vykonaní vazektómie. „Ide o komplikáciu v podobe zdvojeného semenovodu, ktorú si nevšimne ani urológ. Počas mojej dlhoročnej praxe sa mi táto komplikácia pritrafila asi dvakrát, pričom som zrealizoval asi dvetisíc vazektómií. Mužovi bola urobená vazektómia, bol prerušený jeden aj druhý semenovod, no neskôr sa pri kontrolnom vyšetrení zistilo, že v ejakuláte sú stále spermie a veľmi vitálne. Semenovod, ktorý bol zdvojený, rudimentárny a nedalo sa to rozoznať, sa zrazu naplnil spermiami, roztvoril sa a spermie začali normálne prechádzať. V takomto prípade má muž nárok na bezplatnú operáciu.“
Ako to prebieha?
Pri vazektómii muž leží v polohe na chrbte, po dezinfekcii intímnych miest a okolitej kože lekár nahmatá prstami semenovod, urobí nad ním krátky rez. „Na semenovod dám klipy, ktoré zabránia priechodu spermií, a následne semenovod preruším tak, aby som nepoškodil krvné zásobenie semenníka. Odstránim časť semenovodu v dĺžke asi 10 až 15 milimetrov, potom kožu zašijem zvyčajne dvomi stehmi zo vstrebateľného materiálu, ktoré po čase samy vypadnú. Rovnaký postup vykonám aj na druhom semenovode,“ opisuje zákrok MUDr. Roman Sokol.
Bolí vazektómia?
Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii. Miesto zákroku je znecitlivené miestnym anestetikom, muž nepociťuje bolesť, je úplne pri vedomí, spolupracuje a po výkone odchádza domov. Výkon je rýchly, trvá približne 15 až 20 minút.