Reklama

Nahmatali ste si niečo pod kožou, mali by ste sa báť? Zistite, KEDY vám hrčka ohrozuje život

Nepodceňujte samovyšetrenie prsníkov.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Nahmatali ste si pod kožou malú či väčšiu hrčku, ktorá je pohyblivá a pri zatlačení zabolí? Alebo ich máte dokonca viac? Povieme vám všetko, čo potrebujete vedieť, o takzvaných lipómoch.

Ako a prečo vznikajú podkožné tukové hrčky?

Podkožné tukové hrčky (odborne nazývané lipómy) sú nahromadený podkožný tuk, najčastejšie v oblasti pliec, chrbta, hlavy a končatín. Môžu byť obalené v jednom obale, ale takisto rozdelené do viacerých ložísk vedľa seba, prípadne rozrastajúcich sa chobotov. Lipómy sú benígne (nezhubné) nádorové ochorenie, ktoré charakterizuje zmnoženie tukového tkaniva v podkožnom tuku.

Nezasahujú do kože a hlbších štruktúr, časom sa však zväčšujú, rastú a sú bolestivé. Príčinou vzniku môže byť autozomálne dominantné genetické ochorenie na chromozóme 12q15 (takzvané genetické lipómy). Ale takisto môžu vzniknúť ako dôsledok zápalu či úrazu (takzvané poúrazové lipómy).

Vyskytujú sa častejšie pri konkrétnej vekovej skupine?

Najčastejšie u dospelých a v puberte. U detí sa vyskytujú len minimálne.

Zdroj: Shutterstock

Pravidelná kontrola prsníkov by mala byť samozrejmosťou.

Nahmatala som si niečo pod kožou. Ako zistím, že ide len o tukovú hrčku a nie niečo nebezpečnejšie?

Ak si nahmatáte kdekoľvek na tele hrčku, jednoznačne by ste mali čo najskôr navštíviť lekára. To, že ide o tukovú hrčku, vie určiť lekár podľa svojich skúseností z praxe. Hrčky môžu byť rôzneho druhu. Okrem lipómov (tukové hrčky) sa u pacientov najčastejšie vyskytujú gangliómy a aterómy. Gangliómy sú prejavom kĺbového ochorenia v zmysle zápalu a premnoženia vnútrokĺbnej hmoty s konzistenciou gélu. Pretlakom sa vytvára výduť (cysta) v najslabšom mieste. Vzniká najčastejšie pri preťažení kĺbu alebo vibračných prácach (práca so strojmi, ale napríklad aj pri práci s myšou). Aterómy sú nezhubné cysty vznikajúce ako dôsledok zablokovania vylučovacieho kanála mazovej žľazy. Objavujú sa na miestach, ktoré majú mnoho mazových žliaz. Patria k nim tvár, pokožka hlavy, chrbát a dekolt.

Zdroj: Shutterstock

Podkožný tuk sa hromadí hlavne na pleciach, chrbte, hlave aj končatinách.

Čo ak mám takých hrčiek viac, je to nebezpečné?

Pacienti vnímajú hrčky ako estetický problém, a to predovšetkým, ak sú umiestnené na viditeľných miestach. Hrče na tele sú nepríjemné a niekedy bolestivé. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že lipóm sa môže zmeniť na liposarkóm. Stáva sa to síce len v malom množstve prípadov, ale rozhodne by som to nepodceňoval. Lipóm sa môže poškodiť tlakom, respektíve úderom, následne sa zapáli a bolí. Bolesť vzniká aj vtedy, keď sa lipóm nachádza v blízkosti nervových zakončení. V žiadnom prípade sa neodporúča vytláčanie, pretože by veľmi pravdepodobne vznikol zápal.

Je potrebné povedať o hrčkách lekárovi, prípadne ich sledovať?

Áno, rozhodne. Keď pacient navštívi lekára, mal by mu ukázať všetky hrčky.

Kedy odporúčate dať si hrčky, prípadne aj viac hrčiek odstrániť?

Ideálne je odstraňovať hrčky čo najskôr a v pokojovom štádiu, nie v štádiu, keď sú zapálené. Lipómy sa odstraňujú chirurgicky jednoduchým narezaním kože. Zákrok prebieha v lokálnej anestézii a trvá len pár minút. Po odstránení lipómu sa rana zašije a pacient prichádza o niekoľko dní na vybratie stehov. Hojenie trvá približne dva týždne. Rez sa robí podľa veľkosti samotného lipómu a predstavuje asi tretinu až polovicu veľkosti (najčastejšie má jazvička veľkosť 1 až 2 centimetre). Každý lipóm sa po chirurgickom odstránení posiela na histologické vyšetrenie. Alternatívou chirurgického zákroku je laserová liposukcia. Zákrok sa robí v lokálnej anestézii, výkon je však o niečo zdĺhavejší a finančne náročnejší.

Ak si dám hrčku vybrať, existuje riziko, že sa mi vytvorí znova?

Je veľmi dôležité, aby lekár dôkladne odstránil lipóm/lipómy, a to celý. V tom prípade je ich recidíva nepravdepodobná. Niekedy môže byť viac drobných lipómov vedľa seba a pri ponechaní niektorého z nich sa ochorenie vracia.

Zdroj: Shutterstock

Ak si nahmatáte kdekoľvek na tele hrčku, jednoznačne treba navštíviť lekára.

Existuje vhodná prevencia, prípadne dá sa zabrániť tvoreniu ďalších podkožných útvarov?

Bohužiaľ, prevencia v tejto oblasti neexistuje.

Renáta (34): Jednu som si dala vybrať, no mám ich viac

Prvú tukovú hrčku som si objavila už na strednej škole počas telocviku na ľavej ruke v predlaktí. Bola na dotyk mäkká, pohyblivá a lekárka ma na preventívnej prehliadke uistila, že ide iba o lipóm, lebo kamarátky ma strašili, že to môže byť nádor. Ďalšia sa mi objavila nad kolenom a tá ma časom začala pri dotyku bolieť, tak som si ju dala vybrať.

Už je tomu asi 6 rokov a odvtedy sa neobjavila. No všimla som si, že mám nové hrčky aj pri slabinách na stehnách. Nie sú nijako výrazné ani príliš vystupujúce, ale pri dotyku ich cítim a všimol si to aj partner, keď ma hladká. Zatiaľ ma nijako neobmedzujú, tak ich vybratie zvážim. Znepokojuje ma iba to, že sa mi stále vytvárajú nové hrčky. Myslím, že som to podedila, rovnaký problém má aj môj otec.

Zdroj: archív lekára

Myslím, že som hrčky podedila po otcovi.

Nebezpečné liposarkómy

Liposarkóm je nádorové ochorenie vytvorené z tukových buniek. Rastie rýchlo pod kožou (kým lipómy rastú pomaly), nie je pohyblivý a býva bolestivý. Ak má lekár podozrenie na liposarkóm, robí sa biopsia, MRI alebo CT.

Zdroj: Shutterstock

Lipóm je na dotyk mäkký a ohraničený.

Toto určite nerobte

Lipómy sa nedajú vytlačiť ani prepichnúť! Takto si ich odstrániť určite neskúšajte, mohol by vzniknúť nepríjemný zápal sprevádzaný bolesťou.

Zdroj: Shutterstock

Lipómy sa nedajú vytlačiť ani prepichnúť!

Lipómy v skratke

● Vytvárajú sa na miestach, kde sú tukové bunky – na povrchu aj vnútri tela.

● Môžu byť vo veľkosti hrášku, ale aj slivky.

● Najčastejšie si ich nahmatáte na hlave, krku, nohách či pod pazuchami.

● Lipóm je na dotyk mäkký a ohraničený.

● Vznikajú zväčša pre vrodenú predispozíciu.

● Ak tuková hrčka nezavadzia, je malá a nebolí, nie je potrebné ju vyberať, ale mal by ju sledovať lekár.

Zdroj: Shutterstock

Vytvárajú sa na miestach, kde sú tukové bunky – na povrchu aj vnútri tela.

Aj slávni ich majú: Hviezdy, ktoré trápia tukové hrčky

Andrej Bičan (44), moderátor

To, že má Andrej Bičan na rukách podkožné hrboľčeky, si mohli televízni diváci všimnúť už viackrát. Moderátora vraj trápia už od mladosti a má ich na tele niekoľko. Priznal, že si ich kedysi dával vyberať a pravidelne ich kontroluje.

Zdroj: NMH

Andrej Bičan (44), má na rukách podkožné hrboľčeky, a to si mohli televízni diváci všimnúť už viackrát.

Olivia Buckland (25), modelka a hviezda reality šou

Hviezda reality šou Love Island 2016 nemala problém ukázať jazvu pod ľavým podpazuším. Tá jej vznikla po chirurgickom odstránení lipómu. Ten ju „otravoval“ celé štyri roky, až kým sa neodhodlala dať si ho vybrať pred svojou svadbou. Vraj mal priemer až 7 cm, napísala na Instagrame. 

Zdroj: NMH

Hviezda reality šou Love Island 2016 nemala problém ukázať jazvu pod ľavým podpazuším.

Vedeli ste, že…

... tukové hrčky sa môžu zväčšovať pri priberaní, ale nemiznú pri chudnutí?