Ničí vás sedavá práca? S týmito NAJ tipmi skrotíte bolesť chrbta bez toho, aby ste museli siahať po liekoch
12. 7. 2017, 9:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 11:46)

Zdroj: Shutterstock
Ak ste ešte nezažili seknutie v krížoch, vysunutú platničku či inú poriadnu bolesť chrbta, môžete si gratulovať. K vzniku bolesti prispieva nesprávna životospráva, stres či sedavé zamestnanie.
S našimi tipmi dokážete bolesť skrotiť bez toho, aby ste siahli po tabletkách. Bez trošky úsilia to však nepôjde. S ktorým tipom začnete?
KEDY JE TO NA LEKÁRA?
Ambulancie dnes zapĺňajú ľudia so sedavým spôsobom života. Chrbtica na to nie je prispôsobená a bolesť je signál, že sa niečo deje. Ak ju ignorujete, môže sa sama stať chorobou. Bolesti chrbta nezľahčujte!
Prevencia nadovšetko
Ak vás pravidelne trápia bolesti chrbtice, najlepším spôsobom, ako sa im vyhnúť, je vyhnúť sa aj častému sedeniu. Po asi 90-minútovom sedení sa vždy aspoň 5 minút poprechádzajte.
Správny čas na lekára!
Pri začiatkoch bolesti má zmysel dať si slabšiu tabletku. V snahe vyhnúť sa jej budete mať neprirodzené držanie tela. Ihneď choďte k lekárovi v prípade, ak vám bolesti vystreľujú do nohy či ramena, ak sa váš stav ani po týždni nezlepší alebo máte príznaky ochrnutia.
Denník o bolesti
Pri bolestiach chrbta pomáha založiť si denník, do ktorého si poznačíte všetky dni, kedy vás trápila bolesť a tiež to, koľko tabletiek proti bolesti ste užili. Pomôže vám to získať dobrý prehľad a v prípade návštevy lekára budete mať poruke všetky cenné a potrebné informácie.
Zdroj: iStock
Existuje veľa špeciálnych cvikov proti bolestiam chrbta, tak prečo ich neskúsiť?
Tipy od ortopéda a rehabilitačného lekára MUDr. Júliusa Kazimíra
Moderné možnosti prevencie, liečby a diagnostiky problémov s chrbticou znejú občas ako sci-fi, ale sú dostupné už aj na Slovensku.
Kompenzujte sedenie
Základné pravidlo znie – statický sed na stoličke treba viackrát za deň zmeniť za dynamický. Z 8-hodinového pracovného času polovicu seďte dynamicky. Na to nepotrebujete špeciálnu dynamickú stoličku. Stačí fitlopta, dynamický podsedák alebo nafukovacia opierka za chrbát. A okrem toho si ergonomicky usporiadajte pracovné miesto – výšku stola, stoličky, polohu klávesnice, vzdialenosť monitora a pod.
Keď sa vám nechce cvičiť
Mnohým ľuďom sa do cvičenia veľmi nechce, a tak dávajú prednosť novinke – rehabilitačnej pomôcke OOV. Navrhli ju na základe nákresov fenomenálneho Leonarda da Vinci. Efekt pomôcky spočíva v reštartovaní hlbokých svalov trupu a dekompresii, teda odľahčení platničiek – stačí sa naučiť 12 polohovacích cvikov.
Novinky v diagnostike
Moderný trend v diagnostike problémov chybného držania tela a bolestí chrbtice predstavujú neinvazívne metódy zobrazenia bez ožiarenia. Sú pridanou hodnotou prvého klinického vyšetrenia, ktoré robí odborník na pohybový aparát. Na Slovensku sa v niektorých súkromných zariadeniach už používa systém Formetric 4D a Detektor chrbtice Spinal Mouse. Prvý z nich zobrazuje tvar hrudnej a driekovej chrbtice vo všetkých rovinách v statickom stoji i počas chôdze, druhý disponuje aj možnosťou odmerať rozsah pohybov chrbtice v predo-zadnej i bočnej rovine.
AKUPRESÚRA
Vytlačte bolesť preč z tela! Akupresúru zvládne každý. Akupresúrny bod hviezdicovito masírujte končekmi prstom ľahkým tlakom smerom von do všetkých smerov.
Keď vás seklo
Palcami zatlačte jamky v krížovej oblasti a ostatné prsty držte roztiahnuté doľava a doprava od hornej časti sedacieho svalu. Na bolesť krížov pomôže, ak si na chrbte ruky zatlačíte dva body – medzi 2. a 3. a 4. a 5. záprstnou kosťou, asi v strede ruky.
Uvoľnite stuhnuté svalstvo
Prehmatajte zákolennú jamku a na pár sekúnd zatlačte bolestivé oblasti.
Na bolesť hrudnej chrbtice
Masírujte priehlbinu nad a pod hlavicou lýtkovej kosti na oboch nohách. Následne bod medzi Achillovou šľachou a vonkajšou členkovou kosťou.
Zdroj: Shutterstock
Návštevu lekára neodkladajte, aby bolesti neprerástli do vážnych problémov.
AJ PSYCHIKA HRÁ SVOJU ROLU
Problémy s chrbticou môžu mať pôvod aj vo vašom vedomí. Rovnako však pomocou posilňovania vnútornej sily dokážete bolesť lepšie zvládnuť.
Naučte sa hovoriť nie!
Keď vás trápia bolesti chrbta, znamená to, že ste si toho na plecia naložili príliš veľa. Musíte sa naučiť posilniť svoje vnútro a dokázať si udržať odstup.
Základný cvik
Pohodlne sa usaďte na pokojné miesto, zatvorte oči a uvedomte si svoje dýchanie. Týmto začnite každé mentálne cvičenie. Denne si na to vyčleňte aspoň 15 minút.
Uvoľňujúca vlna
Predstavte si, že sedíte pri mori a sledujete horizont. Je teplo a slnko s vetrom pohládzajú vašu pokožku. Vlna pred vami zalieva piesok a vy sa zhlboka nadychujete. S jej návratom vydýchnete. S každou vlnou vo vašej mysli sa dostaví väčšie uvoľnenie.
Silné korene
Predstavte si, že vaša chrbtica je ako strom. Pohyblivá vo vetre, no so silnými koreňmi. I keď sa niekedy počas búrky skloníte, máte istotu v pevných základoch.
ROZHÝBTE SA!
Bez pravidelného cvičenia to nepôjde! Využite na cvičenie každú chvíľku!
Strečujte
Odľahčíte tak silno namáhané svaly. Najlepšie je ponaťahovať sa ráno po zobudení, po dlhšom sedení či večer pred televízorom.
Každodenné drobnosti
Namiesto výťahu použite schody a z práce i do práce chodievajte peši. Ak to nie je možné, skúste aspoň vystúpiť o zastávku skôr alebo zaparkovať kúsok ďalej.
Prechádzky a voda
Ideálnym pohybom pre chrbticu je plávať znak, cvičiť vodnú gymnastiku a chodiť peši.
Joga a pilates - cvičte ich správne
Všetky vieme, že prospievajú chrbtici. Mierny tréning postupne zmierňuje bolesť, no zlaté pravidlo znie: Prekročte hranicu vašej komfortnej zóny, nie však hranicu bolesti!
Zdroj: Shutterstock
Bolí vás chrbát? Možno vám chýba vitamín D.
Tipy od trénerky SM systému Mgr. Simony Zajačkovej
Ako športovať tak, aby sme chrbticu ešte viac nezaťažovali? Jedným z riešením je cvičenie SM systém. O čo ide?
Bez pohybu to nepôjde
Ak mávate bolesti chrbtice, bez pravidelného cvičenia neprestanú. Treba však pri ňom dbať na správne prevedenie cvikov. Najlepšie urobíte, ak sa poradíte s fyzioterapeutom alebo trénerom a budete cvičiť pod ich dohľadom, aby ste si ešte viac neublížili, ale aby vám cvičenie pomohlo.
Takto nie!
Podľa môjho názoru sa nedá presne povedať, ktorý šport je pre chrbticu dobrý a ktorý zlý. Faktorov, ktoré ovplyvňujú naše zdravie, je mnoho – koľko času športovec venuje regenerácii, aké sú metódy tréningu a podobne. Ak už trpíte nejakými bolesťami chrbtice, neodporúčam vykonávať skoky, dlhé behy a dvíhanie ťažkých predmetov. A určite nevykonávajte športy, ktoré sú kontaktné a dochádza pri nich k častým pádom na chrbticu.
Posilnite stred tela
Pri bolestiach chrbtice je vhodné venovať sa hlavne posilňovacím cvikom na core, teda stred tela a dbať na technicky správne prevedenie cvikov.
Vyskúšajte SM systém
SM systém je určený pre všetkých, ktorí majú problém s chrbticou, či už ich trápi skolióza, vysunutá platnička alebo potrebujú kompenzovať jednostranné zaťaženie v práci či pri športe. Vekové hranice pre tento druh cvičenia nie sú určené, cvičiť ho môžu deti aj seniori. Ide o spojenie rehabilitačnej liečby s prevenciou, regeneráciou a zároveň kondičným tréningom v jednom metodickom postupe. Skladá sa z cvikov, ktorých základom je spevnenie ochabnutých a uvoľnenie stuhnutých svalov. Správne prevedenie cvikov zabezpečuje natiahnutie chrbtice a vytvorenie väčšieho priestoru pre medzistavcové platničky, uvoľnenie chrbta a rozhýbanie kĺbov.
Buďte trpezlivá!
Ako sa hovorí, zdravie si nekúpite. Sama som mala problémy s chrbticou a postupným cvičením som sa dala do poriadku. Je to dlhodobý proces, ale treba byť trpezlivý a pozitívne výsledky sa určite dostavia!
Zdroj: Oliver Balog
Ak sa problém zhoršuje, špecialista určí
PRÍRODNÁ MEDICÍNA
Po tie najlepšie lieky si niekedy zájdite do záhradky. Pomocou byliniek dokážete zlepšiť prekrvenie, zmierniť zápaly a zabrániť šíreniu bolesti.
Horúce zázvorové vrecúško
Bavlnené vrecúško naplňte špaldou či prosom a 3 lyžicami čerstvo nastrúhaného zázvoru. Dajte zohriať do rúry. Nechajte pôsobiť tak dlho, kým je teplé. Stuhnuté svalstvo uvoľní aj zohriaty vankúš naplnený špaldou, rašelinou či kôstkami čerešní.
Borovicový kúpeľ
Do vody s teplotou 36 – 38 stupňov nakvapkajte éterický borovicový olej. Kúpte sa 20 minút.
Akútna éterická pomoc
Do stuhnutých oblastí si každých 15 minút vmasírujte mätový olej.
Tipy od bylinkárky Anny Kopáčovej
Zázračný čaj našich predkov
Na bolesť chrbta si naši predkovia robili čaj z kvetu i plodu bazy čiernej. Ja považujem bazu za elixír zdravia a života. Ďalej používali betoniku lekársku, nátržník husí, rimbabu a valeriánu. Tieto bylinky rovnakým dielom zmiešajte a 1 lyžicu čajovej zmesi zaparte ¼ l vriacej vody. 10 min. vylúhujte, preceďte a pite 2 – až 3x denne, kým bolesť neustúpi. Ak by ste sa od čaju potili, odporúčam sa ihneď prezliecť do suchého.
Detoxikačné bylinky
Odporúčam aj bylinky, ktoré regulujú metabolizmus, majú detoxikačné účinky, ako sú vŕba biela, túžobník brestový, prvosienka jarná, rebríček obyčajný či harmanček. Čaj sa pripravuje tým istým spôsobom ako predošlý.
Kúpeľ z ovsených vločiek
Blahodarné sú pre chrbticu aj kúpele, ktoré si môžete robiť zo šalvie, z levandule, ihličia rozmarínu alebo z ovsenej slamy či z ovsených vločiek. Za hrsť ovsenej slamy alebo vločiek dajte povariť v 2 l vody, na miernom ohníku varte prikryté asi 20 min. Vylúhujte 20 min. Preceďte do pripraveného kúpeľa a prilejte trochu mlieka.
Masť proti bolesti
Na potieranie pri bolesti chrbtice je vhodná kostihojová či arniková masť alebo gél. Vyživuje a obnovuje chrupavku. Potierajte viackrát denne.
Masáž Jánskym olejom
Na masáže chrbta použite olejčeky z kurkumy, škorice, konope, rebríčka či z ľubovníka bodkovaného, ktorému sa hovorí aj Jánsky olej. Jánsky olej je liekom na chrbticu, vynikajúco pôsobí na medzistavcové platničky. Zahriatym Jánskym olejom sa robí Breussova masáž chrbta. Olejčekom sa môžete potrieť celá od hlavy až po päty.
Zemiakový obklad
Pri silných bolestiach chrbta si môžete robiť aj obklady. Tie sa pripravujú zo zemiakov varených v šupke, z kurkumy, zázvoru, cesnaku, cibule či rasce. Vyskúšajte napríklad zemiakový obklad – 2 čisté zemiaky aj so šupkou uvarte domäkka, rozprestrite prírodnú handričku, zemiaky na nej roztlačte, pridajte štipku soli, kvapku octu a oleja. Handričku preložte a ešte teplú priložte na boľavý chrbát. Obklad previažte, robí sa na celú noc. Počas menštruácie si ho však robiť nesmiete.