Reklama

Najčastejšia ženská REUMA

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Múdre odhady tvrdia, že až 103 miliónov Európanov trpí reumou. Je omylom domnievať sa, že lámka v kostiach trápi len naše staré mamy. Reumatoidná artritída postihuje nás ženy až trojnásobne častejšie ako mužov.

Zápalové reumatické ochorenia sa začínajú už v detskom či mladom veku a najväčší nárast dosahujú v strednom veku. Ak by sa choroba včas, správne a kvalitne liečila, približne polovica dnešných „reumatických“ pacientov by mohla stále ešte pracovať.

Agresívny priebeh choroby


Najrozšírenejší druh reumy, reumatoidná artritída (postupujúci zápal kĺbov), máva agresívny priebeh. Spočiatku je veľmi nenápadná, chorý má pocit meravosti v drobných kĺboch rúk. K rannej stuhnutosti sa priradia opuchy zápästí, členkov, lakťov, kolien. Pacienti sa sťažujú na bolesť, slabosť, únavu, potivosť, zníženú fyzickú výkonnosť. Ochorenie skracuje život o 6 až 7 rokov. Na Slovensku ním trpí približne 50 000 ľudí. Z nich až 82 percent nielenže si vyžaduje pomoc okolia, rodiny, ale zároveň sú aj poberateľmi čiastočného, najčastejšie úplného invalidného dôchodku, čo je takmer 2,3 miliardy korún ročne! Včasná a účinná liečba a prevencia by mohli túto sumu znížiť až o polovicu.

Aká je moderná liečba


V liečbe sa používajú prostriedky na zníženie bolesti, lieky ovplyvňujúce ďalší vývoj ochorenia a zápalové procesy.

Nové formy liekov vo forme mastí, náplastí, injekcií pomáhajú lepšie zvládnuť bolesť a nezaťažujú tráviace ústrojenstvo.

Na pôde Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch s úspechom aplikujú tzv. biologickú liečbu, ktorá pôsobí na samotnú podstatu ochorenia. Zmierňuje bolesti a opuchy, rýchlo potláča aktivitu ochorenia a spomaľuje proces poškodzovania kĺbov. Nepodáva sa v tabletkách, ale formou infúzie priamo do žíl pacienta a účinkuje už po 48 hodinách. Liečebný efekt je dlhodobý. Na udržiavaciu liečbu prichádzajú pacienti len raz za 2 mesiace.

Pozor!


Každý tretí človek trpí niektorou z foriem reumatizmu
Reumatické choroby sú príčinou chronickej dlhotrvajúcej bolesti
Choroby kĺbov a kostí sú najčastejšou príčinou čiastočnej invalidity a štvrtou najčastejšou príčinou plnej invalidity
Bolesti chrbtice sú na druhom mieste z dôvodov práceneschopnosti.

KEDY K REUMATOLÓGOVI?


Keď zistíte niekoľko týždňov trvajúce opuchy kĺbov.
Ak máte nečakané (v porovnaní s ostatnými časťami tela) teplo v týchto kĺboch.
Najčastejšie sú opuchy stredných článkov prstov, opuchy na hánkach, prípadne opuchy zápästí, členkov, kolien. Väčšinou majú symetrický charakter, ak vás bolí kĺb na jednej nohe, bude vás bolieť aj na druhej.
Ak máte horúčky, vyrážky a niekedy bezdôvodne chudnete.
Keď cítite tuhnutie v kĺboch, ktoré po rannom vstávaní pretrváva dlhšie ako 30 minút.